Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar Windows önyükleme yapılmaması

Windows başlatılmazsa veya önyükleme sırasında ekran takılır ve ardından dışarı fırlarsa, bu bir yazılım veya donanım sorunudur. Bir yazılım sorunu varsa, ...

ıstakını gondar

Bir gün dizüstü bilgisayarınızı açıp Windows'un açılmadığını fark ettiniz mi? Windows'u başlatmaması, birçok nedeni olabilen yaygın bir sorundur. Bu nedenle, cihazdaki sorunları gidermek için kendinizi hazırlamanız gerekir. Windows'un daha yeni sürümleri, bunu düzeltmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Örneğin Windows 10, Windows önyükleme yapmadığında sorunu otomatik olarak düzeltmeye çalışır. Bu yazıda, dizüstü bilgisayarın Windows önyükleme yapmama ile ilgili tüm senaryoları inceleyeceğiz ve size her biri için bir çözüm sunacağız.

 

Dizüstü bilgisayar Windows önyükleme yapılmaması

 

Dizüstü bilgisayar Windows önyükleme yapılmaması

Dizüstü bilgisayarınız açılmadığında yapmanız gereken ilk şey, herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmektir. Son birkaç gün içinde dizüstü bilgisayarınızda neleri değiştirdiğinizi düşünün. Yeni bir sürücü kurdunuz mu? Dizüstü bilgisayarınıza yazıcı gibi yeni bir cihaz bağladınız mı veya yakın zamanda dizüstü bilgisayarınızın bir parçasını mı değiştirdiniz?

 

Dizüstü bilgisayar Windows önyükleme yapılmaması ve açılmaması

Dizüstü bilgisayarınız hiç açılmıyorsa, güç kaynağını kontrol etmelisiniz. Açmak için dizüstü bilgisayarınızın tamamen şarj olduğundan emin olun. Emin değilseniz, şarj cihazını ve ardından dizüstü bilgisayarı prize takın. Sorun devam ederse, dizüstü bilgisayar şarj cihazınızın sağlam olduğundan emin olun. Sağlıklıysa, şarj cihazını taktığınız elektrik prizinin güvenli olduğundan emin olun. Başka bir elektrik prizi denemenizi öneririz.

 

 

Dizüstü bilgisayarı açılması ve ‘’Önyükleme Aygıt Yok’’ mesajı

Dizüstü bilgisayarınız açılıyor ancak üzerinde "Önyükleme Aygıt Yok" veya "Disk Hatası" yazan siyah bir ekran görüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızda Windows'un yüklü olduğu sürücüde bir sorun var demektir. Sorunu çözmek için Windows'unuzun BIOS veya UEFI ayarları sayfasına girin ve sabit sürücünüzdeki önyükleme seçeneğini seçin. Sabit sürücünüz listede yoksa, sistem sürücüyü algılayamaz ve bu nedenle dizüstü bilgisayarınız önyükleme yapmaz.

 

 

Windows önyükleme yaparken donması ve kapanması

Windows başlatılmazsa veya önyükleme sırasında ekran takılır ve ardından dışarı fırlarsa, bu bir yazılım veya donanım sorunudur. Bir yazılım sorunu varsa, Windows'un Başlangıç ​​Onarma aracı sorunu çözecektir. Bu araca erişmek için Windows diskini sürücüye yerleştirin, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows kurulum menüsünden Başlangıç ​​Onarma'yı seçin. Sorun devam ederse, Windows'unuzu sıfırlamak ve varsayılan olarak dizüstü bilgisayarınıza yeniden yüklenmesine izin vermek için bu menüyü kullanabilirsiniz. Windows'u yeniden başlatırken bir hata mesajıyla karşılaşırsanız veya ekran kilitlenirse, bir donanım sorunu bunu engelleyecektir.

 

Windows başladığında mavi ölüm ekranını görüntülenmesi

Dizüstü bilgisayarın açılmamasıyla ilgili başka bir sorun, Windows'un çökmesi ve Windows başlatıldığında mavi bir ölüm ekranıyla karşılaşmasıdır. Bu mavi ölüm ekranının görüntülenmesinin nedeni yazılım veya donanım olabilir. Bu sorunu kontrol etmek için önce dizüstü bilgisayarınızı Güvenli Mod'a girin. Windows bu modda düzgün şekilde önyükleniyor mu? Eğer öyleyse, bunun nedeni muhtemelen yakın zamanda yüklediğiniz yeni bir sürücü veya bir virüstür. Bu sorunu çözmek için dizüstü bilgisayarı daha eski bir yedeklemeye geri yükleyin veya bir virüsten koruma diski kullanın.

Yorumlar