Chat with us, powered by LiveChat

Harici harddisk tamiri

Sistemde harici bir sabit diskin tanınmaması, birçok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biridir. Harici sabit sürücünün tanımlanamamasına neden olan ...

ıstakını gondar

Arızalar ile harici ve dahili sabit sürücü onarımı arasında temel bir fark yoktur; Darbe hasarı, yüksekten düşme, güç dalgalanmaları nedeniyle sürücünün yanması ve yazılım ve elektronik arızalar, harici sabit disk arızası ile ilgili başlıca durumlardır. Dahili bir sabit disk sürücüsüne kıyasla harici bir sabit sürücüyü onarma tartışmasındaki tek küçük fark, taşınabilir olduğunu nedeniyle daha fazla bağlantı soketi arızası vakasının olmasıdır. Sabit disk onarımları özel bilgi, uzmanlık ve araçlar gerektirir ve Jetonar merkezi bu konuda pek çok tecrübesi ve yetenekli olduğunu söylenebilir . Bu yazıda, harici sabit diskin onarımı ile ilgili ipuçlarının yanı sıra arıza durumlarını açıklayacağız.

 

Harici harddisk tamiri

 

Harici sabit sürücüyü tanınmaması

Sistemde harici bir sabit diskin tanınmaması, birçok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biridir. Harici sabit sürücünün tanımlanamamasına neden olan çeşitli faktörler, bazıları sabit sürücünün kendisiyle, bazıları ise sabit sürücünün donanım ve yazılım sorunlarıyla ilgilidir. Tabii ki, herhangi bir şey yapmadan önce, sabit sürücünün dizüstü veya masa üstü bilgisayara düzgün şekilde bağlandığından ve USB bağlantı noktasının güvenli olduğundan emin olun. Sabit sürücüyü onarmadan önce sistemdeki USB sürücüsünü güncellemek de fena değil. Sorun devam ederse, bir harici sabit sürücü tamircisinden destek alabilirsiniz.

 

Harici sabit sürücü arızasında kötü sektörlerin rolü

 • Harici sabit sürücülerin onarımı tartışmasında, kötü sektörler mantıksal ve fiziksel olmak üzere iki kategoriye ayrılır.Yazılım veya mantıksal kötü sektör, sabit sürücünün bir kısmı işini düzgün yapmadığında veya işletim sistemi ile çalışırken bir sorun fark ettiğinde ortaya çıkar. Sorun, sektör içindeki içeriğin ECC formatı ile uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır, bu durumda sabit sürücü o sektörü kötü veya bozuk sektör olarak işaretleyecektir, ayrıca bir dizi kötü amaçlı yazılım ve virüs buna katkıda bulunabilir. Sorun ve artan sabit disk sektörlerinde büyük bir etkisi de vardır.

 

 • Ancak fiziksel kötü sektör sorunu, sabit sürücüye darbe gördüğünde veya suya maruz kaldığu durumda ortaya çıkar. Bu sorun hard diskin fiziksel parçaları ile alakalıdır ve hard diskin en büyük problemlerinden biridir çünkü bu durumda veri kaybı ihtimali ve harici hard diskin tamir edilememesi çok yüksektir.

 

makale önerisi : Veri kurtarma

 

Firmware hatası durumunda harici sabit sürücü onarımı

Sabit disk işletim sistemi veya bellenim aslında çiziciler ve IC BIOS alanında depolanan sabit diskin bellenim denetleyicisidir, işletim sistemi alanındaki sorunlar listesinde, p-list g-list akıllı ve .... yer alır. Firmware alanının dezavantajlarından biri, sabit diskin bir arıza listesi tablosuna sahip olması ve zamanla arızalı parçaları çizici yüzeyinden çıkararak Arıza listesine eklemesidir, bu listenin kapasitesi bir süre sonra tamamlanacaktır ve bu durumda harddisk artık bu listeye yeni arızalar ekleyemeyecek ve sistemde algılanmaması, doğru kapasiteyi göstermemesi ve format mesajının görüntülenmemesi gibi sorunlar oluşacaktır. Bu durumda, sorunu gidermek ve harici sabit sürücüyü onarmak için, hata algılama ve veri kurtarma işlemlerinin yanı sıra gerekirse bellenimi güncelleme ve düzeltme işlemleri gerçekleştirilecektir. Bellenim hatasının belirtileri bu listedeki kalemleri içerir:

 • Sabit sürücü sistem BIOS'unda algılanmıyor.
 • Bilgiler BIOS'ta doğru görüntülenmiyor.
 • Sabit sürücü normal koşullara sahip ancak sistemde algılanmıyor.
 • Bazı durumlarda S.M.A.R.T BIOS durumu doğru şekilde raporlanmaz ve devam etmek için F1 tuşuna basmanız gerekir.

 

Harici sabit sürücü onarım sürecindeki PCB sorunları

Sabit sürücüde kullanılan en önemli bileşenlerden biri, sabit sürücü kartı veya PCB'dir. Bu parça herhangi bir nedenle düzgün çalışmazsa, sabit sürücü açılmayacak veya sistem tarafından tanınmayacaktır. Sabit sürücü kartında, işi sabit sürücü devresindeki voltaj akımını düzenlemek olan diyotlar ve indüktörler bulunur ve bunların arızalanması ve işleyişinin bozulması durumunda, sabit sürücüyü açma ve tanımlama mekanizmasında sorunlar olacaktır. PCB kartı arızası durumunda harici sabit sürücüyü onarmak için PCB kartını onarmak veya değiştirmek gerekir. Sabit sürücü arızasının nedenleri aşağıdaki örnekleri içerir:

 • Elektrik dalgalanması, kartta elektrik çarpmasına neden olur ve tekrarlanması, sabit sürücü kartının yanmasına neden olur.
 • Uygun olmayan arabirimlerin kullanılması, sabit sürücü kartının bağlanmasına ve yanmasına neden olur.
 • Sabit sürücünün yanlış çalışması veya sabit sürücü çevresinde uygun havalandırma olmaması nedeniyle aşırı ısı artışı.
 • Sabit sürücü darbeleri veya suya maruz kalması, sabit sürücü kartının yanmasına neden olur.
 • Sabit sürücünün aşırı ve uzun süreli kullanımı, sabit sürücünün aşınmasına ve kart arızasına neden olur.
 • Güç kablosunun sürücüye yanlış bağlanması sürücü kartını yakacaktır.

 

 

Sabit disk sürücüsü plakası sorunları nedeniyle harddisk hatası

Harici bir sabit diskin onarılmasında kilit rol oynayan sabit diskin en hassas parçası sabit disk plakasıdır. plakalar aslında manyetik disklerdir ve plaka sektörler hakkındaki bilgiler cihazın kafa yazılır veya buradan okunur. Plakın dönmesine yardımcı olan cihaza spindle motor denir. Her sürücüde genellikle 1 ila 5 çizici (plotter) bulunur (sürücü kapasitesine bağlı olarak). Plotter, yüzeyi özel bir alaşım kullanılarak kaplanmış ve cilalanmış cam veya alüminyumdan yapılmıştır. Çizici ile kafa arasındaki mesafe yaklaşık 0,002 inç veya 51 mikrondur. Plotter'ın ön tarafındaki manyetik kaplama çok hassastır, bu nedenle en ufak bir toz bile çizici üzerinde çizilmelere neden olabilir. Plotterın hasar görmesi durumunda değiştirmemiz gerekecektir.Bu işlem izole bir odada tozsuz olarak gerçekleştirilir.

 

Harici sabit disk arızasında sabit disk kafa taşıyıcı kol rolü

Hard diskin en hassas parçalarından biri ve tamiri çok zor ve komplike olan hard diskte kafa parçasıdır.Bu parça ilginç özelliklere sahip olan harici harddisk tamiri tartışmasında önemli bir bölümdür. Günümüzün sabit sürücülerinin çoğu, bir kaydırıcıya monte edilmiş ve hareketli bir sabit sürücü koluna bağlı sağlam manyetik kafalar kullanır. Cihazın kafası, çizici ile temas etmeden yüzeyinde hareket eder ve üzerine bilgi yazar veya manyetik sinyaller aracılığıyla okur. Bu parçanın arızalanması durumunda hard disk performansı tamamen bozulur ve tamir edilip veya değiştirilmesi gerekir.

 

Sabit sürücü arızasının nedenleri + çözüm

Genel olarak, hem dahili hem de harici tüm sabit disk türleri, darbe, yüksek sıcaklık, suya maruz kalması, güçlü manyetik alan ve yüksek performans ve amortisman nedeniyle hasar görür, bu nedenle sabit diski yukarıdaki faktörlerden korurken, Sabit olması durumunda sürücü sorunları, tavsiye ve harici sabit sürücü onarımı için özel hizmetler için lütfen Jetonar merkezindeki uzmanlarımızla iletişime geçin.

Yorumlar