Chat with us, powered by LiveChat

Bilgisayar anakartı onarımı hakkında pratik ipuçları

İşyerinde ve evde Bilgisayar anakartı onarımı garantili. En iyi tamirciler tarafından anında ve profesyonel bilgisayar anakart onarımı. En gelişmiş ekipmanlarla...

ıstakını gondar

Bilgisayar anakart tamiri Jetonar'ın özel bir servisidir, anakart tamiri Jetonar garantisi ile yerinde ve merkezde yapılır. Anakart onarımı için çevrimiçi bir talepte bulunmak ücretsizdir ve site aracılığıyla bir talepte bulunabilirsiniz. Anakart, sabit disk, CPU, RAM ve ekran gibi sistemin diğer çok önemli parçalarının bağlı olduğu merkezi bir parçadır. Bu arada, ana karta bağlı kapasitörler, dirençler, devreler ve soketleri içeren bir dizi başka parça var. Tüm karmaşıklığına rağmen, bu parçanın arızalanması ve bilgisayar anakartının onarımı çok hassas bir işlemdir ve çok fazla beceri ve hassasiyet gerektirir. Arızayı ve bilgisayar anakartı onarım ihtiyacını teşhis etmek için, anakart arızasının işaretleri olarak bir dizi işaret kullanılabilir. Gelecekte, bilgisayar anakartı arızasının nedenlerini ve belirtilerini, bilgisayar anakartının onarımı ve gerekirse değiştirilmesi hakkında gerekli bilgileri kontrol etmek için bizimle kalın.

 

Bilgisayar anakartı onarımı hakkında pratik ipuçla

 

Bilgisayar anakart arızasının nedenleri nelerdir?

Anakart da dahil olmak üzere bilgisayardaki herhangi bir donanımın arızalanması kesinlikle bir dizi özel nedenden kaynaklanmaktadır ve bundan sonra kullanıcının bilgisayarının ana kartını onarması gerekmektedir. Bilgisayar anakartının arızalanmasının en önemli nedeni bu parçanın darbe ve hasar görmesidir. Anakart sallanırsa ve sistemin düşmesi ve çarpması nedeniyle hasar görürse arızalanma olasılığı çok yüksektir. Elektrik dalgalanmaları da anakarta, özellikle üzerindeki devrelere, kapasitörlere, dirençlere ve transistörlere zarar verebilecek bir diğer önemli nedendir. Cihaza su ve nem girişinin devamında anakart ile ilgili parçaların aşınması ve yıpranması sistem anakartının arızalanma nedenleri olarak sayılabilir. Bilgisayar anakart onarımları, aşağıda bahsedeceğimiz bu parçanın arıza belirtilerine göre yapılmaktadır.

 

Bir bilgisayarda anakart arızası belirtileri

Sistem anakartı yukarıda belirtilen nedenlerden herhangi biri nedeniyle hasar gördüğünde, bu arıza ve bilgisayar anakartını tamir etme ihtiyacı bir dizi belirti ile karakterize edilir. Anakarttaki en önemli arıza ve problem belirtileri aşağıdakileri içerir:

  • Sistem açılmıyor veya sistem önyükleme yapmıyor
  • Sistem açılıyor, ancak ekran tamamen karanlık ve görüntü göstermiyor
  • Sistem sürekli kapalı ve açık ve sürekli yeniden başlatılıyor
  • Bilgisayar sürekli olarak kilitleniyor ve çalışan programlarda yavaş bir performans sergiliyor
  • Windows sistemine işletim sistemi yüklenemiyor veya güncellenemiyor
  • Sistem aşırı ısınmış ve sıcaklık normalden yüksek
  • Klavye, fare veya giriş bağlantı noktaları gibi sistem çevre birimleri çalışmıyor
  • Bilgisayardaki ses kesiliyor veya bir sorun var

 

Bilgisayar anakartı onarımı neleri içerir?

Anakart arızası belirtilerine ve cihaz uzmanları tarafından özel sorun gidermeye dayanarak, anakartta kesin hasarın neden olduğu ve bu hasarın ne kadar ciddi olduğu belirlendiğinde, bilgisayar ana kartını onarmak için farklı yaklaşımlar ve yöntemler gündeme getirilir. Her biri bu parçanın arıza tipine göre etkili olabilir. En önemli bilgisayar anakartı onarım seçenekleri arasında ana anakart yongalarının değiştirilmesi, kuzey ve güney köprülerinin onarılması ve değiştirilmesi, anakart üzerindeki USB denetleyicisi gibi farklı denetleyicilerin değiştirilmesi, kart üzerindeki kapasitörler, dirençler, diyotlar ve transistörler gibi hasarlı parçaların değiştirilmesi yer alır. bilgisayar anakartı ile ilgili devrelerde meydana gelen arıza ve arızaların tamiri, anakart üzerindeki slotların tamiri ve değiştirilmesi, anakart üzerindeki portların tamiri ve değiştirilmesi, anakart üzerinde bulunan CPU soketi gibi soketlerin değiştirilmesi ve benzeri işler. Bunlar bilgisayar anakartı onarımı için en önemli seçeneklerdir. Bazılarını daha fazla açıklayacağız.

 

Anakart üzerindeki çiplerin onarımı ve değiştirilmesi

Anakart üzerine monte edilen en önemli parçalardan biri çiptir. Yeni anakartlarda, anakart üzerinde tek bir yonga olarak yalnızca bir ana yonga kurulur ve tüm iletişimi yönetir. Ancak biraz eski olan anakartlarda tek bir yonga yerine, her biri ayrı kontrollere sahip olan iki güney ve kuzey köprüsü anakart üzerine kurulur. Genellikle, anakart üzerindeki çipin neden olduğu arızalar, görüntü gösterilmemesi veya sistemin kapanması ile gösterilir. Şimdi, eğer anakart tecrübeli ve yetenekli tamirciler tarafından kontrol edilirse, çipi onarmak ve eski haline getirmek mümkün ise, bunu nervür denilen bir işlemle yapacaklardır. Bu yaklaşımda çip ile anakartın bağlantısı bir lehimleme cihazı kullanılarak güçlendirilir ve bağlantının kopması giderilir. Aksi takdirde çip yanmışsa tek çözüm yeni ve sağlıklı bir çip ile değiştirmektir.

 

Anakart üzerindeki SMD fonksiyonel parçalarının değiştirilmesi

Bilgisayar anakartı onarımında bir başka yaygın şey de SMD parçalarının değiştirilmesidir. Bu parçalar aslında kapasitörleri, dirençleri, diyotları, transistörleri, indüktörleri ve dirençleri içerir. Bu parçalardan herhangi biri yanarsa veya sorun çıkarsa, arızalarının anakartın performansına etkisi kesinlikle görülecektir. Sonuç olarak, bilgisayar anakartı onarımları için bu parçalardan herhangi birinin değiştirilmesi gerekebilir. Çoğu durumda, tamirci doğru anakart sorun giderme için gerekli araçlara sahipse ve yeterli beceri ve deneyime sahipse, bu parçaların sorununu teşhis edip değiştirerek anakartın sorunlarını kolayca çözebilir.

 

Anakart ile ilgili devrelerin onarımı

Bilgisayar anakart onarımlarının diğer kısmında ise bir şekilde anakart ile ilgili olan devrelerin sorunlarının onarılması ve çözülmesi gerekebilir. Çoğu durumda anakart deneyimli kişilerce açılıp kapatılmazsa veya vidalar teknisyenin dikkatsizliği nedeniyle düzgün açılıp kapatılmazsa devreleri zarar görebilir ve bağlantısı kesilebilir. Tabii ki, bu devrelerin aşınması ve yıpranması, anakarttaki bağlantılarının kesilmesinin ve bozulmasının nedeni olabilir. Son olarak anakart devrelerindeki bu bozukluk, çalışmasında bir soruna neden olur ve söz konusu bilgisayarın anakartının onarılabilmesi için bu devrelerin onarılması ve kesintilerinin giderilmesi gerekir. Burada, özellikle sistemin ana parçalarını açmanın gerekli olduğu durumlarda, bilgisayar sistemlerinin çeşitli problemlerini çözmek için uzmanlaşmış bir onarım merkezine başvurmanın ne kadar önemli olduğuna işaret edebiliriz. Jetonar, bilgisayar ve çevre birimlerinin onarımı ve bilgisayar sistemlerinin çeşitli parçalarının değiştirilmesi alanında uzman ve yetenekli bir onarım ekibine sahip olarak önerilen en iyi seçenek olabilir.

 

Anakart üzerindeki yuvaların, yuvaların ve bağlantı noktalarının onarımı ve değiştirilmesi

Bilgisayar anakartı onarımlarının bir diğer önemli kısmı, anakart üzerinde kurulu olan yuvalar, yuvalar ve bağlantı noktaları gibi parçaların onarılmasını ve değiştirilmesini içerir. Anakarttaki en önemli yuvalar grafik kartı yuvasını içerir. Anakart üzerindeki önemli bağlantı noktaları LAN, USB ve COM bağlantı noktalarını içerir. CPU soketi, anakarta bağlı en önemli ve hassas sokettir. Parçalardan herhangi birinin arızalanması durumunda, arızalanması anakartın çalışmasına müdahale edecektir. Bu nedenle bilgisayar anakartının onarılması için bu parçaların onarılması ve gerekirse değiştirilmesi gerekir. Bu parçaların çoğu, özellikle CPU soketi çok hassastır.

Yorumlar