Chat with us, powered by LiveChat

televizyonların Anakartı onarımı

Arızalı bir anakart TV'nin en yaygın belirtilerinden biri, yanıp sönen güç ışığıdır. TV açıkken güç ışığı aynı anda üç kez yanıp sönüyorsa, bu anakartta bir ...

ıstakını gondar

Ana kart, TV'nin kalbidir ve tüm TV bileşenlerinin giriş voltajını yönetmekten sorumludur. Bu nedenle, arızası TV'nin bir kısmının veya tamamının arızalanmasına neden olacaktır. TV anakart tamiri çok hassastır ve özel aletlerin yanında yeterli bilgi birikimi de gerektirir. Aksi takdirde, TV'nin daha ciddi hasar görme olasılığı vardır ve sonuç olarak TV ana kartını uzman olmayan bir kişi tarafından onarmak size daha pahalıya mal olacaktır. Bu yazıda, ana TV kartını onarmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi baulaşıyor olacağız.

 

Televizyon anakart onarımı

TV'nin ana kartı, görüntü işlemcisi, giriş ve çıkışları ve hafızası dahil olmak üzere TV'nin tüm parçaları arasındaki iletişimden sorumlu olduğundan, arızalanması TV'nin arızalanacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, bozulduğu anda yapılacak ilk şey, televizyonun ana kartını onarmaktır. Ancak onarıma başlamadan önce arıza giderme işlemi yapılmalı ve hasarlı kısım onarıldıktan sonra onarılmalıdır.

 

Sony Televizyon Anakart onarımı

Bir Sony TV ana kartını onarmak için önce modelini kontrol etmelisiniz; Sony TV'nin 2018 modellerinde kullanılan anakart tipi eski modellerden farklı olduğu için Sony TV'nin tamiri için farklı bir yöntem kullanılıyor. Sony'nin Türkiye’de resmi bir temsilcisi olmadığı için ana kartını onarmak için yetkili ve saygın bir tamirhane aramalısınız. TV anakartınızı tamir etmek için orijinal parçalar kullanılmadıysa, daha fazla hasar ve daha fazla maliyet olasılığı vardır.

 

Samsung Televizyon anakart onarımı

Samsung TV şebekesinde sorun giderme ve onarım, Sony TV'lerden farklıdır. Sonuç olarak, onarmak için özel bilgisine ihtiyacı var. Ana TV kartınızı tamir etmenin maliyeti, hasarlı parçalara bağlı olacaktır. Hasarlı parça tamir edilebilir ise tamir edilecektir. Ancak hasar onarılamayacak kadar şiddetliyse, parçayı değiştirmek zorunda kalacağız.

 

LG Televizyon anakart onarımı

Bir LG TV ana kartını onarmak için, önce ana kartın hangi kısmında sorun olduğunu belirlemek için sorun giderme yapılmalıdır. Daha sonra o parçanın tamir edilebilirliği kontrol edilmelidir çünkü gerekirse o parçanın değiştirilme olasılığı vardır. Tıpkı Sony ve Samsung TV'lerde olduğu gibi, LG TV'nin ana kartı da hatalı HDMI kablosu kullanımı, sıvı temasi veya güç dalgalanmaları gibi çeşitli nedenlerle zarar görebilir.

 

Televizyonların ana kartının arızalanmasının nedenleri nedir?

TV'nin ana kartına zarar verebilecek birkaç neden vardır. TV ana kartınızı tamir etmeden önce, tamirciler tamir edebilmeleri için önce arızasının nedenini kontrol etmelidir. Bunun başlıca nedenleri piyasada standart altı ve ucuz HDMI kabloların kullanılması, TV çerçevesine giren su korozyonu ve nemin veya güç dalgalanmalarını kontrol edebilen TV ve prizin yolunda voltaj koruyucu bulunmamasıdır. TV'niz akıllıysa, harici bir sabit sürücü veya virüs içeren bir USB flash sürücü bağlayarak TV'nizin işletim sistemine virüs bulaşmış ve TV'nin ana kartının arızalanmasına neden olabilir. Bu durumda, TV'nize bir antivirüs yüklemeniz veya fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir.

 

Televizyon anakart arızasının belirtileri

Ancak bir TV ana kartının ne zaman onarılması gerekir ve ana kart arızasının belirtileri nelerdir? Arızalı bir ana kart TV'nin en yaygın belirtilerinden biri, yanıp sönen güç ışığıdır. TV açıkken güç ışığı aynı anda üç kez yanıp sönüyorsa, bu anakartta bir arızanın işaretidir. TV'niz açılmıyorsa veya açılıyorsa ancak ekranda görüntü yoksa ve yalnızca hoparlörlerden ses geliyorsa, sorun bir arızadan da kaynaklanabilir. TV anakart arızasının başka bir işareti, HDMI ve USB dahil olmak üzere giriş bağlantı noktalarının arızalanmasıdır.

Yorumlar

onarım ön istek formu