Chat with us, powered by LiveChat

Masaüstü bilgisayar sabit sürücüsünü yükseltmesi

Masaüstü bilgisayar sabit sürücüsünü yükseltmesi, bilgisayarın performansını artırmanın bir yoludur ve yeni bir sabit sürücü seçmek, istenen bütçeye bağlıdır....

ıstakını gondar

Bilgisayarınızın sabit diskini yükseltmek, bilgisayarınızın performansını optimize etmenin ve iyileştirmenin en kolay yoludur. Bilgisayarınızın hard diskini değiştirmek ve yükseltmek için öncelikle bunun nedenini kontrol etmelisiniz. Çünkü hard diski değiştirerek istediğiniz hızı alamayabilirsiniz. Bu durumda dosya aktarma ve açma konusunda daha fazla hıza ihtiyacınız olsa bile sabit disk yerine SSD bellek kullanabilirsiniz. Ancak SSD'ler daha pahalıdır ve 256 GB SSD'nin bütçesiyle 1 TB'lık bir sabit disk alabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın sabit diskini yükseltmeden önce, mevcut sabit diskteki bilgilere ihtiyacınız varsa, bunları taşımanız gerektiğini unutmayın.

 

Masaüstü bilgisayar sabit sürücüsünü yükseltmesi

 

Bilgisayarın sabit sürücüsünü yükseltmesinde önemli noktalar

Bir bilgisayarın sabit diskini yükseltirken dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. İlk olarak, kasanız size ne kadar alan sağlıyor ve anakartınız ne tür bir belleği destekliyor? Bu nedenle bazı anakartların sabit disk ve SSD'lerin aynı anda kullanılmasına izin verdiğini söylüyoruz. Bununla, bilgileri depolamak için sabit diski ve programları ve işletim sistemini çalıştırmak için SSD'yi kullanabilirsiniz, bu da hızın artmasına ve sistem performansının artmasına neden olur. İkinci öğe, bilgisayarın sabit sürücüsünü değiştirmeden önce taşınması gereken verilerinizdir. Ve bir sonraki şey, sisteminizin desteklediği bellek türüdür.

 

Bilgisayarın sabit sürücüsünü yükseltmeden önce veri aktarımı

Bilgisayarınızın sabit diskini yükseltmeden önce, önemli bilgilerinizi ondan aktarmanız gerekir. Bunun için verilerinizi harici bir sabit sürücüde saklayabilir ve ardından yeni sabit sürücüye aktarabilir veya doğrudan eski sabit sürücüden yeni sabit sürücüye aktarabilirsiniz. Bir sabit sürücüden bir SSD'ye veri aktarımı, bir USB kablosuyla kolayca yapılır. Ancak doğrudan yeni bir sabit sürücüye aktarmak istiyorsanız, iki konektörlü bir IDE1 soketi aramalısınız. Ayrıca sisteminizin yedeğini alarak, eski hard diskte bulunan tüm bilgileri ve her şeyi direkt olarak yeni hard diske aktarabilir ve görünüşte herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz.

 

Yeni bir sabit sürücün seçilmesi

Yeni bir sabit disk seçmek, sabit diski yükseltmek için sahip olduğunuz bütçeye bağlıdır. Normal bir sabit sürücünün ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını mı görmeniz gerekiyor, yoksa yüksek hızlı bir SSD'ye mi ihtiyacınız var? Fark edilir bir değişiklik istiyorsanız kesinlikle SSD kullanmanızı öneririz. SSD kullanmak sisteminizin hızını artırır, ağır dosyaların yürütülmesini ve kopyalanmasını hızlandırır ve oyunları daha hızlı yükler. Sorun şu ki, SSD belleklerin maliyeti sabit sürücülerden daha yüksek ve 256 GB'tan daha az SSD için 1 TB sabit sürücü alabilirsiniz.

Bazı sistemlerde, bir SSD bellek ile bir sabit disk kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız birden fazla bellek sürücüsünü barındırabiliyorsa, Windows'u yüklemek ve dosya yüklemek için bir SSD kullanabilir, dosyalarınızı depolamak için normal bir sabit sürücü kullanabilirsiniz.

 

Sabit sürücü ve SSD boyutları

Bilgisayarınızın sabit diskini yükseltirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli şeylerden biri, kullanmayı düşündüğünüz yeni sabit disk veya SSD belleğin boyutlarıdır. Genellikle sabit diskler, masaüstü bilgisayarlar için uygun 3,5 inç modeller ve dizüstü bilgisayarlar için uygun 2,5 inç modeller ile 2,5 ve 3,5 inç olmak üzere iki boyutta mevcuttur. Elbette küçük kasalar 2,5 inçlik sabit diskleri de destekleyebilir. Ancak SSD belleklerin boyutu çok küçüktür ve bir RAM kadar yer kaplar. Genellikle SSD sürücüler M.2 standardına sahiptir ve ana karta bir SATA kablosuyla bağlanmak yerine özel bir yuvaya yerleştirilirler.

Yorumlar