Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayarın ısınması

Yetersiz soğutma, dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasının ana nedenlerinden biridir. Port çıkışı veya hava girişi içindeki toz gibi olası nedenler fanları ...

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayarınız etkileyici bir işlemci ve küçük bir alanda çok fazla depolama alanı sunar. Verimlilikteki bu gelişme kesinlikle maliyetlidir ve dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınıza bir fincan çay veya kahve dökmenin yanı sıra dizüstü bilgisayarınız için en büyük tehdit ısınmadır. Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınması, donanım arızasına veya kalıcı sistem hasarına neden olabilir. Bu yazımızda dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasını ve olası tüm hasarları engelleyebilecek şeylere bakacağız.

 

Dizüstü bilgisayarın ısınmasını nerden fark edebiliriz?

Bir dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının ana belirtilerinden biri, fanların tam hızda çalışmasıdır. Başka bir işaret, sistem gücünde bir düşüş; Çünkü modern işlemciler saati yavaşlatarak aşırı ısı oluşumunu önleyebilir. Ayrıca, donanımın zarar görmesini önlemek için dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına maruz kaldıktan sonra sistem otomatik olarak kapanabilir. Dizüstü bilgisayarınızın içindeki sıcaklığı daha doğru ölçmek istiyorsanız HWMonitor adlı bir araç kullanabilirsiniz.

 

Bir dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neler sebep olur?

Yetersiz soğutma, dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasının ana nedenlerinden biridir. Bağlantı noktası çıkışı veya hava girişi içindeki toz gibi olası nedenler, fanları tıkar veya dizüstü bilgisayarın içinde kullanılan termal macunu ortadan kaldırır. Termal macun, işlemciyi veya grafik kartını metal bir ısı tepsisine bağlayan ısı ileten bir malzemedir. Isı tepsisi, bu işlem birimlerinden gelen ısıyı soğutma fanına yönlendirir. Donanım dünyasına aşina iseniz, bunları kendiniz çözebilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınma sorununu çözümü

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınması sorununu çözmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, dizüstü bilgisayarın dahili soğutma sorununu çözmektir. Bir diğeri, dizüstü bilgisayarı her zaman sert, düz bir yüzeye yerleştirmektir. Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önlemenin bir başka yolu da bir soğutma pedi kullanmak veya tüm ortamı soğutmaktır.

 

1- Dahili soğutma sorununu çözümü

Dizüstü bilgisayarınızda aşırı ısınma sorunu olduğunda yapılacak ilk ve en önemli şey, işlemciyi ve ekran kartını serin tutan fanları temizlemektir. Zamanla, bu fanların hava çıkışlarında toz ve kir katmanları birikerek havanın girip çıkmasını engelleyerek dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilir. Bunun için öncelikle laptopunuzu açmanız ve ardından bu parçaları temizlemeniz gerekmektedir. Tabii yeterli bilgi birikimine veya doğru araçlara sahip değilseniz laptop kasasını kendiniz açmamanızı öneririz; Çünkü dizüstü bilgisayarınızın çerçevesini kırma olasılığı vardır.

 

2- Serin bir ped üzerinde bir dizüstü bilgisayar kullanmak

Dizüstü bilgisayar soğutucuları veya soğutma pedleri, dizüstü bilgisayar için ekstra soğutma sağlar; bu, dizüstü bilgisayar fanının kendisi düzgün çalışmıyorsa yardımcı olabilir. Tabii ki bir cool pad satın almadan önce, laptopunuzun havasının hangi kısmına girip çıktığını bilmeniz ve ardından buna uygun bir cool pad hazırlamanız gerekiyor. Çoğu dizüstü bilgisayarda hava alttan kaçar. Dizüstü bilgisayarın altına sığacak serin bir ped sağlarsanız, hava akışını iyi tutabilir.

 

3- Dizüstü bilgisayarınızı düz ve sağlam bir yüzeye yerleştirin.

Hava çıkışları dizüstü bilgisayarınızın altına takılırsa ve dizüstü bilgisayarınızı yastık gibi düz olmayan bir yüzeye yerleştirirseniz, hava akışı tamamen engellenecektir. Sonuç olarak, cihaz soğur ve dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının yanı sıra ortam sıcaklığında ve dizüstü bilgisayarın dahili bileşenlerinde artışa neden olur. Dizüstü bilgisayarınızı düz, sağlam bir yüzeye yerleştirerek bunun olmasını kolayca önleyebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu? Yorumlarınızı ve sorularınızı bu bölümden bize iletebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar onarımına ihtiyacınız varsa, siteye üye olup ve talebinizi iletin veya “bize ulaşın” sayfasına gidin.

Yorumlar