Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar BIOS güncelleme sorunları

Güncellemeden sonra dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unda bir sorun varsa ve açılmıyorsa, ilk yapmanız gereken dizüstü bilgisayarı tamamen kapatmak ve ....

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayar BIOS güncellemeleri bazen zahmetli olabilir ve hatta dizüstü bilgisayarın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Dizüstü bilgisayar BIOS güncellemeleriyle de uğraşıyorsanız, bu makale tam size göredir. BIOS, dizüstü bilgisayarınızın donanım bileşenleri ile sistem açıldığında başlayan işletim sistemi arasındaki arabirimdir. Dizüstü bilgisayar üreticileri, zaman zaman dizüstü bilgisayar BIOS'ları için web sitelerinde, birçok dizüstü bilgisayar sorununu çözmek ve performansını artırmak için BIOS güncellemesini yükleyebileceğiniz yeni bir güncelleme yayınlar.

 

Dizüstü bilgisayar BIOS güncelleme sorunları

 

Bazı dizüstü bilgisayar BIOS güncelleme sorunları

Bazen dizüstü bilgisayar BIOS'unu güncelledikten sonra cihazınız garip sorunlarla karşılaşır ve açılmayabilir. Bunun olmasının birkaç nedeni var. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu desteklenmeyen bir sürümle güncellerseniz, cihazınız açılmaz. Dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu güncellemek için çeşitli yazılımlar da kullanıyorsanız, çeşitli hatalar olasılığı vardır. Ayrıca güncelleme sırasında dizüstü bilgisayarınız kapanırsa veya herhangi bir nedenle kurulum durursa, dizüstü bilgisayarınızın tekrar açılmama olasılığı çok yüksektir.

 

Dizüstü bilgisayar BIOS güncelleme sorunların çözmesi

Dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu güncellerken yukarıdaki sorunlardan biriyle karşılaşırsanız endişelenmeyin. Onlar için bir çözümümüz vardır. Dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu güncelledikten sonra çöküyor ve açılmıyorsa, yapabileceğiniz ilk şey dizüstü bilgisayarınızı tamamen kapatıp yeniden açmaktır. Sorun devam ederse, düzeltmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

1. Güvenli Mod'a girin

Dizüstü bilgisayarınızda Güvenli Mod'a gitmek için BIOS ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Ardından dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve bu moda girin. Ancak, Güvenli Mod'a erişmek kolay değildir. Bunu yapmak için, cihazınıza bir Windows yükleme önyüklenebilir diski takmalısınız. Kurulum adımına girdikten sonra Bilgisayarınızı onarım seçeneğini (Repair your computer) seçin, ardından Sorun Giderme bölümüne girin ve Gelişmiş Seçenekler seçeneğini seçin. Burada Başlangıç ​​Ayarları'nı seçin ve Yeniden Başlat'a tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başladığında bu bölüme girmek için Güvenli mod'u seçin. Birçok kullanıcı, bu moda geçerek, dizüstü bilgisayar BIOS'unu güncelledikten sonra sorunlarının çözüldüğünü bildirdi.

 

2. BIOS'u yeniden yükleyin

Dizüstü bilgisayar BIOS'unuzu güncelledikten ve başarısız olduktan sonra. Dizüstü bilgisayarınıza yanlış BIOS sürümünü yüklemiş ve anakartınızın çökmesine neden olmuş olabilirsiniz. Sisteminiz önyükleme ekranına ulaşır ve orada durursa, dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu yeniden yükleyebilir ve bu sefer dizüstü bilgisayarınıza doğru sürümü yükleyebilirsiniz. Doğru BIOS sürümünü indirmek için dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesine dizüstü bilgisayarınızın tam model adını girin, ilgili indirme sayfasına gidin ve en son BIOS sürümünü indirin.

 

3- Windows'u yeniden yükleyin

Dizüstü bilgisayar BIOS'unu güncelledikten sonra sorun yaşayan bazı kullanıcılar, Windows'u yeniden yükleyerek sorunlarının çözüldüğünü bildirdi. BIOS'un yanlış veya eksik yüklenmesi sabit diski etkileyebilir ve Windows'u yeniden yüklemek bu sorunu çözecektir.

 

4- Cihazınızın anakartını değiştirin

Yukarıdaki yazılım yöntemlerinden hiçbiri işe yaramazsa, ne yazık ki dizüstü bilgisayar anakartınızı değiştirmekten başka seçeneğiniz olmayacaktır. Bu nedenle, basit bir hatanın size çok yüksek mal olmaması için dizüstü bilgisayar BIOS'unu yeterli bilgi olmadan güncellememelisiniz.

 

HP ve Lenovo dizüstü bilgisayar BIOS güncellemesi

HP dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu güncellemek için Biostar adlı bir yazılımı kullanabilirsiniz. Öncelikle bu yazılımı indirmeniz ve dizüstü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Ardından internete bağlanın ve yazılımda oturum açın. Bu yazılımda, BIOS Güncelleme Yardımcı Programı bölümüne gidin ve güncelleme ve kurulum işlemini gerçekleştirmek için online Güncelleme seçeneğini seçin. Kurulumdan sonra dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın, Varsayılanları Geri Yükle bölümüne girin, ardından Optimize Edilmiş Varsayılanlar seçeneğini seçin ve son olarak Değişiklikleri Kaydet'i seçin ve dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Dell Dizüstü Bilgisayar BIOS Güncellemesi

Dell Dizüstü Bilgisayar BIOS'unu güncellemek için önce http://www.dell.com/support/drivers adresine gitmeli ve dizüstü bilgisayar modelinizin adını aratmalısınız. Dizüstü bilgisayarınızı bulduktan sonra Bios bölümüne gidin, BIOS dosyasını indirin ve bir flash sürücüye önyüklenebilir bir dosya olarak bırakın. Ardından dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekranda Dell logosu göründüğünde, önyükleme menüsüne girmek için F12 tuşuna basın. Buradan flash’i seçin. BIOS dosyasının tam adını girin (örneğin 08102B2.exe) ve Enter'a basın. BIOS Güncelleme Yardımcı Programı adlı bir araç şimdi çalışıyor. Mavi ekranda klavyeden Y harfini girin ve Enter'a basın.

 

ASUS Dizüstü Bilgisayar BIOS Güncellemesi

Asus dizüstü bilgisayar BIOS'unu güncellemek için öncelikle şirketin ana web sitesine http://www.asus.com/ adresinden girmeli ve dizüstü bilgisayar modelinizin adını girmelisiniz. Dizüstü bilgisayar modelinizi seçtikten sonra Destek'e ve ardından İndir'e gidin. Listeden en son yayınlanan BIOS'u indirin. Dosya zip biçimindeyse, sıkıştırmasını açın ve bir USB flash sürücüye bırakın. Dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve sistem açıldığında Sil tuşuna basın. Ardından Araç bölümüne gidin ve EZ Flash seçeneğini seçin. Şimdi flaşınızdan indirilen BIOS dosyasını seçin ve Enter'a basın. Son olarak, istenen dosyayı yüklemek için Kabul Et'e basın ve dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın.

Not: Dizüstü bilgisayar BIOS güncellemesi sırasında sorunlarla karşılaşabileceğiniz için, bunun uzmanlar ve dizüstü bilgisayar onarım uzmanları tarafından yapılması daha iyidir. BIOS güncelleme sorunlarını çözmek için siteye üye olabilir ve online olarak bir uzmanla konuşabilirsiniz. Veya iletişim sayfamızdaki numaralardan Jetonar ile iletişime geçin.

Yorumlar