Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar pilini ayarlamak

Dizüstü bilgisayarın pilini ayarlamak için belirli bir şarj döngüsü birkaç kez tekrarlanmalıdır. Bu döngü 4 aşamadan oluşur ve dizüstü bilgisayar pili...

ıstakını gondar

Jetonar eğitim serisindeki bu makalede, bir dizüstü bilgisayar pilinin nasıl ayarlanacağını öğreneceksiniz. Bir dizüstü bilgisayarın en önemli bileşenlerinden birinin pilidir. Güçlü bir CPU ve donanım ile dahi bir pil arızası durumunda bu cihazın kullanılabilirliği kaybolacak ve pratikte arızalı bir cihaza sahip olacaksınız. Bu nedenle laptop bataryasının ilk şarjı ya da laptop bataryasının sözde ayarlanması bu cihazın batarya sağlığının artmasında önemli bir yere sahiptir. Pili farklı dizüstü bilgisayarlarda ayarlama adımlarını öğrenmek için makalenin okumaya devam edin.

 

Dizüstü bilgisayar pil ayarlama adımları

Dizüstü bilgisayarın pilini ayarlamak için belirli bir şarj döngüsünü birkaç kez tekrarlamanız gerekir. Bu döngü 4 basit adımdan oluşur. Dizüstü bilgisayar pili tamamen ayarlanana veya tamamen kalibre edilene kadar bu cihazı kullanmamanız önerilir. Çünkü yoğun işlem pil üzerinde çok fazla baskı oluşturur ve bu parçanın kalibrasyonunu bozabilir.

 

1. Adım: dizüstü bilgisayar pilinin ilk şarji

Dizüstü bilgisayar pilini ayarlamak için ilk adımda pili dizüstü bilgisayara takın. Bazı ürünlerde laptop pilleri takılı olarak verilmektedir. Aksi takdirde, genellikle dizüstü bilgisayarın altında bulunan pili değiştirmeniz gerekecektir.

 

2. Adım: Dizüstü bilgisayar pilini ayarlaması veya kalibre etmesi

Şarj cihazını prize takın ve dizüstü bilgisayara bağlayın. Pilin %100 şarj olmasına izin verin. Laptop tamir teknisyenlerinin tavsiyelerine göre şarjı sıfır olan bir laptop bataryanız varsa tamamen şarj olana kadar (%100) sistemi kullanmayınız. Bazen bir dizüstü bilgisayar sadece birkaç dakika içinde %100 şarja ulaşabilir. Bu durumda, dizüstü bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın, ardından pili tekrar takın ve dizüstü bilgisayar pilini ayarlamak için şarj işlemini tekrarlayın.

 

3. Adım: Şarjın boşaltması

Dizüstü bilgisayar pilini ayarlamanın üçüncü adımında, tamamen boşalana kadar pilin şarjını kullanın. Tek yapmanız gereken dizüstü bilgisayarı açmak. Şarj cihazını dizüstü bilgisayardan ayırın ve şarj işlemi tamamlandığında dizüstü bilgisayarı şarjı bitene kadar bırakın.

 

4. Adım: Yeniden şarj etmesi

Dizüstü bilgisayar pilini ayarlamanın son adımında pili %100'e kadar şarj edin. Dizüstü bilgisayarınızın pili tamamen kalibre edilene kadar bu işlemi iki veya üç kez tekrarlayın.

 

Hp dizüstü bilgisayar pil ayarlaması

HP ürünlerinde dizüstü bilgisayar pil ayarları biraz farklıdır. Yeni dizüstü bilgisayarınız HP tarafından üretiliyorsa, şirketin resmi web sitesine göre, pili ayarlamak için dizüstü bilgisayarı pili taktıktan sonra 24 saat şarj etmeli ve bu süre boyunca kullanmamalısınız. Hp'ye göre ve birçok dizüstü bilgisayar onarım teknisyeni tarafından onaylanan bu, pil ömrünü uzatacaktır.

Dizüstü bilgisayarınızın pilinde sorun varsa, şarj olmuyorsa veya kısa sürede bitiyorsa vb. Dizüstü bilgisayar pil sorununu çözmek için siteye üye olabilir ve Jetonar online danışmanı ile görüşebilirsiniz. Sorularınızı aşağıdaki kutudan da sorabilirsiniz.

Yorumlar