Chat with us, powered by LiveChat

Android yükleme ve güncelleme eğitimi

Telefonunuz için yeni bir Android sürümü yayınlandıysa, indirmeniz ve yüklemenizi tavsiye ederiz. Ancak Android telefonu işletim sistemini güncellemeden önce ...

ıstakını gondar

Android, şimdiye kadar piyasaya sürülen ve dünya çapında iPhone olmayan tüm telefonlara yüklenen en büyük işletim sistemlerinden biridir. Android telefonunuzu güncel tutmak, yeni özelliklere erişmek ve telefonunuzu güvende tutmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Android güvenlik yamaları genellikle aylık olarak yayınlanır ve Android için her yıl büyük bir güncelleme yayınlanır. Ancak Android güncellemesi nasıl yapılır ve Android'i yükseltmek için ne gerekir? Bu makalede, Android'i yükleme ve güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

 

Android'in güncelleme amacı nedir?

Android yükseltmeleri her telefon için farklıdır, ancak hepsinin amacı aynı, yani yeni özelliklere erişmek ve telefonun güvenlik düzeyini artırmak. Ham Android'e yakın sürümleri kullanan Google, Motorola ve Nokia'nın Pixel telefonları gibi cihazlar, Android güncellemelerini genellikle diğer markaların cihazlarına göre daha erken alır. Android'in özelleştirilmiş sürümünü kullanan Samsung, Xiaomi ve Huawei telefonları, Android güncellemesini daha uzun bir gecikmeyle alabilir ve kullanıcılarının, Android'i telefonlarına yüklemek ve güncellemek için birkaç hafta ila birkaç ay daha beklemesi gerekecek.

 

Android cep telefonun yükleme ve güncellemesi

Belirtildiği gibi, Android'in en son sürümünü edinmek ve Android telefonunuzu yükseltmek, cihaz üreticinizin markasına bağlıdır. Telefonunuzun yeni bir Android güncellemesi alıp almadığını öğrenmek için telefonunuzun ayarlar sayfasına gidebilir, ardından Sistem ve Telefon Hakkında'ya gidebilirsiniz. Telefonunuz için yeni bir Android sürümü yayınlandıysa, burada indirmeniz ve yüklemeniz önerilir. Ancak Android telefonu yükseltmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Her şeyden önce, telefonunuzdan bir güncelleme almanız gerekir.
  • Telefonunuzun en az %50 şarjlı olduğundan emin olun.
  • Telefonunuzu şarja takın.
  • Telefonunuzda yeterli depolama alanı olduğundan emin olun.
  • Birkaç gigabayta kadar çıkabilen güncellemeyi indirmek için internet hacminizin yeterli olduğundan emin olun.

 

 

Otomatik güncellemeyi etkinleştirmesi

Bazen telefonunuzun ayarlar sayfasına manuel olarak gitmeyi unutabilir ve telefonunuzun Android'ini yükseltmek için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun olmasını önlemek için telefonlar, kullanıcılarına Otomatik Güncelleme adlı bir seçenek sunar. Otomatik güncelleme seçeneğini etkinleştirdiğinizde manuel incelemeye gerek kalmaz; Aslında, Android telefonunuz için her yeni güncelleme yayınlandığında, otomatik olarak indirilecek ve ardından yüklenecektir.

 

Android uygulamalarını güncellemesi

 Android'i yükseltmede önemli olan bir diğer şey, telefonunuzda yüklü olan uygulamaları güncellemektir. Android için yayınlanan tüm uygulamalara Google Play Store üzerinden erişebilirsiniz. Ardından bunları indirin veya güncelleyin.

Uygulamalarınız için bir güncelleme yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek için Play Store'da oturum açabilir, profil resminize dokunabilir ve Uygulamalarım ve Oyunlarım bölümüne girebilirsiniz. Ardından, her uygulama için bir güncelleme yayınlandıysa, önündeki Güncelle düğmesini tıklamanız yeterlidir. Ayrıca Play Store'daki üç satırlı düğmeyi tıklayabilir, ayarlar sayfasına gidebilir ve Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğine tıklayabilir ve bu seçeneği etkinleştirerek uygulamalarınız için her güncelleme yayınlandığında, telefonun bunları otomatik olarak indirip yüklemesini sağlayabilirsiniz.

 

Android'in en güncel sürümü

Google'ın tanıttığı en son Android sürümü "Android 12"dir. Bu sürümde hem görünüm hem de sistem olarak önemli değişiklikler yapılmıştır. Söylendiği gibi, Android 12, son yılların en büyük Android yükseltmesi olacak. Google, bazı telefonlar için bu güncellemenin bir deneme sürümünü zaten yayınladı ve Samsung, Xiaomi, Huawei, Motorola ve tabii ki Google'ın kendisi de dahil olmak üzere çeşitli markaların telefonları için son sürümü yakında görmeyi bekliyoruz. En çok telefonu Android 12 alabilen markanın Koreli şirket Samsung olduğunu bilmek de ilginçtir.

Yorumlar