Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayardan neden ses çıkmıyor?

Laptop anakart arızası, laptopta ses olmamasının sebeplerinden biridir. Bazen Windows'u güncellemek bile dizüstü bilgisayarın sesinde sorunlara neden...

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayarınızda ses olmamasıyla ilgili bir sorununuz varsa, bu makalenin geri kalanı sorunun bulmanıza yardımcı olacaktır. Jetonar'daki dizüstü bilgisayar onarım uzmanları, dizüstü bilgisayarın ses kesintiye ilgili sorunları yazılım sorunlarından kaynaklandığına inanıyor. Ancak her zaman bir donanım hatası veya olasılığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu, hoparlörün veya ilgili bileşenlerin zarar görebileceği ve bunun sonucunda sesin kısılabileceği anlamına gelir. Aşağıda, dizüstü bilgisayar sahibi olmama nedenlerini tanıtacağız ve size bu sorunu nasıl çözeceğinizi öğreteceğiz. Tabii ki, parçaların hasarlı olduğundan ve onarılması veya değiştirilmesi gerektiğinden eminseniz, ekip arkadaşlarımız size gerekli hizmetleri sunabilmesi için tek yapmanız gereken Jetonar’da bir dizüstü bilgisayar onarım talebi oluşturmak.

 

Dizüstü bilgisayardan neden ses çıkmıyor?

 

Dizüstü bilgisayardan ses çıkmama sorunun nedenleri

Dizüstü bilgisayarın sessize alınmasının birkaç nedeni vardır. Dizüstü bilgisayarınız herhangi bir ses çalmıyorsa, herhangi bir şey yapmadan önce ses ayarlarını kontrol etmekte fayda var. Bu, ses ayarlarının bozulmamasını veya gerekirse ayarlayabilmenizi sağlayacaktır. Dizüstü bilgisayarınızın sesi yalnızca ona kulaklık veya mikrofonlu kulaklık taktığınızda kesiliyorsa, büyük olasılıkla çevresel aygıtla ilgili bir sorundur. Elbette uygun ayarları yapmamış olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar ses bağlantı noktasının veya jakının düzgün çalışmıyor olması bile mümkündür. Bu durumlar dışında laptop anakartının arızalanması da laptopun ses gelmemesinin sebeplerinden biri olarak değerlendirilebilir. Bazen Windows'u güncellemek bile dizüstü bilgisayarın sesinde sorunlara neden olabilir. Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarınızın ses kartının Windows'un yeni sürümüyle eşleşmemesidir. Son olarak, Bluetooth ses ekipmanı kullanıyorsanız Bluetooth ayarlarını da kontrol edin.

 

Dizüstü bilgisayarın ses kesinti sorunun düzeltmesi

Ses ayarlarının düzeltmesi

Dizüstü bilgisayar sahibi olamama sorununu çözmek için ilk yapmanız gereken ses ayarlarını yapmaktır. Hoparlör simgesine sağ tıklayın ve oynatma cihazını seçin. Ses ekipmanı (hoparlör, kulaklık vb.) kullanıyorsanız, çıkışın doğru seçildiğinden emin olun. Oynatma cihazı seçeneğini seçin ve görüntülenen listeden istediğiniz hoparlörü seçin. Ardından bağlı cihazları okuyun ve hiçbir şeyin bağlı olmadığı bağlantı noktalarını "Takılı değil". Bunu dizüstü bilgisayarınıza bağladığınız tüm ses cihazları için yapın.

 

Bağlantıları kontrol etmesi

Ses ayarlarının uygun olduğundan emin olduktan sonra bağlantıları kontrol edin. Örneğin, bir hoparlör kullanıyorsanız, telleri ve kabloları kontrol ettiğinizden ve güvenli olduklarından emin olun. Hatta düzgün çalıştıklarından emin olmak için kabloları birkaç kez hareket ettirebilirsiniz.

 

 

İşletim sistemi güncellemesi

İşletim sistemini güncellemek bazen dizüstü bilgisayar olmaması sorununu çözer. Mac ve Windows 10'un daha yeni sürümleri, genellikle önceki sürümdeki hataları ve sorunları giderir. Tam da bu nedenle, işletim sistemi güncellemesinden sonra laptop sesi normale dönebilir. Windows'ta, başlat menüsünü açın ve arama kutusuna windows update yazın. Bu menüdeki güncelleme listesini kontrol edin. Liste yoksa, sağlanan güncellemeleri bulmak için güncellemeyi kontrol et düğmesine tıklayın. Ardından mevcut güncellemeleri görüntüle bağlantısını tıklayın ve sistemi güncelleyin. Mac'te Mac App Store sayfasına gidin ve indirme seçeneğini seçin. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Devam'a tıklayın ve ardından istediğiniz sabit sürücüyü veya sürücüyü seçin. Bir uygulama açıksa kapatın ve yeniden başlatılmasını ve sonunda güncellenmesini bekleyin.

 

Ses sürücülerini yeniden yüklemesi

Dizüstü bilgisayar olmaması sorununu çözmek için son çare olarak, ses sürücüsünü kontrol edip yeniden yüklemek fena değil. Aygıt yöneticisi klasörünü açın ve ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesine girin. Ardından istediğiniz cihaza çift tıklayın ve simgeyi görün! Veya ? Yanında mı yoksa yanında mı? Bu simgenin varlığı, ses sürücüsünün düzgün çalışmadığını ve bir sorunu olduğunu gösterir. Sorun gidermek için Sürücü sekmesine tıklayın ve sürücüyü güncelle'yi seçin. Sürücü yazılımı güncellemesi için otomatik olarak aramayı seçerseniz, Windows çevrimiçi olarak sağlıklı sürücüleri arayacaktır. Bulunan sürücüler otomatik olarak indirilip kurulur ve sistem yeniden başlatılarak laptop gürültüsü olmaması sorunu çözülür. Aksi takdirde, ses bileşenlerini incelemek, sorun gidermek ve onarmak veya değiştirmek için dizüstü bilgisayar onarım teknisyenlerinin yardımını almak en iyisidir.

Yorumlar