Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayarın diğer cihazlara Bluetooth bağlantısı

Her cihazı dizüstü bilgisayara bağlama işlemi, başka bir cihazdan biraz farklı olabilir. Örneğin, bir Bluetooth kulaklığı bir dizüstü bilgisayarla eşleştirme...

ıstakını gondar

Müzik, video vb. dosyaları aktarmak için dizüstü bilgisayarın diğer cihazlara Bluetooth bağlantısı gereklidir. Dizüstü bilgisayarınız bu özelliği desteklemiyorsa, bunun için bir Bluetooth adaptörü almanız gerekir. Bu yazımızda, Bluetooth teknolojisinin Windows'un farklı sürümlerinde nasıl etkinleştirileceğini ve başka bir cihaza nasıl bağlanacağını öğretmeyi amaçlıyoruz.

 

Dizüstü bilgisayarın diğer cihazlara Bluetooth bağlantısı

 

Dizüstü bilgisayar bluetooth'u diğer cihazlara nasıl bağlanır

Her cihazı dizüstü bilgisayara bağlama işleminin başka bir cihazdan biraz farklı olabileceğini unutmayın. Örneğin, bir Bluetooth kulaklığı bir dizüstü bilgisayarla eşleştirmek, bir ses sistemini eşleştirmekten farklıdır. Genel olarak, dizüstü bilgisayarın Bluetooth'unu diğer cihazlara bağlamak için aşağıdaki adımları izlemek gerekir:

  • adım bir

İstediğiniz cihazda Bluetooth'u açın. Örneğin cihazınız bir akıllı telefon ise ayarlar bölümüne gitmeli ve Bluetooth seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Diğer cihazlarda Bluetooth için özel bir düğme vardır.

  • ikinci adım

Dizüstü bilgisayarda Bluetooth ayarları sayfasına girin ve yeni cihaz için bir bağlantı oluşturun. Bunun için kontrol paneline girin ve şu komutu çalıştırın:

Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar

  • üçüncü adım

 Artık Bluetooth'u açtığınız cihaz, Bluetooth ve diğer cihazlar bölümünde gösterilecektir. Dizüstü bilgisayarla eşleştirmek için cihazı seçmeniz gerekir.

  • dördüncü adım

Bu aşamada bir PIN kodu girmeniz istenebilir. İki cihazı eşleştirmek için istediğiniz kodu dikkatli bir şekilde yazın. Cihazınızın pin kodunu bilmiyorsanız? 0000 veya 1234 gibi sayıları kontrol etmek daha iyidir. Bu numaralar işe yaramazsa, Bluetooth kodunu bulmak için cihazın çevrimiçi kılavuzunu kullanın.

Dizüstü bilgisayar diğer cihazla eşleştirildikten sonra, Gönder'i seçip ardından Bluetooth'a tıklayarak iki cihaz arasında fotoğraf, video, metin vb. dosyaları aktarabilirsiniz.

 

 

Dizüstü bilgisayarın yazıcı ve tarayıcıya Bluetooth bağlantısı

Bunun için öncelikle tarayıcının ve yazıcının Bluetooth'unu etkinleştirmek gerekir. Ardından dizüstü bilgisayarın bluetooth'unu açın. Bilgisayarda bu özellik etkinleştirildiğinde, Bluetooth sayfasında yazıcı ve tarayıcı gibi aygıtlar görüntülenir. İstediğiniz cihazı seçin ve Cihaz ekle seçeneğine tıklayın. Eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra istediğiniz dosyaları aktarabileceksiniz.

 

Windows 7'de Bluetooth'un etkinleştirmesi

Belirtildiği gibi, dizüstü bilgisayarın Bluetooth'unu diğer cihazlara bağlamak için bilgisayarda bu özelliği etkinleştirmek gerekir. Windows 7'de Bluetooth'u kontrol panelinden etkinleştirebilirsiniz. Başlat üzerinden cihazın Denetim Masasına girin ve açılan pencerede Ağ ve İnternet'i seçin. Ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne tıklamanız gerekir.

Görüntülenen menüde Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i seçin. Şimdi Bluetooth Ağ Bağlantısı seçeneğine sağ tıklamanız ve Etkinleştir'i seçerek Bluetooth'u etkinleştirmeniz gereken bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

 

Windows 10'da Bluetooth'un Etkinleştirmesi

  • Bluetooth'u etkinleştirmek için Windows tuşu + R'ye basın.
  • Gösterilen kutuya kelime kontrolünü girin.
  • Bir sonraki adımda, kontrol paneli penceresi açılacaktır. Görünüm seçeneğinin Kategori moduna ayarlandığından emin olun.
  • Ardından Sistem ve Güvenlik seçeneğini seçin ve ardından Sistem'e tıklayın.
  • Şimdi işlemcinin markası ve 64bit veya 32bit olabilecek sistem türü gibi bilgileri not etmeniz gerekiyor. Bu bilgilere göre Bluetooth kurulumu için uygun sürücüyü indirebilirsiniz.
  • Bluetooth sürücüsünü indirmek için, tarayıcınızın arama çubuğuna Bluetooth sürücüsü indirme terimini girin ve istediğiniz sürücüyü bulduktan sonra yüklemek için kur'a tıklayın.

 

 

Windows 8'de Bluetooth'un etkinleştirmesi

Bu özelliği Windows 8'de etkinleştirmek ve dizüstü bilgisayarın Bluetooth'unu diğer cihazlara bağlamak için aşağıdaki adımları yapmanız gerekir:

Ayarlar bölümüne girin ve Kablosuz seçeneğini seçin.

Kablosuz cihazlar bölümünde, Bluetooth'u rengi maviye dönene kadar sağa sürükleyin. Bu renk değişikliği Bluetooth'un etkin olduğunu gösterir.

Yorumlar