Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar sabit sürücüsünü yükseltmesi

Dizüstü bilgisayardaki hatalı kulanış nedeniyle, sabit diskte sorun olabilir ve sistemin yavaşlaması, ancak dizüstü bilgisayarın sabit diskini yükseltmek...

ıstakını gondar

Sabit disk, cihazınızda sakladığınız her şeyin bu bölümün içine yerleştirildiği dizüstü bilgisayarın dahili belleğidir. Ancak bazen dizüstü bilgisayardaki yanlış davranışlardan dolayı bu kısımda sorunlar yaşanabilir ve sistemin yavaşlaması, dosya kopyalama ve yapıştırmada düşük hız veya sabit diske dosya aktarırken sistemin kilitlenmesi gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. . . . Bazen sistem sabit diskinizin düşük hızından şikayet ediyorsunuz ve dizüstü bilgisayar sabit diskini değiştirerek daha hızlı bir sabit disk veya SSD bellek ile değiştirmek istiyorsunuz. Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskini yükselterek ona yeni bir hayat verebilir ve ayrıca işinizi daha hızlı halledebilirsiniz. Ancak dizüstü bilgisayarlar bilgisayar kasalarından farklı olduğu için, bir dizüstü bilgisayarın sabit diskini nasıl yükselteceğinizi ve koşullarının neler olduğunu merak etmiş olabilirsiniz?

 

Dizüstü bilgisayar sabit sürücüsünü yükseltmesi

 

Dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünü yükseltmesi ne zaman gereklidir?

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskini değiştirmeyi düşünmeden önce, bunu yapmanın nedenlerini kontrol etmelisiniz. Sorun başka bir parçadan olabileceğinden ve laptop hard diskini yükselttikten sonra dahi sorunlarınız çözülmeyecektir. Sabit diskler, içinde hareketli parçalar kullanan mekanik parçalardır. Bu nedenle laptop kullanırken ya hiç hareket ettirilmemeli ya da bu yapılıyorsa çok dikkatli yapılmalıdır. Çünkü hard disk laptopta veri okuyup yazarken kafası ana ekrana yakındır ve hafif bir hareket ekrana temas etmesine ve hard diske zarar vermesine sebep olur. Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskinden olağandışı sesler duyuyorsanız veya Windows ekranında çeşitli hatalar görüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızın hasar gördüğü anlamına gelir. Sistemi taşımanın yanı sıra aşırı ısı, güç dalgalanmaları ve dahili kabloların aşınması da sabit sürücü arızasının diğer nedenleri olabilir.

 

Kötü sektör, dizüstü bilgisayar hard diskin yükseltmesinin ana nedeni

Uzun ömürlü sistemlerde en önemli harddisk problemlerinden biri bad sektörlerdir. Kötü bir sektör oluştuğunda, sabit sürücü çizicilerinin bir kısmı kullanılamayacaktır. Bazen kötü sektör bile, bölümleme ile bile bilgiye artık erişemeyeceğimiz noktaya geliyor. Genellikle, kötü sektörü oluşumunun ilk aşamalarında düzeltecek yazılımlar vardır; Ancak bazen sorun o kadar ciddi hale gelir ki, dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünü yükseltmek dışında sorunu çözmenin bir yolu yoktur.

 

Dizüstü bilgisayar sabit diski nasıl değiştirilir?

Dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünü yükseltmeden önce sisteminiz hazırlanmalıdır. Sabit sürücüyü tamir etme şansınız olmadığında ve dosyalarınıza erişiminiz olmadığında, bu işleme sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz. Ancak tüm dosyalarınızı yeni sabit sürücüye aktarmak istiyorsanız, bazı adımlar atmanız gerekiyor.

 

1. Dizüstü bilgisayar bilgilerinin yedeklenmesi

 Dizüstü bilgisayar sabit diskini değiştirmek ve yükseltmek için öncelikle dizüstü bilgisayarınızın sabit diskindeki tüm bilgilerin yedeğini alabilir ve harici sabit disk gibi harici bir belleğe yerleştirebilir veya dizüstü bilgisayarınıza yeni bir sabit disk veya SSD bağlayabilirsiniz. anakart Tüm bilgileri eski bellekten yeni belleğe aktarın.

 

2. Dizüstü bilgisayar için doğru sabit sürücüyü seçmesi

Dizüstü bilgisayarınız için yeterli bilgiye sahip yeni bir bellek seçmelisiniz. Bellekler, HDD ve SSD olmak üzere iki modelde sunulmaktadır. Bir sabit disk veya HDD genellikle daha düşük bir fiyata daha fazla kapasite sağlarken, SSD çok daha yüksek bir hıza sahiptir ve dizüstü bilgisayarınızın genel hızını artırır.

 

3. Dizüstü bilgisayarın alt çerçevesinin vidalarını sökmesi

Yeni bir bellek seçtikten sonra dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünü değiştirmek ve yükseltmek için dizüstü bilgisayarınızın alt çerçevesindeki tüm vidaları açmanız gerekir. Ardından, dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünün kurulu olduğu yeri aramanız gerekir. Bu bölümle ilgili vidaları sökün ve ardından sabit diski yuvasından çıkarın. Bunu yaparken ilgili soketlere zarar vermemeye dikkat edin.

Yorumlar