Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar pil sağlığı test yöntemleri

Arızalı bir pil, dizüstü bilgisayarın daha az süre çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sistem performansını da etkiler. Dizüstü bilgisayarın pilinin ...

ıstakını gondar

Pil, bir dizüstü bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biridir ve masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak, elektrik kesintisi olduğunda veya seyahat ederken bir bilgisayarı kullanmanızı sağlar. Bu nedenle laptop bataryanızın sağlığına her zaman dikkat etmeli ve laptop bataryasını test ederek sağlık seviyesinin farkında olmalısınız. Dizüstü bilgisayarınızı düzgün kullanmazsanız, pili zamanla bozulacak ve başlangıçta şarj edilemeyecektir. Tabii ki, birkaç yıllık kullanımda şarjı azaltmak normaldir; Ancak dizüstü bilgisayarınızı satın almanızın üzerinden sadece birkaç ay geçtiyse, doğru kullanıldığında şarjında ​​herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlığını her zaman kontrol etmneizi öneririz.

 

Dizüstü bilgisayar pil sağlığı test yöntemleri

 

dizüstü bilgisayarın pilin sağlılığın önemi

Sürekli hareket halindeyseniz ve dizüstü bilgisayarınız bu yönde işiniz için önemli bir cihazsa; Laptop pil sağlığı çok önemlidir. Örneğin her zaman arabanızın motor yağını kontrol edip ve gerekirse yağı değiştirdiğiniz gibi laptop bataryanıza da dikkat etmeli ve bozuk olmasına izin vermemelisiniz. Önemli bir seyahatte olduğunuzu ve işinizle ilgili önemli bir konuyu dizüstü bilgisayarınızla keşfedeceğinizi hayal edin; Ancak aniden dizüstü bilgisayarın kapandığını ve şarj olmadığını fark ediyorsunuz. Ne kadar acı verici! Bu yüzden laptop pilinizin sağlığına her zaman dikkat etmelisiniz.

 

Dizüstü bilgisayar pilinin sağlığını neden kontrol etmeliyiz?

Arızalı bir pil, dizüstü bilgisayarınızın daha kısa süre çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sistem performansını da etkiler. Ama neden bir dizüstü bilgisayar pilinin sağlığını kontrol etmelisiniz? Çünkü şarj etmek için kaç saat ve dakikaya güvenebileceğinizi öğreneceksiniz. Pil kapasitesi de zamanla değişir ve ekranda görüntülenen şarj miktarı doğru olmayabilir. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlığını test ederek kalibre edilmediğini fark edeceksiniz ve dizüstü bilgisayarınızın pilini kalibre etmeye çalışacaksınız. Ayrıca, kontrol ederken dizüstü bilgisayarınızın pilini sağlıklı tutmak için bilinçaltında daha etkili önlemler alırsınız.

 

Dizüstü bilgisayar pil sağlığı test yöntemleri

1- Windows Powercfg Pil Raporun kullanıması (Powercfg Battery Report)

powercfg komutu, dizüstü bilgisayarınızın pil performansı hakkında doğru raporlar almak için kullanabileceğiniz Windows'un kendi gizli araçlarından biridir. Bu araç, dizüstü bilgisayarınızın pilinin performansı hakkında bilgi sağlar ve genel kapasitesini kontrol ederek dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlığını kontrol etmenize olanak tanır. Bu aracı kullanmak için klavyenizde Win + X tuşlarına basın ve Komut İstemi'ni seçin. Ardından powercfg / pil raporu girin ve Enter'a basın. Dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığı test raporu artık C: \ Users \ Kullanıcı Adınız \ pil-report.html konumunda bir dosyada saklanıyor.

 

2- BatteryInfoView yazılımı

BatteryInfoView, dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlığı hakkında faydalı bilgiler sağlayabilen bir araçtır. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin tasarlanan pil kapasitesi, tam şarj kapasitesi, sağlığı ve şarj/deşarj döngü sayısı gibi bilgileri görüntülemek için üst menüden Görünüm menüsüne gidin ve Pil Bilgilerini Göster'e tıklayın. Üst menüden tekrar Görüntüle'ye tıklayın ve bu sefer dizüstü bilgisayarınızda güç durumu, şarj kapasitesi yüzdesi, kapasite, oran, voltaj ve hatta pil türünün ayrıntılı bir analizini sağlamak için Pil Günlüğünü Göster'i seçin. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin durumunu öğrendikten sonra, pilinin ne zaman biteceğini ve şarjına ne kadar güvenebileceğinizi bilirsiniz.

 

3- PassMark BatteryMon yazılımı

BatteryMon yazılımı, dizüstü bilgisayarınızın pil seviyesini canlı grafik çizgiler olarak görmenizi sağlar. Dikey eksen çizgisi yüzde şarj seviyesini (%0 ila %100) gösterir ve yatay eksen de zamanı gösterir. Bu eksenlerdeki siyah çizgi, cihazınızın mevcut şarj seviyesini gösterir. Mavi çizgi, mevcut veri örneklerine dayalı olarak şarj tüketim sürecini de gösterir.

 

4- Save Battery yazılımı

Save Battery yazılımı, pil şarj / deşarj durumunu güzel bir ekran animasyonuyla görüntüleyen Microsoft Surface dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin pil sağlığını kontrol etmek için basit bir araçtır. Ayrıca tasarlanan pil kapasitesi, tam şarj kapasitesi, son pil girişi/çıkışı ve kalan şarj süresi gibi faydalı bilgileri de görüntüleyebilir. Bu yazılım, Windows Başlat menünüzde bir kutucuk olarak da görüntülenebilir.

 

5- Pure Battery Analytics yazılımı

Pure Battery Analytics yazılımı, dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlığını kontrol etmek için yapılmış harika bir yazılımdır. Basit bir bakışta, bu yazılım dizüstü bilgisayarınızın pilinin mevcut durumunu, tam şarj kapasitesini ve tasarım kapasitesini gösterir ve size dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü etkileyebilecek ayarlar sunar. Bu dizüstü bilgisayarda ayrıca alarm görevi gören özel bir bölüm vardır ve eğer birisi dizüstü bilgisayarı sizin izniniz olmadan masadan kaldırmaya çalışırsa, alarm çalacaktır. 

Yorumlar