Chat with us, powered by LiveChat

Televizyon panelin Onarımı

TV panelini iş yerinizde veya evinizde garanti kapsamında onarımları. Türkiye'de her türlü TV paneli için uzman onarım merkezi. TV panelinin orijinal parçalarla.

ıstakını gondar

Bu yazımızda LCD ve LED TV panellerinin onarım sürecini incelemeye çalışacağız. LCD ve LED TV'lerde kırık panel tamir edilemez, ancak diğer panel sorunları giderilebilir ve Jetonar'daki TV tamircisi, TV sorunlarını giderip teşhis ettikten sonra özel onarımlar gerçekleştirir. Panelin kırılması durumunda değiştirilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Ancak TV panelinin değiştirilmesi pahalı ve ekonomik olmadığı için genellikle yeni bir TV alınması önerilir. Bu yazımızda panelin genel sorunları ve bu sorunlar olması durumunda tv tamiri nasıl yapılır inceleyeceğiz.

 

TV paneli onarım ve değiştirme yöntemleri

Genel olarak TV panelinin problemlerinde iki mod vardır: Birincisi fiziksel problemler, bu durumda (çatlaklar, kırılmalar vb.) cihazın paneli tamir edilemeyecektir ve tek sorun TV panelinin değiştirilmesidir. çözüm. İkinci durumda, teknik bir sorun veya sorunlu bir parça veya resimsiz veya çizgisiz ve çizgisiz veya anormal renkli vb. bir nokta ve parça, bu durumda cihazın paneli onarılabilir.

 

Her türlü tv paneli sorunları

TV paneli kırılması ve hasarı

 Bu durumda TV panelinin kırılması, çizilmesi veya çatlaması durumunda TV panelinin tamirinin mümkün olmayacağını ve tek çarenin TV panelini değiştirmek olduğunu en baştan bilin.

 

Yeni kartı taktıktan sonra TV görüntüsünü görüntülenmesi

Yeni kart TV'ye yeni takılmışsa ve görüntü görünmüyorsa, önce panel voltajı, bekleme voltajı, arka ışık voltajı ve diğer voltajlar dahil tüm voltajları kontrol edin, bir sonraki adımda voltaj sorunu yoksa, kontrol edin. LVDS kablosunun uyumluluğu ve sağlığı Kontrol edin, sorun devam ederse, panelin kendisini kontrol edin çünkü birçok kişi yanlış voltaj kurulumu nedeniyle yeni anakart panelini kurarken dikkatsizlik nedeniyle paneli yakacaktır.

 

TV ekranı beyazlığı

Voltaj panele ulaşmadığında ekranın beyazlamasına neden olacaktır.Bu durumda TV panelinizi onarmak için voltajları kontrol ediniz.

 

TV renk sorunları

 TV renkleri doğru görüntülemiyorsa sorun LVDS kablosunda ve sinyalinde olabilir; tüm LVDS sinyalleri panele doğru şekilde ulaşmazsa renkler düzgün görüntülenmez. Bu sinyal ayrıca bilgi ve çizim grafiklerinden de sorumludur, bu nedenle LCD paneli onarmak için yanlış renkler ve kusurlu grafikler alırsanız LVDS arayın.

 

TV görüntüsünün karartılması veya siyahlaşması

TV'de kullanılan arka ışık bir süre sonra zayıflamaya ve kapanmaya başlıyor.Bu durumda TV panelini değiştirmek için sadece arka ışığı değiştirmek sorunları çözebilir.

 

TV görüntünün kesilmesi

Bu durum, cihazın Tcon kartı arızalı olduğunda LCD panellerde daha sık görülür. Bu durumda bir arka ışık olduğunu unutmayın. Bu durumda TV paneli, Tcon kartı değiştirilerek veya sorun giderilerek onarılacaktır.

 

TV açtıktan sonra görüntüsünü durdurulması

Bu durumda sorun genellikle cihazın arka ışığıdır ve TV panelini onarmak için arka ışık sorununun çözülmesi gerekir.

 

TV’nin açılıp kapatılması

Bu olursa, cihazın anakartında bir sorun olabilir. Bu durumda, TV panelinin onarımı, cihaz yazılımının değiştirilmesi, yazılımı içeren IC'nin değiştirilmesi, cihazın bellek parçalarının değiştirilmesi ve son olarak anakartın tamamen değiştirilmesi için dört yaklaşım önerilmektedir.

 

TV gecikmeli açılması

Genellikle LCD monitörlerde görülen TV'nin açılma gecikmesi genellikle cihazın güç kaynağındaki bir arızadan kaynaklanır. Bu durumda TV açıldıktan birkaç dakika sonra bekleme moduna geçer ve arıza anakarta ulaştıktan sonra ilgilenilmezse cihaz bir süre sonra tamamen kapanır. Bu durumda TV panelinin onarılması, cihazın güç kaynağının onarılmasını ve değiştirilmesini gerektirir.

 

TV paneli onarım adımları

Adım 1: Panelde görüntü görüntülenmiyorsa, TV panelini onarmak için bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. İlk önce panel voltajını kontrol edin. Panodaki güç kaynağında sorun yoksa pano sigortasına gidip kontrol etmelisiniz. Sigortanın açık olması panelde kısa devre olduğunu gösterir, bulup düzelttikten sonra TV panel sorunu çözülecektir.

Adım 2: Panodaki tüm voltajlar varsa ve görüntü yoksa panonun farklı ve dahili voltajları kontrol edilmelidir.

Adım 3: Yukarıdaki adımlardan sonra panel sorunu çözülmezse, üçüncü adım, arıza olduğundan şüphelenilen bazı bölümlerin atlanmasıdır, bu adım kesinlikle yalnızca elektronik ve TV onarımı alanında geniş deneyime sahip kişiler tarafından yapılabilir. Önceki adımları uyguladıktan sonra, istenilen sonuca ulaşılmazsa, sorunu bulmak ve düzeltmek için COF IC'nin farklı voltajları kontrol edilmelidir.

Yorumlar