Chat with us, powered by LiveChat

Esnek düz TV kablosunun değiştirilmesi

Bazı durumlarda, düz panelin arızalanması, arka ışığın arızalanmasıyla karıştırılır ve müşteriye çifte maliyet getirir. esnek düz TV kablosunun arızasının ...

ıstakını gondar

Flat TV kablosu aslında görüntünün adres panosundan TV paneline iletilmesinden sorumlu esnek bir kablodur. TV'de kullanılan düz kabloların her birinde görüntüyü işlemek ve TV paneline aktarmak için bir IC bulunmaktadır. Yassı kabloların ortak sorunu, yüksek akım akışı nedeniyle bu kablolar üzerindeki iletişim hatlarının kaybolabilmesidir. Ayrıca sıvıların girmesi, düz kablonun kart ile bağlantısına zarar verebilir, bu da TV'nin çalışma sürecini bozabilir ve TV'yi tamir etmeniz gerekecektir.

 

Esnek düz TV kablosunun değiştirilmesi

 

Esnek düz TV kablosunun arıza belirtileri

Görüntü işleme ve görüntüleme üzerindeki doğrudan etki nedeniyle düz TV kablosu arızası belirtileri çok hızlı görünür. TV düz kablo arızaları genellikle aşağıdaki belirtileri gösterir:

  1. TV görüntüsünün yüzeyinde dar, açık, koyu çizgiler görünüyor, ancak görüntü bu şeritlerin altında görülebiliyor.
  2. TV görüntüsünün yüzeyinde dar, açık, koyu dikey çizgiler görünüyor, ancak görüntü bu şeritlerin altında görünmüyor.
  3. Görüntü negatife dönüşür (negatif bir film gibi).
  4. TV görüntüsü iki parçaya bölünmüştür ve bu iki parça tam olarak eşit olabilir.
  5. TV görüntüsünde renkli veya siyah beyaz olarak dar dikey ve yatay çizgiler oluşturulur.
  6. Resmin bir kısmı gösterilmiyor.

 

TV düz kablo arızası nasıl teşhis edilir

Bazı durumlarda, düz panelin arızalanması, arka ışığın arızalanmasıyla karıştırılır ve müşteriye çifte maliyet getirir. Düz kablo TV arızasının küçük bir arıza olması durumunda nasıl teşhis edileceği çok zordur ve sadece profesyoneller tarafından yapılabilir. Ancak büyük bir arıza durumunda, ekrana yakından bakarak ve görüntünün görünmediği yerde el feneri gibi güçlü bir ışık kaynağına sarılarak arızayı görebilirsiniz. Işığın altında herhangi bir görüntü görülmüyorsa, bu TV düz kablosunun arızalı olduğunu veya görüntü işlemcisinin veya diğer bağlantıların arızalandığını gösterebilir. Diğer bir yöntem ise, bir onarım uzmanı tarafından yapılan düz kablo ek yerlerine vurarak veya bastırarak arızayı test etmektir.

 

Düz TV kablosunu değiştirme işlemi

Flat TV kablosunun tamiri ve değiştirilmesi işlemi, tamircinin yüksek beceri ve uzmanlık gerektiren hassas bir işlemdir, ayrıca bu işlemde makine bağlama gibi gelişmiş araçlar kullanılır. İlk adımda, yassı kablonun keçesi, yalıtım yapıştırıcısının ısıtılmasıyla her iki uçtan ayrılır, ardından ACF solventi kullanılarak yassı kabloyu panoya sabitlemek için kullanılan altın renkli yapıştırıcı çözülür ve düz kablo, yalıtım malzemesinden ayrılır. Bu aşamada ACF yapıştırıcı kalıntıları solvent, alkol ve aseton ile ITO ve PCB kartlarından uzaklaştırılır. Bir sonraki adımda yeni yassı kablo uygun boyutta kesilir, ardından yassı kablonun kenarlarına ACF yapıştırıcısı sürülerek bantlama makinesine yerleştirilmeye hazır hale gelir.Bu aşamada ITO ve PCB kablonun içine yerleştirilir. bantlama makinesi sırayla ve ayardan sonra Kamera ayrıca yapıştırma işlemi için gereken ısı miktarını hassas bir şekilde ayarlar ve düz kablo istenilen yerlere bağlanır.

 

TV düz kablosunun onarım testi

Flat TV kablosunu değiştirme işleminden sonra sıra test etmeye gelir bu amaçla cihaz açılır ve görüntü incelenir.Test işlemi sırasında genellikle açık renkli çizgiler devrede kısa devreyi, koyu renkli çizgiler ise devrede kısa devre olduğunu gösterir. devre kesici Olmak. Bir sorun varsa kök neden bulunur ve işlem tekrarlanır.

Bir TV arızası görürseniz ve belirtilen belirtilerden herhangi birini görürseniz endişelenmeyin, tavsiye almak, ayrıca herhangi bir sorunu gidermek ve flat TV kablonuzu değiştirmek için Jetonar uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

onarım ön istek formu