Chat with us, powered by LiveChat

Android bildirimlerini yönetmenin 7 yolu

Telefonunuzdaki uygulamaların bildirimleriyle kafanız mı karıştı ve Android bildirimlerinizi nasıl yöneteceğinizi bilmiyor musunuz? Bildirimlerin...

ıstakını gondar

Telefon programlarınızın mesajları ve bildirimleri kafanızı karıştırıyor ve Android bildirimlerinizi nasıl yöneteceğinizi bilmiyor musunuz? Yoksa Android bildirim yönetimi işlemini yaparak bazı önemli bilgi ve mesajların size ulaşmayacağından mı korkuyorsunuz? Telefon bildirimlerinin öneminin göz ardı edilemeyeceği doğrudur. Çünkü onlarla son dakika haberlerini, hava durumu güncellemelerini, sosyal medya uyarılarını ve daha fazlasını alabilirsiniz. Sorun şu ki, bildirim uyarısı sizi gecenin ortasında Instagram'da "uzun bir süre sonra bir şey yayınlandı" diye uyandırabilir! İşte bu yüzden Android bildirimlerini yönetmeniz veya telefonunuzun bildirimlerini kontrol etmeniz gerekiyor.

 

Android bildirimlerini yönetmenin 7 yolu

 

Android bildirimlerini yönetmek ne kadar sürer?

Başlamadan önce, bu sürecin aslında biraz zaman alacağını bilmelisiniz. Bu nedenle, bildirim ayarlarınızı değiştirmek ve Android bildirimlerinizi yönetmek için zaman ayırmalısınız. Öyleyse başlayalım.

 

Android'de bildirimler nasıl görüntülenir?

Bildirimler, telefon ekranının panel veya bildirim çubuğu adı verilen bir bölümünde görüntülenir. Bu bölümde, en son bildirimlerinizin bir listesi görüntülenecektir. Bu panelde ayrıca telefonunuzun ayarlarına hızlı ve kolay bir şekilde erişmenize ve Android bildirimlerini yönetmenize olanak tanıyan bir hızlı ayarlar simgesi bulunur. Mevcut bildirimlerinizi görüntülemek için bildirim paneli çubuğunu aşağı çekin. Bunlar yaklaşan uyarılar, sosyal medya uyarıları, hava durumu güncellemeleri ve daha fazlası olabilir. Peki bu bildirimleri nasıl düzenleyebilir ve can sıkıcı bildirimlerden nasıl kurtulabilirsiniz?

 

1- Uygulamanın bildirim ayarlarını kontrol edin

Çeşitli programlar, özelleştirilebilen ve sizi telefon bildirimlerini kontrol etme sorunundan kurtaran bildirim ayarlarına sahiptir! Örneğin Twitter, favori Twitter hesaplarınızdan gönderi bildirimlerini açmanıza olanak tanır. Facebook ayrıca etiketler, gönderilerin altındaki yorumlar, arkadaşlık istekleri, grup gönderileri ve daha fazlası için bildirimleri açmanıza veya kapatmanıza olanak tanır. Twitter'da sizin için bildirimleri açık olan bir kişinin profilini açıp kapatabilirsiniz. Facebook'ta ayarlar bölümüne gidin ve bildirim ayarlarını beğeninize göre değiştirin.

Sizi tüm uygulamalar için bunu yapmaya zorlamıyoruz, ancak Android bildirimlerini yönetmek için uygulama içi ayarlar menüsünü görebilir ve bildirim ayarlarını buradan değiştirebilirsiniz. Ayrıca bazı programlar kurulumdan sonra bildirim göndermek için sizden izin ister. Bu uygulamanın size bildirimlerini göndermesine izin vermek isteyip istemediğinize erken karar verebilirsiniz.

 

2- Android bildirimlerini yönetmek için telefon ayarlarını kullanın

Cihaz ayarlarınız, telefon bildirimlerini kontrol etmek için daha kapsamlı seçeneklere sahiptir. Android bildirimlerini yönetmek için telefonunuzun ayarlarına gidin ve bildirim almaktan bıktığınız uygulamaları devre dışı bırakın. Bunları ayrıca bildirimleri sessizce gösterecek veya kilit ekranından gizleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

3- “Rahatsız Etmeyin” seçeneğini etkinleştirin

Bir toplantıda, sınıfta veya işteyken ve konsantre olmanız gerektiğinde, Android bildirimlerini yönetmenin yanı sıra zihninizi sakinleştirmek için bu seçeneği kullanın. Temel olarak, bu seçenek kaydettiğiniz tüm uyarılar için bildirimleri kapatır. Ayrıca, gerektiğinde alarmların çalmaması için de ayarlayabilirsiniz.

 

4- Uçak modunu açın

Bu öğenin yaptığı, telefonunuzun kablosuz sinyaller almasını veya iletmesini engellemek ve tüm ses, metin ve mobil hizmetleri devre dışı bırakmaktır. Bu, tüm verilerinizin, Bluetooth'unuzun ve Wi-Fi'nizin kapatılacağı ve bu nedenle Android bildirimlerini yönetmek için ilgili tüm bildirimlerin görüntülenmediği anlamına gelir.

 

5 - Yan programların kullanımı

Android bildirimlerinizi filtrelemek ve yönetmek için bir yan programın hizmetlerini kullanabilirsiniz. Özel uyarılar oluşturmak için IFTTT (Eğer Bu O Zaman Oysa) gibi bir program kullanabilirsiniz. Temel olarak, telefon bildirimlerinizi tamamen kapatın ve IFTTT'ye gidin ve özel uyarılar oluşturun. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı kullanıyorsanız ve aslında telefonunuzda bir uyarı bekliyorsanız, bildirimlerinizi bilgisayarınıza bağlamak için Pushbullet gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Yani onları görmek için telefonunuzu kontrol etmenize gerek yok.

 

6- Uyarı mesajları ile ilgilenmek

Uyarı bildirimleri, durum çubuğuna açılan ve daha büyük ve daha görünür bildirim mesajları sağlayan bildirimlerdir. Bu mesajları genellikle WhatsApp sohbetlerinde görürsünüz. Bu bildirimleri durdurmak ve Android bildirimlerini yönetmek için önce program ayarlarını açın ve sesler ve bildirimler (Ses ve bildirim) seçeneğine tıklayın. Bildirimleri veya uygulama bildirimlerini seçin. Artık bildirimlerini görmek istemediğiniz uygulamanın adını seçin. Son olarak, kapatmak için İzin Ver tuşuna basın.

 

7- Bildirimlerinin geçmişi nasıl görüntülenir?

Tüm bildirimlerinizi gözden geçirdiğinizde veya susturduğunuzda ne olur? Cevap basit. Bunu başarmak için bildirimlerinizi geçmiş üzerinden kontrol edersiniz. Bunu yapmak için telefonunuzun ana ekranında herhangi bir yere uzun basın. Açılan menüden "Widget'lar"ı seçin. Aşağı kaydırın ve Ayarlar widget'ına uzun basın, ardından ana ekranınıza sabitleyin. Ayarlar kısayolunun erişebileceği özelliklerin bir listesini alırsınız.

 "Bildirimleri Bildir"e dokunun. Widget'a dokunun ve geçmiş bildirimlerinizi gözden geçirin. Bazı uygulamalar ve web siteleri genellikle cihazlarınıza mesaj gönderir. Bazen çekici bulsanız da, genellikle baş ağrısıdır!

Bu kılavuz makalenin içeriği, bildirimlerin hayatınızı mahvetmesini önlemenize yardımcı olacaktır! Artık bildirimlerinizi güvenle yönetebilirsiniz.

Yorumlar