Chat with us, powered by LiveChat

Samsung Cep telefonu IC Güç Onarımı

Samsung mobile IC’si, bataryaya birkaç pin (3 veya 4) kullanılarak bağlanır ve ondan voltaj alarak telefonun farklı kısımlarına gerekli voltajı sağlar. Bu voltaj...

ıstakını gondar

Bir Samsung cep telefonunun en önemli parçalarından biri, IC gücüdür. Ancak Samsung'un cep telefonun IC'si çok önemlidir, çünkü telefonu kurmak ve çalıştırmak için gereken gücü sağlamaktan sorumludur ve herhangi bir hasar telefonun arızalanmasına neden olabilir. Kameranın gücü ve koruması, pil, arka ışık sürücüsü, ses tuşları, güç tuşu, sessiz tuşun yanı sıra kulaklık girişi de bu IC'ye bağlıdır. Bu nedenle Samsung'un mobil güç kaynağı IC'sini onarmak çok hassastır ve telefonun güç kaynağı IC'sinde bir arıza yaşadıktan sonra, onu onarmak için önce cep telefonunun dahili bileşenlerinin haritasını iyice bilmesi gerekiyor.

 

Samsung Cep telefonu IC Güç nedir?

Güç IC veya Power IC, Samsung telefonun ihtiyaç duyduğu gücü ve voltajı sağlamak için çok önemli bir çiptir ve voltajı kontrol ederek telefonun farklı bölümlerine akım iletmekten sorumludur. Bu IC aslında pilden çipe veya diğer devrelere giriş voltajlarını yönetir ve kontrol eder ve mevcut voltajlarda bir sorun varsa bunları düzeltir. Doğrusal IC'ler ve Dijital IC'ler olarak adlandırılan iki tür IC vardır, bunlardan ilki analog sinyalde ve diğeri dijital sinyalde çalışır. Samsung mobil güç IC'sinin içinde, dirençleri ve transistörleri barındırmak için birbirine bağlanan yarı iletken plaka katmanları ve diğer malzemeler bulunur.

 

Samsung cep telefonu IC yapısı

Samsung mobile IC’si, bataryaya birkaç pin (3 veya 4) kullanılarak bağlanır ve ondan voltaj alarak telefonun farklı kısımlarına gerekli voltajı sağlar. Bu voltaj, pilin pozitif piminden IC içindeki akım koruma devresine girer. Bu koruyucu devre, güç kaynağını ve pili harici blok yanıklarına karşı korur. Güç kaynağı IC'si sürekli elektrik aldığından ve yapısı gereği bozulmaya meyillidir ve kullanıcı bazı telimatları takip ederek kullanım ömrünü uzatmaya çalışmalıdır. Ancak telefonun güç kaynağı IC'sinin arızalanmasının nedeni nedir?

 

Samsung'un güç kaynağı arızasının nedenler

Bir Samsung mobil güç kaynağı IC'sinin bozulmasının birkaç nedeni vardır. Bazı güvenlik telimatları takip ederek telefonunuzun Power IC'sinin kullanım ömrünü artırabilirsiniz. Bu parçanın arızalarının ana nedenleri aşağıda buulabilirsiniz:

  • Sahte ve standart olmayan şarj cihazlarının kullanımı
  • Cep telefonun fazla şrjda kalması
  • Çeşitli ve standart olmayan güç bankalarının (power bank) kullanımı
  • Güç dalgalanmaları
  • Kablo veya şarj adaptörü arızası
  • Su girmesi veya darbe görmesi
  • Standart olmayan şarj cihazlarının kullanımı
  • Şarj sırasında telefonun yoğun kullanımı

 

Samsung cep telefonun IC sorunların belirtileri

Samsung cep telefonun güç kaynağının arızalanmasının en önemli işareti, telefonun yanlışlıkla ve aniden kapanmasıdır. Power IC hasar gördüğünde pil şarjı kabul etmeyecek ve kapanacaktır. Bu parça hasar görürse sadece telefonunuzun piline değil, telefonun donanımının ondan voltaj alan diğer parçalarına da zarar verir. Anten sorunları, Samsung telefondaki hatalı bir güç kaynağının başka bir işaretidir. Yeterli anten kapsama alanına sahip bir alanda telefonunuzda zayıf bir anten fark ettiğinizde, arızalı bir güç kaynağı IC'sinden şüphelenmelisiniz.

 

Samsung Cep telefonun IC Onarımı

Samsung telefonun IC’si, çerçevenin altındaki en önemli ve hassas parçalardan biridir. Bu nedenle onarım sırasında çok dikkatli olunmalı ve uygun aletler kullanılmalıdır. Samsung telefonun güç kaynağını tamir ederken en ufak bir hata olursa telefon kapanacak ve arıza verecektir. Bu nedenle, telefonunuzun güç kaynağı IC'sini onarmaya karar verirseniz, önce hasarlı olduğundan emin olun, ardından yetkili bir tamirhaneye gidin ve uygun bilgi ve araçlar olmadan bu parçayı hiçbir şekilde değiştirmeyin. Bir ihmal size daha pahalıya mal olabilir.

Yorumlar

onarım ön istek formu