Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar parmak izi sensörü nedir?

Dizüstü bilgisayar parmak izi sensörü, kullanıcının dizüstü bilgisayar kullanıcı arayüzüne şifreye ihtiyaç duymadan ve sadece parmak izi ile ...

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayar parmak izi sensörü, akıllı telefonlarda bu kısma benzer bir işleve sahiptir. Bu bölüm, kullanıcının dizüstü bilgisayar kullanıcı arayüzüne şifreye ihtiyaç duymadan ve sadece parmak izi ile girmesini sağlar. Parmak izi sensörü olarak da bilinen Parmak İzi Okuyucu teknolojisi, birçok yeni dizüstü bilgisayarda kullanılmaya başlandı. Bir donanım parçası ve belirli bir yazılım el ele gider, böylece kullanıcı sistemlerini yalnızca bir parmak izi ile başlatabilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları: Jetonar, ihtiyaç duymanız halinde laptop parmak izi sensörü onarım hizmetlerini size sunmak için elbette yanınızda.

 

Dizüstü bilgisayar parmak izi sensörünü etkinleştirmek yöntemi

Bir dizüstü bilgisayarda parmak izini etkinleştirmek için önce ilgili sürücüyü indirip yüklemelisiniz. Bunun için laptop üreticisinin web sitesinden yardım alabilirsiniz. İlgili sürücüyü yükledikten sonra Simple Pass yazılımında bir hesap oluşturun ve buna parmak izinizi kaydedin. Tabii ki, bu program bazı Windows dizüstü bilgisayarlarda varsayılan olarak yüklenir ve yeniden yüklenmesi gerekmez. İlgili ayarları yaptıktan ve parmak izinizi kaydettikten sonra, giriş yapmak için kendi parmak izinizi kullanabilirsiniz. Elbette Windows 10'daki Windows Hello özelliği de laptop parmak izi sensörünü daha iyi ve daha kolay kullanmanıza yardımcı oluyor.

 

Dizüstü bilgisayar parmak izi çalışması sorununu çözmesi

Dizüstü bilgisayar parmak izi sensörü arızası, birçok kullanıcının şikayet ettiği sorunlardan biridir. Bu durumda parmak izi ayarları doğru yapılsa dahi bu özellik çalışmamaktadır. Sizde de bu sorun varsa etkili bir çözüm olarak aşağıdaki adımları uygulamanız hiç de fena olmaz:

  • Parmak İzi Okuyucu yazılımını kaldırın.
  • Ardından, Windows 10'da Windows Hello'da parmak izinizi ayarlayın.
  • Laptop parmak izinin çalışmaması sorunu çözülmediyse ilgili sürücüyü de güncellemekte fayda var.
  • Synaptics'i Yönetici Yöneticisinden kaldırın.
  • Saygın bir web sitesinden dizüstü bilgisayar parmak izi sensörü sürücüsünün güncellenmiş sürümünü indirin.
  • Dizüstü bilgisayarın parmak izi sensörünün çalışmaması sorununu çözmek için bir sonraki adımda, otomatik güncelleme seçeneğini seçin ve tarayın.
  • Aygıt Yöneticisi'nde, ağacın üst kısmına tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara'yı seçin.
  • Birkaç dakika sonra bilinmeyen cihaz Synaptics cihazı olarak bilinmelidir.
  • Son olarak sistemi yeniden başlatın.

 

Dizüstü bilgisaya parmak izi sensörün onarımı

Bazen laptop parmak izi sensörü sorunları bahsettiğimiz yöntemlerle çözülmemektedir. Bu durumda, sensörün kendisi genellikle hasar görür ve onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Bu durumda Jetonar laptop tamir ekibi parmak izi sensörünü tamir ederken bu parçanın değişmesini engellemeye çalışıyor. Fakat eğer sensör tamir edilemez durumda ise laptop parmak izi problemini çözmek için bu parçanın tamamen değiştirilmesi gerekmektedir.

Yorumlar