Chat with us, powered by LiveChat

TV'nin siyah renginin nedeni

TV'nin ekranın siyah olması, arka ışık arızası gibi çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu sorunu çözmek için önce TV'nin fişini çekin, ardından…

ıstakını gondar

En sevdiğiniz filmi veya en sevdiğiniz futbol takımı maçını izlediğinizi ve aniden TV ekranının tamamen karardığını veya TV'de siyah noktalar oluştuğunu hayal edin. Genellikle TV kapalıyken ekran tamamen kararır. Ancak sesi hala duyuyorsanız, TV'nin siyah olması nedeni ne olabilir? TV'nizin siyaha dönmesi veya siyah noktaların TV'nizde görünmesi için bir neden arıyorsanız, bu yazımızda Jetonar'daki TV onarım uzmanlarına katılın.

 

TV'nin kararmasına neler sebep olur?

TV'nin siyah renginin birkaç nedeni olabilir. Bazen sorun TV'nizin güç kaynağındadır, bazen LCD TV'nizdeki arka ışık bu soruna neden olmuştur, TV panelinizde sorun olması, TV ile oynatıcınız arasındaki bağlantı kopmuştur veya belki TV'niz uyku modundadır veya zamanlayıcı etkinleştirilirmiştir. Aşağıda, bunun nedenini anlamak için bunun gibi nedenlerin her birini inceleyeceğiz.

 

TV'nin arka ışığının zarar görmesi ve kararması

LCD TV kullanıyorsanız, bozuk bir arka ışık TV'nizin kararmasına neden olabilir. LCD TV'ler genellikle ekran görüntüsünü görüntülemek için bir arka ışık kullanır. TV arka ışığı herhangi bir nedenle zarar görürse, TV'de görüntü gösterilmez veya üzerinde siyah noktalar görürsünüz. Sorunu çözmek istiyorsanız, TV'nizin arka ışığını değiştirmeniz gerekir.

 

TV güç kartı arızası

TV'nin siyah renginin çeşitli nedenleri olabilir ve kontrol edilene kadar sorunu fark etmeyeceğiz. Ancak bu soruna neden olabilecek en yaygın sorunlardan biri güç kaynağındaki bir arızadır. TV'lerde genellikle diğer bileşenlerin eşlik ettiği birden fazla güç kaynağı kartı bulunur. Bu parça karmaşık görünebilir, ancak profesyonel bir tamircinin tamir etmesi kolaydır.

 

TV paneli bulma sorunu

TV ekranınız siyahsa veya üzerinde siyah noktalar varsa TV panelinin zarar görme olasılığı vardır. Bu nedenle, TV'nin rengi siyaha dönerse, hemen bir tamirciye başvurun ve sorunu kontrol etmesini isteyin. Hasarlı TV panelinizi ne kadar erken onarır veya değiştirirseniz, TV'nizin diğer bölümlerine o kadar az zarar verir.

 

TV'nin bağlantısını kesilmesi

TV ekranınız artık hiçbir şey göstermediğinde, güç kaynağı ile TV, oynatıcı ve kullandığınız cihaz arasındaki bağlantının TV'ye ve güç kaynağına doğru şekilde bağlandığından emin olmanız gerekir. Çoğu durumda, elektrik kesintileri ve bağlantılardan dolayı TV'nin siyah rengi nedenidir.

 

TV uyku modu aktivasyonu

Çoğu TVlerde, programınız bittiğinde TV'nin otomatik olarak kapanması için bir süre (örneğin 120 dakika) ayarlamanıza olanak tanıyan Uyku Zamanlayıcısı adlı bir özellik bulunur. Bu, yanlışlıkla TV'nin önünde uyuya kalırsanız TV'nin sabaha kadar açılmasını önleyecektir. Bu zamanlayıcı, TV'nizin kararmasının nedeni de olabilir.

 

Samsung, Sony, LG TV'lerin ekranın siyah olması sorunun çözümü

Samsung, Sony, LG, Panasonic vb. TV'lerin renginin kararması sorununu çözmesi çoğu durumda, sorun hayal edebileceğinizden daha basittir. TV'nizde siyah bir renk görüyorsanız, önce TV'nizin fişini çekin ve 15 ila 30 dakika sonra tekrar takın. Birkaç saniye bekleyin ve şimdi TV'nizi tekrar açın. Kumandada, TV'ye bağlı kaynağı değiştirin. Kumanda çalışıyor mu? Sorun devam ederse, aşağıdaki telimatları kullanabilirsiniz:

  • HDMI kablonuzu değiştirin ve alıcıya bağlanmak için yeni bir kablo kullanın.
  • Bir HDMI kablosu ve iyi bir güç kablosu kullandığınızdan emin olun.
  • Güç Tasarrufu Modunu veya Enerji Tasarruf Modunu kontrol edin ve etkinleştirilmişlerse bunları devre dışı bıraktığınızdan emin olun.
  • Tüm kabloları TV'den çıkarın ve yeniden bağlayın.

Yorumlar

onarım ön istek formu