Chat with us, powered by LiveChat

Apple telefon ekranındaki dikey çizgilerin nedeni

Apple telefonun ekranını dikey çizgilerin nedeni sorunu hem yazılım hem de donanım köküne sahip olabilir. Bu nedenle nedenine yönelik gerekli araştırmalar ...

ıstakını gondar

Bu makaleyi okuyorsanız, kesinlikle Apple telefon ekranının dikey çizgilerin muzdaripsiniz. iPhone ekranındaki çizgilerin çeşitli nedenleri olabilir. Telefonunuzu yere düşürdükten veya başka bir olaydan sonra ekranda siyah şeritler belirdiğini fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır? Apple telefon ekranında çizgilenmenin nedeni nedir ve nasıl giderilir? Bu yazımızda iPhone telefonlarda yaşanan bu sorun hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz.

 

Apple telefon ekranındaki dikey çizgilerin nedeni

 

Apple telefonun ekranında dikey çizgiler

Apple telefon ekranında çizgilenme sorunu hem yazılım hem de donanım köküne sahip olabilir. Bu nedenle, bu olayın nedenini bulmak için gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Bu bir yazılım sorunuysa, evde kendiniz düzeltebilirsiniz. Ancak, telefonu çarpma gibi bir donanım sorunu iPhone ekranınızın çizilmesine neden olduysa, Apple telefonunuzu onarmak için yetkili bir onarım merkezine gitmekten başka seçeneğiniz yoktur.

 

Apple telefonun ekranının dikey çizgilerin sebebi nedir?

Telefon sulanmış, vurulmuş veya baskı yapılmışsa veya elinizden nispeten uzak bir mesafeden yere düşmüşse, Apple telefonun ekranının çizilmesini beklemelisiniz. Bu durumda telefonun dokunmatik ekranı kusursuz çalışsa bile Apple LCD dokunmatik ekranı komple değiştirmekten başka çareniz kalmayacak. Ancak bazen bu bir yazılım sorunudur ve kötü niyetli programlar veya internet virüsleri bu soruna neden olmuştur. Veya iOS işletim sistemini güncelledikten sonra telefon ekranında dikey çizgiler belirdi.

 

Sorunun donanımsal çözümü

Telefonunuzda fiziksel bir hasar varsa Apple telefon ekranının çizilme sorununu çözmek için yazılım yöntemleriyle vakit kaybetmeyin; Çünkü kesinlikle donanımsal olarak çözülebilir. Telefonunuzun ekranı, darbe veya su hasarı nedeniyle hasar görmüş olabilir. Bu durumda düşük maliyet ve ekran paneli değişimi ile sorun çözülecektir. Aksi takdirde, iPhone'unuzun dokunmatik ekranını tamamen değiştirmeniz gerekir, bu da size doğal olarak birkaç kat daha pahalıya mal olur.

 

Sorunun yazılımsal çözümü

Ancak Apple telefonunuzun ekranının çizilmesi sorunu yazılımsal bir sorunsa aşağıdaki yöntemleri kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Genellikle telefonun yazılımını kontrol etmek karmaşık değildir ve amatör kullanıcılar bile telefonlarındaki sorunu çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler.

 

1- Telefonu kapatıp açın

Apple telefon ekranının çizilme sorununu çözmenin ilk yöntemi, telefonu basitçe kapatıp açmaktır. Bu muhtemelen telefonunuzda bu soruna neden olan uygulamayı durduracak ve böylece sorunu çözecektir. Tüm uygulamaları açarak, bu soruna hangi uygulamanın neden olduğunu öğreneceksiniz.

 

2- iPhone'u force restart yapın

Zorla sıfırlama, Apple telefonun ekran sorununu çözmek için etkili bir yöntem olabilir. Bunu yapmak için, güç ve ses kısma düğmelerini aynı anda birkaç saniye basılı tutun ve ekranda Apple logosu göründüğünde bırakın.

 

3- Ekran ayarlarını kontrol edin

iPhone ayarları sayfasındaki herhangi bir seçeneğin ayarını o seçeneğin işlevini bilmeden değiştirmemenizi öneririz. Örneğin bir seçeneği yanlış ayarlayarak Apple telefonunuzun ekranının çizilmesine neden olmuş olabilirsiniz. Telefonunuzun ayarlar sayfasına gidin ve Genel > Erişilebilirlik'e gidin. Şimdi Saydamlığı Azalt seçeneğini etkinleştirin. Bu seçeneğin görüntü sorununuzu çözmesi olasıdır.

 

4- Şüpheli programları silin

Apple telefonunuzun ekran sorununa kötü amaçlı bir uygulamanın neden olma olasılığı vardır. Telefonunuzun ayarlarına ve ardından Genel > Depolama ve iCloud Kullanımı > Depolamayı Yönet'e giderek iPhone'unuzun dahili belleğini kullanan uygulamaların miktarını kontrol edebilirsiniz. Kötü amaçlı uygulamalar genellikle normal bir uygulamadan daha fazla bellek kaplar. Uygulamalarınızı gözden geçirin ve şüphelendiğiniz herhangi bir uygulamayı devre dışı bırakın.

Yorumlar