Chat with us, powered by LiveChat

Sistemde USB'nin tanınmaması sorununu çözmesi

Sistemde USB'nin tanınmaması sorununu ise, ilk önce sisteme bağlanacak cihazın sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Hata mesajı, dizüstü bilgisayar bağlantı ...

ıstakını gondar

Her gün hepimiz USB portunu kullanarak sisteme flash bellek, harici hard disk, yazıcı, kamera ve diğer cihazlar gibi çeşitli cihazlar bağlarız; Ancak dizüstü bilgisayarda USB'nin çıkmaması ve veri aktaramaması sorunuyla birçok kez karşılaştık. Dizüstü bilgisayarda USB'yi tanımamak size büyük bir sorun yaratacaktır; Çünkü USB'yi destekleyen cihazlar sisteme bağlı değildir. USB tanınmazsa ve dizüstü bilgisayarda çıkmazsa, sistem USB Aygıtı Tanınmadı yazan bir hata mesajı görüntüler. Bu sorunun, doğru bir şekilde tanımlanırlarsa kolayca çözülebilecek birkaç nedeni vardır. Bu yazımızda dizüstü bilgisayarda USB gelmeme sorunu için çeşitli çözümleri inceleyeceğiz ve umarız bunlardan birini yapmanız sorununuzu çözecektir. Sorun çözülmezse, Jetonar ile iletişime geçmeniz veya bu sisteme bir dizüstü bilgisayar onarım talebi kaydetmeniz yeterlidir; En kısa süre içerisinde deneyimli teknisyenlerimiz arızayı tespit edip gidermek için gerekli adımları atacaktır.

 

Sistemde USB'nin tanınmaması sorununu çözmesi

 

Laptop’ta USB tanımayınca yapılması gereken işlemler nedir

Dizüstü bilgisayarda USB tanınmadı hata mesajını aldıktan sonra sisteme bağlanacak cihazın sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü hata mesajı, dizüstü bilgisayarın kullanılan bağlantı noktasını tanımadığının ve işleminin tamamlanmadığının bir işaretidir. Diğer USB bağlantı noktalarını denediyseniz ve sorun devam ederse bu makaledeki diğer çözümleri deneyin.

 

Dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın

Dizüstü bilgisayarda USB'nin çıkmaması sorununun en kolay çözümü, sistemi kapatmak, prizden çıkarmak ve mümkünse pili çıkarmaktır. Dizüstü bilgisayarı güç kaynağından ayırmanın önemi, ana kartın kapalıyken de kullanmasıdır. Tüm donanım parçaları ana karta bağlıdır ve zaman zaman sürücülerin ve USB bağlantı noktalarının tekrar çalışmaya başlaması için dizüstü bilgisayarın açılıp kapatılması ve pilin cihazdan çıkarılması gerekir.

 

Flaşı çıkarın ve tekrar takın

Bazen aşırı kullanım ve flaşın USB portuna takılıp çıkarılmasından dolayı laptopta USB'nin tanınmaması sorunu ortaya çıkıyor; Çünkü USB pinleri ile bilgisayar port pinleri arasında boşluk bulunmakta ve bağlantı kurulmamaktadır. Bu sorunu çözmek için, boşluğu kapatmak ve USB'yi dizüstü bilgisayara bağlamak için sivri uçların bulunduğu USB mıknatısının arkasına çok ince bir kağıt veya karton parçası koyun.

 

Cihaz yönetimi bölümünde flaş tanımlayın

Dizüstü bilgisayara USB yüklenmemesi sorununu çözmenin bir başka yolu da cihaz yönetimi bölümünde istediğiniz çevre birimini kontrol etmektir. Öncelikle Bu PC'ye sağ tıklayın ve Yönet seçeneğini seçerken Aygıt Yöneticisi bölümüne girin. Bilgisayarım için yönet kutusunda Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicilerini işaretleyin; İki sarı alan varsa, USB algılamasında bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorunu çözmek için USB'yi sistemden ayırın. Ardından, Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri bölümünde, Gelişmiş ana bilgisayar denetleyicisi seçeneğine sağ tıklayın ve Kaldırın. Bu adımdan sonra Windows, silinen sürücüyü birkaç saniye sonra tekrar bağlayacaktır.

 

Yönet menüsünden USB'yi dizüstü bilgisayara tanıtın

Dizüstü bilgisayara USB yüklenmemesi sorununu bu yöntemle çözmek için Bu PC'ye sağ tıklayın ve Yönet seçeneğini seçin. Ardından, Depolama menüsünden Disk Yönetimi'ni seçin. Bilgisayarınız için bir sürücü listesi içeren bir pencere açılacaktır. İstenen USB bu listede ise bu yöntem sorunu çözecektir. Ancak usb cihazınız bu listede görünmüyorsa kurtarmanız gerekir. Ardından, USB sürücünüze sağ tıklayın ve açılan menüden Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir'i seçin. Görüntülenen kutuda Değiştir'i tıklayın. Yeni pencerenin sağ tarafındaki menü çekmecesinde W harfini seçin. Bir Birimin Sürücü Harfinin Değiştirilmesi Programların Artık Çalışmamasına Neden Olabilir mesajı görüntülenirse, evet'i tıklayın. Artık Bilgisayarım'da flash simgeniz görünmelidir ve bu şekilde dizüstü bilgisayarda USB'nin gelmeme sorunu çözülecektir.

 

Windows’u güncelleyin

Windows'unuzu güncelleyin; Çünkü bunu yaparak USB sürücülerinin en son güncellemesi yüklenecek ve muhtemelen USB'nin tanınmaması sorunu çözülecektir. Bunun için Windows Başlat düğmesine tıklayın ve arama alanına Windows Update yazın. Ardından üzerine dokunun ve sistemi taradıktan sonra, İsteğe bağlı güncelleme seçeneğini gözden geçir'i seçin. Bir sonraki adımda, Güncellemeleri Yükle'ye tıklayın ve Kabul Ediyorum seçeneğine tıklayın. Son olarak kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın ve USB cihazını tekrar deneyin.

 

Sistem BIOS'unda USB bağlantı noktası erişimini açın

Dizüstü bilgisayarda USB'nin algılanamaması sorunu BIOS menüsündeki USB bağlantı noktasının kapalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu kontrol etmek için dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve ortaya çıktığında sistemi başlatmak için Sil veya F2 tuşuna basın. Bu adımda Gelişmiş bölümüne gidin ve USB bölümünde Paralel ve ardından Seri Yapılandırma'yı seçin. Tüm seçenekler ve bağlantı noktaları Etkin olarak ayarlanmalıdır. Aksi takdirde, onlar için Etkin seçeneğini ayarlamak sorunu çözecektir.

 

Anakart sürücüsünü yeniden yükleyin

Tüm bağlantı noktaları etkinleştirildiyse ve USB'niz hala çalışmıyorsa, bunun nedeni USB bağlantı noktalarının tanınmamasıdır. Portların tanınmamasının ana nedeni, anakartla ilgili sürücünün kurulamaması veya kurulumunun tamamlanmamış olmasıdır. Bu sorunu çözmek için anakart sürücü CD'nizi veya DVD'nizi yeniden yükleyin. Yeni sürücüyü yüklemeden önce önceki sürücüyü tamamen kaldırmak veya kaldırmak daha iyidir. Tüm bu yöntemleri denediyseniz ve hala sorun çözülmediyse Jetonar size hizmet vermeye hazır.

Yorumlar