Chat with us, powered by LiveChat

Telefonun şarj süresinin uzamasının nedenleri

Telefonun uzun süre şarj olmasının nedeni bir ölçüde cep telefonunun nasıl kullanıldığına bağlı olup, yıllar içinde yanlış şarj etme alışkanlığı pil ömrünü ....

ıstakını gondar

Bir telefonun şarj etme süresini uzatması için pek çok etken var ama en yaygın sebepleri nelerdir? Telefonun uzun şarj süresinin sebebi ne olabilir ve bu sorunu önlemek için en iyi çözüm nedir?

Tüm piller gibi telefon pilleri de zamanla bozulur, bu da pillerin giderek aynı miktarda birincil enerjiyi tutamayacağı anlamına gelir. Tipik olarak, modern bir telefon pilinin (lityum iyon) ömrü 2 ila 3 yıldır, bu da yaklaşık 500 ila 1000 şarj periyodudur, bu süreden sonra telefonun pil kapasitesi yaklaşık %20 oranında azalır. Şarj döngülerinin sayısı, sıcaklık ve yaş, çoğu lityum iyon pilin yıpranmasına neden olur.

Ancak telefonunuzun şarj olması uzun zaman alıyorsa bunun bir ölçüde cep telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olduğu ve yıllar içinde yanlış şarj etme alışkanlığının pil ömrünü kısaltacağı hatta zarar vereceği söylenebilir. Telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar, özelleştirmeleriniz ve aldığınız bildirimlerin sayısı pili çok fazla zorlar.

 

Telefonun şarj süresinin uzamasının nedenleri

 

Telefonun pilini yüzde kaça kadar şarj etmeliyiz?

Bir telefonun pili şarj etme ve bunun nasıl yapılacağı, cihazın sağlığı ve performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Birçok telefon onarım uzmanı ve kullanıcısı, akıllı telefon pillerinin az ya da çok şarj edilmemesi gerektiğine inanıyor. Tabii ki, bu özellikle eski piller için geçerliydi; Çünkü belli bir yüzdeye ulaştıktan sonra ısınır ve zarar görürler. Yeni telefonlara gömülü olan lityum iyon piller daha modern bir tasarıma sahip ve bu tür sorunlarla karşılaşmıyor. Genel olarak, mobil pilinizin %20'den daha az şarj olmasına izin vermemek daha iyidir. Ayrıca %100 şarja ulaştıktan sonra fişini çekin.

 

Telefonun şarj süresini uzatmanın 5 nedeni ve çözümleri

Uygun olmayan aksesuarlar

Telefonun uzun şarj süresinin en basit sebebi telefonun kendisi ile alakası olmayabilir. Bunun yerine sorun, hatalı bir şarj kablosu veya adaptöründen veya hatta zayıf bir şarj güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir.

USB kabloları özellikle evlerde birden fazla kullanıcıya sahiptir ve çeşitli cihazlar için kullanılabilir. Bu kablolar genellikle bükülür, sıcaklığın önemli ölçüde değişebileceği ve hatta üzerine basılabileceği yerlerde saklanır. Bu nedenle, öncelikle şarj kablonuzu değiştirin ve cep telefonunun yavaş şarj edilmesi sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ayrıca adaptörü kapatmalı ve bunun şarj süresinde bir fark yaratıp yaratmadığına bakmalısınız. Yeni bir telefon aldıktan sonra bile aynı adaptörü kullanıyorsanız Jetonar uzmanları cep telefonunuzun pilinin bozulmaması için daha yeni bir adaptör kullanmanızı tavsiye ediyor.

Yanlışlıkla bilinmeyen bir markadan bir şarj cihazı satın aldıysanız, telefonunuzun olması gerektiği kadar hızlı şarj olmadığını görebilirsiniz, bu nedenle ideal olarak yetkili bir şirketin şarj cihazını kullanın. Satın aldığınızda telefonla birlikte gelen şarj cihazı en iyi ve en uygun şarj cihazıdır.

Birçok kişi akıllı cihazlarını bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar kullanarak şarj etmeyi sever. Ne yazık ki, bu ideal bir çözüm değildir ve cep telefonunuzun pil ömrünü kısaltır, bu nedenle telefonunuzu asla bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar ile şarj etmeyin.

En iyi çözüm, telefonunuzu şarj etmek için doğrudan bir kaynak kullanmaktır. Başka bir deyişle: mümkünse bir şarj cihazı kullanın. Ve güvenli bir şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

 

Telefonun şarj portu sorunu

Telefonun uzun şarj süresinin tek nedeni kablonuz değil. Telefonunuzun şarj bağlantı noktası da zarar görebilir. Bu telefonun yavaş şarj olması için bir neden olmasa da en azından cihazınızın portunu bir kontrol etmelisiniz.

Bir el feneri ve büyüteçle kapak bağlantı noktasının içine bakın. Tüy, toz vb. temizlemeye çalışın. Bağlantı noktasını temizlemek için bir kürdan veya küçük yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz, ancak bağlantı noktası bileşenlerine zarar vermemeye çok dikkat edin.

 

Açık Uygulamalar

Telefonun uzun şarj süresinin bir diğer nedeni ise uygulamaların açık olması. Android ve iOS, arka planda hangi uygulamaların çalıştığını bulmak için araçlara sahiptir. Android cihazlar için Pil Tüketimi menüsü Ayarlar > Pil Ayarları bölümünde bulunabilir. iPhone'da, hangi uygulamaların pili en çok tükettiğini görmek için ayarlarda Pil seçeneğini belirleyin.

Uygulamaları sık kullandığınız için bazı uygulamalar yüksek pil tüketimi gösterebilir. Minimum kullanım süresi olan ancak pil gücü şüpheli şekilde yüksek olan uygulamaları arayın. Bu tür uygulamaları bulduğunuzda bunları silin ve ardından cihazınızın pil ömrünün ve şarj hızının iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

 

Cep telefonun pilin ömrü

Cihaz iki veya üç yıldan daha eskiyse ve bu süre zarfında çok fazla kullandıysanız, belki de telefonun pili değiştirmeyi düşünmenizin zamanı gelmiştir.Lityum iyon piller sonsuza kadar dayanmaz, bu nedenle telefonun uzun şarj süresinin nedeni pilin kendisi olabilir.

Telefonun arkasını açarak yeni pili kendiniz kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak, daha yeni telefonlarda, cihazınızın saygın bir cep telefonu onarım servisi tarafından servise gönderilmesini sağlamalısınız.

 

Şarj olurken telefonun kullanılması

Şarj olurken bile akıllı telefonunu kullananlardan mısınız? Belki de telefonun uzun şarj süresinin sebebi sizsiniz.

Telefonu şarj olurken kullanmak, cep telefonunun pil ömrünü olumsuz etkileyebilir. Bu, bataryaya ağır bir yük bindirir ve cihazın aşırı ısınmasına neden olur. Telefonunuzu şarj etmeden önce aşağıdakileri yapmak en iyisidir:

  • Çalışan tüm programları kapatın
  • WiFi, Bluetooth ve GPS'i kapatın
  • Telefonu uçak moduna alın (bunu yalnızca önemli bir arama veya mesaj beklemiyorsanız yapın.)

Bu yöntemler, telefonunuzu şarj olurken kullanmanızı engellemekle kalmaz, aynı zamanda cihazın daha hızlı şarj olmasına da yardımcı olur.

Yorumlar