Chat with us, powered by LiveChat

MacBook bellek yükseltmesi

Eski MacBook'lar için MacBook belleğini yükseltmek biraz mümkün. Ancak 2020'den beri piyasada olan M1 çiplerle donatılmış MacBook'larda yükseltme sınırlamaları...

ıstakını gondar

Apple'ın yeni seride MacBook hafızasını yükseltme yaklaşımı, önceki seriye göre önemli ölçüde değişti. Bu yazımızda eski Apple ve M1 serisi laptoplarda MacBook hafıza yükseltme imkanını inceleyeceğiz. Aşağıda, daha fazla alan boşaltmak için bellek alanını optimize etme yöntemlerini açıklıyoruz. Tabii burada Macbook bellek yükseltmenin, Apple dizüstü bilgisayarlarda RAM yükseltme ve HDD veya SSD bellek anlamına geldiğini unutmayın.

 

MacBook bellek yükseltmesi

 

MacBook bellek donanımını yükseltmesi mümkün müdür?

Eski MacBook'lar için MacBook belleğini yükseltmek biraz mümkün. Ancak 2020'den beri piyasaya sürülen M1 yongaları ile donatılmış MacBook'larla ilgili olarak, MacBook bellek yükseltme limitleri büyük ölçüde arttı (pratikte %100'e kadar). Genel olarak, dizüstü bilgisayarlar (bir veya iki modüler başlangıç ​​ürünü hariç) işlemci, grafik kartı ve ağ ekipmanının yükseltilmesinde birçok sınırlamayla karşı karşıyadır. Ancak bu dizüstü bilgisayarların çoğunda RAM ve belleği yükseltmek mümkündür. Bu arada Apple, M1 yongasındaki sınırları artırdı, böylece Apple dizüstü bilgisayarın bellek ve RAM donanımını M1 yongası ile değiştirmek veya yükseltmek mümkün değil (garantinizi bozmak niyetinde değilseniz). Intel CPU'larla piyasaya sürülen eski MacBook modellerinde, MacBook belleğini ve RAM'i yükseltmek mümkündü. Bunun için Apple dizüstü bilgisayarınız için uygun RAM'i sipariş etmeniz ve arka kapağı açarak takmanız yeterliydi. Yeni laptoplarda bu mümkün değil. Çünkü SSD bellek, RAM, CPU ve GPU çipe entegre edilmiş ve anakarta lehimlenmiştir. Tabii ki, Çinli bir kişi bu parçaları yükseltmeyi başardı, ancak yüksek risk ve garanti kaybı, bu eylemi haksız bir karar haline getiriyor. Elbette bu Apple politikası pek çok eleştiri aldı ancak MacBook'un hafızasını artıracak bir çözümün yeni MacBook serisinde sunulup sunulmayacağı henüz belli değil.

 

Apple dizüstü bilgisayar bellek optimizasyonu

Apple dizüstü bilgisayarınızda veya MacBook M1'inizde bellek sorunları yaşıyorsanız. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. MacBook'unuz M1 serisinden daha eskiyse, daha yüksek kapasiteli bir SSD alabilir ve dizüstü bilgisayarınızın belleğini yükseltebilirsiniz. Bu nedenle, donanım açısından MacBook bellek yükseltmesi yalnızca M1 olmayan modellerde mümkündür.

 

Çöp kutusu dosyalarını silin

Web'de gezinme, indirme, yazılım ve birçok oyun sürekli olarak dizüstü bilgisayarınızın belleğini dolduruyor. MacBook belleğini yükseltmenin ve belleği optimize etmenin bir yolu, çöp dosyalarını silmektir. Resmin sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın ve Depolama bölümüne Yönet'e girin. Bu bölümde, verilen önerilerden birine göre MacBook'unuzun bellek alanını boşaltın.

 

Pratik olmayan programin sıkıştırması

Çoğu durumda, Apple dizüstü bilgisayarınızda uzun süredir kullanmadığınız birçok yazılım vardır. Ancak MacBook'unuzun belleğini yükseltmek için bunları silmek istemezsiniz. Bu durumlarda Macbook uygulamasını kullanarak belleğinizdeki dosyaları sıkıştırarak Apple dizüstü bilgisayarda daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

 

Bulut depolama kullanımı

Dosyalara her yerden erişmenizi sağlayan MacBook belleğini yükseltmek için basit ve çok pratik bir çözüm, iCloud gibi bulut depolamayı kullanmaktır. Fotoğrafları, videoları ve mesajları bu alana kaydetmek, Apple dizüstü bilgisayarda büyük miktarda kullanılabilir alan açar. Ayrıca depolama belleğinizi artırmak için Google Drive veya Microsoft OneDrive hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Yorumlar