Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar neden kapanmıyor?

Windows'ta Hybrid Shutdown özelliği etkinleştirilirse sistem kapanmaz. Bu nedenle, kontrol paneli klasörünü açın ve arama çubuğuna Güç Seçenekleri'ni ve ...

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayarın kapanmama sorunuyla karşılaştıysanız bu makale sizin için yararlıdır! Dizüstü bilgisayarı açıp kapatamamak garip ve biraz komik. Ancak bu sorunun net nedenleri ve hayal ettiğinizden çok daha basit çözümleri var! Size öğrettiğimiz yöntemlerle sorunu çözmeyi başaramasanız bile Jetonar yanınızda. Dizüstü bilgisayar onarım ekibi, cihazı kontrol edip sorun giderirken ve dizüstü bilgisayarın kapanmama nedenlerini belirlerken bu sorunu gidermeye hazırdır. Çalışma arkadaşlarımızın gerekli önlemleri alması için Jetonar sistemine laptop onarım talebi oluşturmanız yeterlidir.

 

Dizüstü bilgisayar neden kapanmıyor

 

Dizüstü bilgisayarı kapanmama nedenleri

Dizüstü bilgisayarınız kapanmazsa, Jetonar size bunun büyük olasılıkla bir donanım sorunu olmadığının müjdesini verir. Genellikle sistemde bazı tutarsızlıkların olması veya işletim sisteminin bazı özelliklerinin etkinleştirilmesi laptop ve notebookların kapanmasını engeller. Tabii bazen laptop kapanıyor gibi görünse de fanın sesi hala duyuluyor. Bu durumda fan zarar görebilir. Güç düğmesine basarak sistemi kapatamadıysanız, bu düğme bozuk olabilir ve onarılması ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir. Aksi takdirde, genellikle dizüstü bilgisayarın kapanmaması yazılım sorunlarından kaynaklanır ve sorunu büyük ölçüde çözmeyi umabilirsiniz. Elbette Jetonar ile çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur!

 

Dizüstü bilgisayarı kapanmama sorununu çözmek için çözümler

Dizüstü bilgisayarın zorla kapatılması

Dizüstü bilgisayar normal şekilde kapanmadığında, zorla kapatmalısınız! Bu, sistemi kapanmaya zorlamanız gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Genellikle birkaç saniye sonra dizüstü bilgisayar kapanır. Bu olmazsa, pili çıkarmanız yeterlidir. Dizüstü bilgisayarı prize taktıysanız, fişini prizden çekin. Birkaç dakika sonra güç kablosunu yeniden bağlayın veya pili dizüstü bilgisayara takın ve açın. Dizüstü bilgisayarı kapatmama sorunu devam ediyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyin.

 

Hybrid Shutdown’i devre dışı bırakılması

Windows'ta Karma Kapatma özelliği etkinleştirilirse sistemin kapanmayacağını bilmek ilginçtir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede kontrol paneli klasörünü açın ve arama çubuğuna Güç Seçenekleri'ni girin. Bu klasörü bulduktan sonra açın ve ekranın sol tarafındaki menüden Güç düğmesinin ne yapacağını seçin seçeneğine tıklayın. Ardından, şu anda kullanılamayan ayarları değiştir'i tıklayın. Hızlı başlatmayı aç (önerilir) seçeneğini devre dışı bırakın ve Ayarları kaydet ve kaydet seçeneğini seçtikten sonra bu klasörden çıkın.Büyük olasılıkla, bunu yaptıktan sonra sistem normal şekilde kapanacaktır.

 

Fast startup’i devre dışı bırakılması

Bazen, Hızlı Başlangıç ​​seçeneğinin etkin olması nedeniyle dizüstü bilgisayar kapanmıyor. Hızlı başlatma, etkinleştirildiğinde sistemin normal şekilde kapanmasına izin vermeyen Windows'un ilginç özelliklerinden biridir. Denetim Masası'nda Güç Seçenekleri klasörünü bulun. Ardından, sol panelde, Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir üzerindeki Güç düğmesinin ne yapacağını seçin seçeneğine ve Hızlı başlatmayı aç seçeneği devre dışı bırakılırken, Değişiklikleri kaydet seçeneğine tıklayın. seçme Windows’un güncellemesi. Dizüstü bilgisayarınız kapanmazsa, işletim sistemini güncellemek fena değil. Windows'ta güncellenerek düzeltilebilecek bir hata veya sorun olabilir.

 

Sistem dosyalarını onarımı

Bazen dizüstü bilgisayarın kapanmama sorununu çözmek için sistem dosyalarını onarmanız gerekir. Windows arama alanına cmd yazın ve ardından Komut İstemi simgesine sağ tıklayın. Görünen menüde Yönetici olarak çalıştır'ı tıklayın. sfc /scannow yazın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Elbette scannow ile sfc arasında bir boşluk bırakmalısınız.

 

Güç ayarlarının sıfırlaması

Son olarak, gücü sıfırlayarak dizüstü bilgisayarın kapanmama sorununu çözebilirsiniz. Güç planını açın ve Plan ayarlarını değiştir'i seçin. Ardından, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'i seçerken Plan varsayılanlarını geri yükle'ye tıklayın. Son olarak, yaptığınız ayarları kaydetmek için Uygula ve Tamam'ı tıklayın.

Yorumlar