Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesinin geliştirmesi

Dizüstü bilgisayarınızın görüntü kalitesini geliştirmek, dizüstü bilgisayarınızın ekranından maksimum performans alabileceğiniz anlamına gelir ve...

ıstakını gondar

Eğer laptop ekranının kalitesi sizin için çok önemliyse dizüstü bilgisayarı alırken maksimum ekran çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızla video mu düzenliyor, video mu oyunları oynuyor veya film izliyor olmanız fark etmez; Dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesini geliştirmek, onu kullanırken daha keyifli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur. Bu yazıda, dizüstü bilgisayarınızın çözünürlüğünü artırarak, film izleyerek, oyun oynayarak veya dizüstü bilgisayarınızda başka herhangi bir şey yaparak sizi daha keyifli hale getirebilecek dizüstü bilgisayarınızın görüntü kalitesini geliştirmeye yönelik çözümler sunacağız.

 

Dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesinin geliştirmesi

 

Bir dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesini geliştirilmesi ne anlama gelir?

Bir dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesini geliştirmek, dizüstü bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü kapasitesinden daha fazla artırabileceğiniz anlamına gelmez. Aslında, dizüstü bilgisayarınızın ekranından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. AMD ve Nvidia'nın grafik kartları, görüntü kalitesini neredeyse artırabilecek ayarlar sağlar. Ancak grafik kartınızın ayarlarını değiştirmeye çalışmadan önce dizüstü bilgisayarınızın ekran ayarlarını kontrol etmelisiniz.

 

Bir dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesi nasıl geliştirilir

Dizüstü bilgisayarınızın görüntü kalitesini geliştirmek için birkaç adım atmanız gerekir. Bunlardan biri ekran çözünürlüğünü ayarlamaktır. Dizüstü bilgisayarınızın ekran çözünürlüğü varsayılan olarak en yüksek seviyeye ayarlanmamış olabilir. Manuel olarak değiştirebilirsiniz. Sonraki adım renk derinliğini ayarlamaktır. Renk derinliğinin yanındaki sayı ne kadar yüksek olursa, dizüstü bilgisayarınızın ekranı o kadar fazla renk görüntüleyebilir ve bu da daha iyi bir görüntü sağlar. Son olarak grafik kartı ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayarın çözünürlüğünü artırması

Her şeyden önce, dizüstü bilgisayarınızın görüntü kalitesini geliştirmek için ekran çözünürlüğünü ayarlamanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınızın çözünürlüğünü artırmak için önce ayarlar sayfasına girmeli, ardından Sistem bölümüne gitmeli ve Gelişmiş Görüntü Ayarları'na tıklamalısınız. Bu sayfada, istediğiniz çözünürlüğü seçebileceğiniz bir açılır menü görünecektir. Sistemin önerdiği çözünürlüğü seçmenizi öneririz. Bu çözünürlüğün önünde Önerilen ifadesi görünür. Ayrıca çözünürlük ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi de o kadar yüksek olur. Son olarak, değişiklikleri uygulamak için Uygula düğmesine tıklayın.

 

Dizüstü bilgisayarın renk derinliğini ayarlaması

Dizüstü bilgisayarınızın renk derinliğini ayarlamak için önce Başlat düğmesine tıklayın, ardından Denetim Masası ibaresine girin ve bu bölüme girin. Buradaki Görünüm ve Kişiselleştirme bölümüne gidin ve Çözünürlüğü Ayarla seçeneğine tıklayın. Ardından Gelişmiş Ayarlar'a tıklayın ve Monitör bölümüne girin. Renkler bölümünde True Color 32bit seçeneğini seçin ve OK düğmesine basın. Bu seçenek ile dizüstü bilgisayarınızın ekranını 16,7 milyondan fazla renk içerecek olan 32 bit renk derinliğini gösterecek ve dizüstü bilgisayarın görüntü kalitesini doğrudan etkileyecek şekilde ayarlamış olursunuz.

 

AMD grafik kartını ayarlaması

Cihazınızda bir AMD grafik kartı varsa, dizüstü bilgisayarınızın görüntü kalitesini artırmak için Windows 10 görev çubuğunda Radeon Ayarları adlı bir seçenek arayabilirsiniz. Üzerine tıklayarak Radeon ayarları uygulamasına gireceksiniz. Şimdi sayfanın sağ tarafındaki Ekran sekmesine gidin. Burada istenen görüntü kalitesini elde etmek için renk sıcaklığı, parlaklık, kontrast vb. gibi çeşitli ayarları değiştirebilirsiniz.

 

Nvidia grafik kartını ayarlaması

Nvidia ekran kartları ile laptopların görüntü kalitesini yükseltmek de mümkün. Bunu yapmak için Windows 10 durum çubuğunda Nvidia simgesini arayın, üzerine tıklayın ve beliren açılır menüden Nvidia Denetim Masası seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Ekranın sol köşesindeki ve Display alt bölümlerinden Adjust Desktop color settings seçeneğine tıklayın. Bu sayfada, önce NVIDIA ayarlarını kullan seçeneğini etkinleştirin, ardından istenen görüntü kalitesini elde etmek için renk kanalı, parlaklık, kontrast ve gama gibi çeşitli ayarları değiştirin.

Yorumlar