Chat with us, powered by LiveChat

Yanıp sönen TV güç ışığı

Yanıp sönen TV güç ışığı Samsung, Sony, LG vb. TV'lerde bir donanım sorununun işareti olabilir. Yani bu ciddi bir sorundur ve bu sorunu düzeltmek için

ıstakını gondar

Diğer elektronik cihazlar gibi televizyonların da farklı sorunları olabilir. Bu sorunlardan biri, genellikle TV'nin yanıp sönen güç ışığıdır ki bu sorun TV fişini çekip tekrar prize takarak çözülür; Ancak bazen bir TV güç ışığının yanıp sönmesi bizi önemli bir donanım sorununa karşı uyarmak ister. Bu yazımızda Samsung, Sony, LG, Panasonic vb. TV'lerin yanıp sönen ışıkları hakkında gerekli tüm bilgileri inceleyeceğiz ve bu sorunun nasıl giderileceğini kontrol edeceğiz.

 

TV güç ışıklarının yanıp sönmesinin nedenleri

TV'nizin güç ışığının yanıp sönmesi, TV sisteminizdeki bir donanım sorununun işaretidir. Bu nedenle, bu sorun ciddiye alınmalı ve çözülmesi için harekete geçilmelidir. Bileşenlerden birinin arızalanması buna yol açabilir. Bunun en yaygın nedenlerinden biri, AC akımını DC'ye dönüştürmekten sorumlu olan güç kartını bulma sorunudur. TV'nin beyni olan ve tüm bileşenlerin kontrolünden sorumlu olan ana kartın arızalanması da Samsung, Sony ve LG TV'lerin yanıp sönen ışıklarının bir başka nedeni olabilir.

 

Yanıp sönen TV güç ışıklarının türleri

Yanıp sönen TV güç ışıklar farklı nedenlerden dolay olabilir. Bu bazen TV açıldığında olabilir. Bazen cihaz açıkken bile güç düğmesi yanmaz ve yanıp söner. Bazen televizyon seyrederken yanıp söndüğünü fark edersiniz. Bazen bu ışık yanıp sönüyor ve TV'nin açılmasına izin vermiyor. Bazen TV bekleme ışığı üç kez yanıp söner. Çoğu TV'de bunun nedeni genellikle hangi marka olursa olsun aynıdır, ancak farklı da olabilir. Aşağıda, TV'nin bekleme ışığının yanıp sönmesinin farklı modlarını inceleyeceğiz.

 

1- TV'yi açarken yanıp sönen güç ışığı

TV'nizi açtığınızda güç ışığının yanıp söndüğünü fark ederseniz, endişelenecek bir şey yoktur. Bu lamba bir arıza belirtisi olamaz ve tüm parçaları düzgün çalışmaktadır. Bazı TV'lerde bile, güç ışığının açıldığında yanıp sönmemesi bir donanım sorununun uyarısı olabilir.

 

2- TV açıkken güç ışığının yanıp sönmesi

TV izlerken güç ışığının sürekli yanıp söndüğünü fark ederseniz, cihazın ana kartında sorun olabilir. Bunun bir başka nedeni de arızalı veya güncel olmayan bir voltaj koruyucunun TV'ye yeterli voltajın ulaşmasına izin vermemesi ve cihazın yanıp sönerek size bunu bildirmek istemesi olabilir.

 

3- TV güç ışığı kapalı olması

TV'nizi prize taktığınızda ancak güç ışığı yanmazsa, tıpkı güç ışığı yanıp söndüğünde TV'deki güç ışığının yanması gibi, sorun güncel olmayan bir voltaj korumasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden yeni bir koruyucu kullanın ve sorunu kontrol edin. TV ve elektrik prizinden tüm elektrik bağlantılarını kesmenizi ve hepsini yeniden bağlamanızı öneririz. TV açılıyor ancak güç ışığı hala yanmıyorsa, TV ayarları sayfasına gidin ve açık olduğundan emin olmak için Güç Göstergesi adlı bölümü arayın. Sistem hala duruyorsa cihazı bir kez fabrika ayarlarına sıfırlayın. Son olarak, sorun devam ederse, bir teknisyenden yardım almalısınız.

 

4- Güç ışığı yanarken TV'nin açılmaması

TV'nizi prize takarsanız ve güç ışığı yanıyorsa ve TV'de yanıp sönen güç yoksa her şey çalışıyor demektir. Ancak TV'nizin açılmadığını da fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda HDMI kabloları gibi tüm elektriksel ve harici bağlantıları TV'nizden çıkarmalı, ardından TV'yi tekrar açıp sorunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca uzaktan kumandanın ve pilinin iyi durumda olduğundan emin olun. Açmak için TV'deki düğmeyi kullanın. Sorun devam ederse, TV'yi 24 saat açık bırakın.

 

5- TV güç düğmesine üç kez yanıp sönmesi

TV'nin yanıp sönen gücü kalıcı hale geldiyse, kablolarda, ana kartta veya güç kartında ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Bu durumda hiçbir şeye dokunmayın ve sorunu kontrol etmesi için hemen bir teknisyenden yardım isteyin.

Yorumlar

onarım ön istek formu