Chat with us, powered by LiveChat

Bilgisayar CPU yükseltmesi

Yeni bir CPU seçmek ve bilgisayar CPU sunu yükseltmek için, anakartın özelliklerini bilmeli ve uyumlu bir işlemci seçmelisiniz.

ıstakını gondar

Bilgisayar yükseltmesinde, bilgisayar CPU yükseltmesi, uğraştığınız en önemli kısımdır. Oyunları ve programları daha güçlü çalıştırmak için daha güçlü bir CPU ile bilgisayarınızı daha güçlü hale getirmek istiyorsanız, yeni CPU'nuzun bilgisayarınızın mevcut bileşenleri ile uyumlu olması gerektiğini unutmamalısınız; Aksi takdirde, anakart ve RAM gibi diğer bileşenleri yükseltmeniz gerekir.

 

Bilgisayar CPU yükseltmesi

 

Bilgisayar CPU yükseltmesi

Bir bilgisayarı nasıl monte edeceğinizi biliyorsanız, bilgisayarınızın CPU'sunu yükseltmek için hangi işlemciyi seçeceğinizi tam olarak bilmeniz yetelidir. Bu durumda, yapmanız gereken tek şey onu almak ve kasaya CPU değişiminizi kurmak. Ancak hazır bir kasanız varsa veya montaj için birinden yardım aldıysanız, sistemi yükseltme düşüncesi göz korkutucu olabilir. Yeni bir CPU satın alırken dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Aksi takdirde CPU bilgisayarınız tarafından algılanmayabilir ve paranız boşa gitmiş olur!

 

Bilgisayar CPU'sunu yükseltmek için neler yapılmalı?

Bilgisayarınızın CPU'sunu yükseltmeden önce aramanız gereken bazı şeyler var. Her şeyden önce, hangi amaçla yeni bir CPU alacağınızı bilmeniz gerekir. Bilgisayarınızla birinci sınıf oyunlar oynamak ister misiniz? PC'nizde videoları düzenlemek için daha fazla işlemci gücüne mi ihtiyacınız var? Veya günlük işleri yapmak için modern bir orta sınıf sisteme ihtiyacınız var. Ardından, istediğiniz işlemcinin bilgisayar anakartıyla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Yeni CPU anakart ile uyumlu değilse kasanıza takamazsınız ve takılıysa cihaz açılmaz.

 

1. Anakartınızın desteklediği işlemcilerden emin olun.

Yeni bir CPU seçmek ve bilgisayarınızın CPU'sunu yükseltmek için, önce anakartınızın özelliklerine aşina olmalısınız. Anakart, işlemci de dahil olmak üzere bilgisayarınızın tüm donanım bileşenlerinin bağlı olduğu parçadır. Bu yüzden anakartınızın istediğiniz işlemciyi destekleyebildiğinden emin olmanız gerekir. İstediğiniz CPU anakartınızla uyumlu değilse uyumlu bir anakart da alabilirsiniz.

 

2- Bilgisayarınızın kısıtlamalarını bilmeniz gerekiyor

Windows işlemcilerini ve anakartlarını tek bir bilgisayar kasasında yükseltebilirken, bir dizüstü bilgisayar işlemcisini yükseltmek imkansızdır. Dizüstü bilgisayarınızın kutusunda "ölçeklenebilir işlemci" yazsa bile ciddiye almayın çünkü sisteme yardım etmek yerine zarar verir. Bu nedenle, bir bilgisayar CPU'sunu bir dizüstü bilgisayarla yükseltmek tamamen farklıdır.

 

3- Anakart modelinizi bulun

Ayrıca Speccy adlı ücretsiz bir yazılımı kullanarak anakart modelinizi de öğrenebilirsiniz. Bu yazılım, bilgisayar anakartınızın tam modelini ve üretici adını yazmanıza olanak tanır. Anakartın yeni işlemciyle uyumluluğu, PC CPU'sunu yükseltmede çok önemlidir.

 

4- Anakartınızın kullandığı işlemci soketinin türünü bilmeniz gerekiyor

Anakart bilgilerinizi aldığınız aynı Speccy yazılımında CPU sayfasına giderek Paket bölümünden anakartın işlemci için kullandığı soketi alabilirsiniz.

 

5. Anakartınız ile uyumlu bir işlemci seçin

Anakartınız ile uyumlu bir işlemci seçmelisiniz. Örneğin, GIGABYTE'ın web sitesine gidebilir, anakartınız tarafından kullanılan soket tipini seçebilir ve anakartınızla uyumlu işlemcilerin listesine bakabilirsiniz.

Yorumlar