Chat with us, powered by LiveChat

Windows 10'da ses kesintisi ve düzeltme yöntemleri

Genellikle, Windows 10'daki ses kesintisi, sistem anakartındaki veya dizüstü bilgisayardaki ses işlemcisi yonga setinde meydana gelebilecek donanım...

ıstakını gondar

Windows 10'da Windows güncellemesinden sonra veya aniden ses kesintisi sorunu ile karşılaştıysanız aşağıdaki 7 yöntemden biri bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Tabii bu durum Windows 10'da laptop sesinin kesilmesi veya masaüstü sistemde donanımsal bir sorundan kaynaklanmaması şartıyla. Bu durumda sorunu çözmek için cihazınızın donanımını onarmanız gerekecektir çünkü geçmişten farklı olarak çoğu masaüstü ve laptop sistemlerinde ses kartı on-board olarak sağlanmaktadır. Aşağıda, rehberin görüntüsü ile birlikte Windows 10'da sesi kapatma yöntemlerini inceleyeceğiz.

 

Windows 10'da ses kesintisi ve düzeltme yöntemleri

 

Windows 10'da ses kesinti nedenleri

Windows 10 ses kesintisi genellikle donanım sorunlarından kaynaklanır. Bu sorun, ses işlemcisinin yonga setinde veya sistemin veya dizüstü bilgisayarın ana kartındaki ses jakında olabilir. Ses jakının yanlış kullanımı, kar dalgalanmaları veya ses jakının sık kullanımı ile birlikte bu parçaya zarar veren ana faktörlerdir. Windows 10'da laptop sesi kesiliyorsa tek sorun USB ses kartı kullanarak sorunu çözebilmenizdir. Elbette profesyonel olmayan versiyonlarda ses kalitesi çok yüksek değil. Aksi takdirde, anakartı onarmanız veya değiştirmeniz gerekir. Ancak sorun yazılımsa, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

 

1. Çözüm: Kabloları kontrol edin

Windows 10'da sesin kesilmesi sorununu çözmek için öncelikle ses çıkış kablolarının ve fişlerinin doğru şekilde takıldığından ve sesin ve hoparlör veya kulaklıklardaki ses çıkış seviyesinin doğru olduğundan emin olun. Ardından Windows'ta ses ayarlarına gidin. Bunu yapmak için hoparlör simgesine sağ tıklayın.

Şimdi Volume Mixer'ı seçin. ve içindeki sesi kontrol edin. Bazen daha profesyonel kulaklıklar ve hoparlörler için ek yazılım sağlanır. Bu tür bir yazılım kullanıyorsanız, bu yazılımlardaki ses ayarlarını kontrol edin.

 

2. Çözüm: Varsayılan ses çıkışını kontrol edin

Windows 10'da ses kesilmesi sorununu çözmek için, istediğiniz ses çıkışının Windows'unuzda varsayılan çıkış olduğundan emin olun. Kulaklığınız veya hoparlörleriniz sisteminize bir USB veya HDMI kablosuyla bağlıysa, varsayılan çıkış olarak manuel olarak ayarlamanız gerekebilir. İlk olarak, başlat menüsüne Denetim Masası yazın ve sonuçlarda Denetim Masası'nı seçin.

Şimdi kontrol panelinde Ses'i arayın ve Ses Kartı Ayarlarını Değiştir'i seçin.

Şimdi ses ayarları penceresinde ve Oynatma sekmesinde, istediğiniz ses çıkışını seçin ve Varsayılanı Ayarla düğmesine tıklayın ve ardından Tamam'a tıklayın.

 

3. Çözüm: Güncellemeden sonra Windows'u yeniden başlatın

Bazı durumlarda, bazı güncellemelerde sürücüler de güncellendiğinden, Windows güncellemesinden sonra Windows 10'da ses kesintisi sorunu olma ihtimali vardır. Tüm değişiklikleri uygulamak için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. Bu nedenle, bu sorunla karşılaşırsanız, herhangi bir şey yapmadan önce sisteminizi güncelleyin.

 

4. Çözüm : Windows güncellemesi ve ses kesintisi

Windows 10'unuzu yakın zamanda güncellediyseniz ve Windows 10'da ses kesilmesi sorunuyla karşılaştıysanız, güncellemeden önceki noktaya dönmek için Sistem Geri Yükleme'yi kullanabilirsiniz. Genellikle Windows 10'da güncelleme uygulanmadan önce bir geri yükleme noktası oluşturulur.

 

5. Çözüm : Sorun Gidericiyi (Troubleshooter) Kullanın

Windows 10'da ses kesintisi sorununu çözmek için Windows 10 Ses Sorun Giderici'yi kullanabilirsiniz. Bununla, birçok sorun otomatik olarak tanımlanır ve giderilir. Bu özelliğe erişmek için, başlat menüsüne Ses Sorun Giderici yazın ve Ses çalma sorunlarını bul ve düzelt'e tıklayın. Talimatları takip etmeye devam edin.

 

6. Çözüm  Ses sürücüsünü güncellemesi

Windows 10'da ses durduğunda sesi geri yüklemek için başka bir çözüm de sürücüyü güncellemektir. Ses sürücüsünü güncellemenin iki yolu vardır. Biri Aygıt Yöneticisi'nde sürücü güncellemesini kullanmak, diğeri ise ses yonga seti veya anakart üreticisinin web sitesinden en son sürücüyü indirip Windows 10'a yüklemek. Aygıt Yöneticisi'ne erişmek için Windows ve X kombinasyon düğmelerine basın ve öğesini seçin. Görüntülenen menüde Aygıt Yöneticisi'ni seçin. Şimdi Aygıt Yöneticisi'nde Ses, Video ve Oyun Denetleyicisine tıklayın ve ses kartına sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle seçeneğini seçin.

 

7. Çözüm: Ses sürücüsünü yeniden yükleyin

Windows 10'da ses kesilmesi sorununu çözmenin başka bir yolu ve belki de son çözümü, ses kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yüklemektir. Bunu yapmak için, yukarıda açıklandığı gibi, Aygıtlar yöneticisine gidin ve ses kartına sağ tıklayın ve Aygıtı Kaldır seçeneğini seçin.

Yorumlar