Chat with us, powered by LiveChat

Baskı çizgileri

Baskı çizgileri, az zamanınız varsa sizi çaresiz bırakacak dertlerden biri! Yazıcınıza her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olduğunda, garip şeyler ...

ıstakını gondar

Baskı kırma, az zamanınız varsa sizi çaresiz bırakacak dertlerden biri! Yazıcınıza her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olduğunda, garip şeyler sizi şaşırtmış olabilir! Baskı kağıdındaki siyah çizgiler, yazıcı kullanıcılarının başına gelen en yaygın sorunlardan biridir. Yazdırma ayarlarındaki hatalar, düşük kaliteli mürekkep ve kağıt sorunları gibi donanım ve yazılım sorunları, kağıt yazdırma çizgilerinin nedenleri arasındadır. Bu nedenle, basılı kağıtlarda kırışma yaşamak ve oluşmasını önlemek istemiyorsanız bu makaleyi kaçırmayın.

 

Baskı çizgiler

 

Baskıdaki çizgiyi nasıl Nasıl görülür?

Baskı kağıdındaki siyah çizgiler sorunu iki şekilde ortaya çıkar: dikey çizgiler ve yatay çizgiler. Çizgiler yatay ve beyazsa veya yazdırılmamışsa, yazıcı kartuşunda toner bitmiş olabilir, aksi takdirde sorun yazıcının tambur gibi mekanik bileşenlerindedir. Dikey beyaz çizgiler de görüntü indüksiyon ünitesinde bir sorun olduğunu gösterir.

Baskıda çizgiler siyah yatay çizgiler şeklinde görülüyorsa sorun baskı mekanizmasının rulo ve makaralarında olabilir. Tüm bu durumlarda, yazıcının ve bileşenlerinin temizlenmesi veya parçaların değiştirilmesi ve toner sızıntısının giderilmesi etkili olabilir. Bu sorunu çözmek için yazıcıyı ve bileşenlerini temizlemek ilk çözümdür ve parçaları değiştirmek ve toner sızıntısını gidermek bu sorunu çözmenin diğer yollarıdır.

 

Yazıcı kağıtların sayısı

Tepsiye yerleştirilen kağıt sayısı, genellikle dikkat edilmeyen en önemsiz şeydir. Bu sorunu çözmek için fazla kağıdı çıkarmanız ve kağıdın tepsiye nasıl yerleştirildiğini kontrol etmeniz gerekir. Kağıtlar tepsiye doğru yerleştirilmezse, çizgiler yazdırma sorunu ortaya çıkar.

 

Kullanılan kağıdın türü ve kalitesi

Bazen kağıt yazdırmanın çizgili olmasının nedeni, kullanılan kağıdın türü ve yazıcıyla uyumsuzluğudur. Bu nedenle, tepsiye asla aynı anda birkaç farklı kağıt türü koymayın. Bu sorunu çözmek için yazıcının kılavuzundan veya üreticisinin web sitesinden yardım alabilir ve aygıt için uygun kağıdı yerleştirebilirsiniz.

 

Yazıcı kartuşunu kontrol etmesi

Kartuşta bir arıza olduğunda, yazıcı, baskı çizgilerinin yanı sıra başka sorunlar da yaşar. Örneğin, metnin veya resimlerin bir kısmı yazdırılmıyor veya sayfa siyah çizgiler olarak yazdırılıyor. Bu sorunu çözmek için önce kartuşun mürekkebinin bitip bitmediğini kontrol edin. Değiştirirseniz ve hala bu sorunları yaşıyorsanız, yazıcı tamburunu kir açısından kontrol etmelisiniz.

 

Yazıcı engellenmesi

Bu sorun daha çok inkjet yazıcılarda oluyor ve önceki çözümleri denediyseniz ve cevap alamadıysanız cihazın başka bir yerinde sorun olabilir.

 

Baskı çizgileri sorununu çözmek için hangi çözümler var?

Yazıcının camını temizlemek, çizgiler yazdırma sorununu çözmenin en kolay yoludur. Elbette temizlik yaparken birkaç noktaya dikkat etmek çok önemlidir. Camı temizlemek için alkol, aseton, amonyak ve benzin gibi deterjan ve temizleyiciler kullanmayınız. Bu şeyler yerine, yazıcının camını temizlemek için nemli, tüy bırakmayan bir bez veya kağıt mendil kullanın ve bu adımdan sonra camı tamamen kurulayın.

Camda kurumuş ve yapışmış lekeleri elinizle dikkatlice ve nazikçe kazıyın ve fazla tonerleri düzenli olarak boşaltın. Kağıt tepsisini de temizlemelisiniz çünkü bu kısım kir toplamak için iyi bir yerdir. Bazen içine küçük kağıt parçaları bile sıkışabilir, bu durumda ön çerçeveyi açıp temizlemeniz gerekir.

 

Sayfanın her iki tarafındaki baskı kağıdındaki siyah çizgilerin sebebi nelerdir?

Yazıcının içindeki kağıt, rulolar ve genellikle bir konveyör bant rolü oynayan bir parça film veya transfer bandı yardımıyla hareket ettirilir. Kağıt baskı kırışması, yazıcının içindeki silindirler veya transfer kayışı kirli olduğunda veya fazla toner tozuyla kaplandığında meydana gelir. Bundan sonra, kağıt yazıcıdan geçtiğinde, baskının satırlarını içeren sayfada efektler bırakır.

Baskı kağıdındaki siyah çizgiler kağıdın her iki tarafında da görülebiliyorsa ve efektler ya da noktalar sayfanın tamamında hatta ortasında yer alıyorsa transfer bandının zarar gördüğünden şüphelenmeliyiz. Ayrıca, bir rulo veya transfer kayışına toz veya eski toner lekeleri yapışırsa, kağıdın altında, baskının kırışması olarak görülebilecek çizgiler bırakacaktır.

 

Her iki sayfada da baskı çizgileri sorununun çözmesi

Biraz plastik eldiven giyin ve yumuşak bir boya fırçasına biraz izopropil alkol dökün ve alabildiğiniz herhangi bir lastik ruloyu alın ve nazikçe temizleyin. Elektrikli süpürge yardımıyla yazıcının içine yayılmış tüm toner parçacıklarını temizleyin. Ardından transfer kayışını tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silin. Bunların tümü baskı izi sorununu çözemezse, transfer kayışını veya silindirini değiştirmeniz gerekebilir.

Bunu yapmak için eldiven giydiğinizden emin olun ve transfer kayışına parmaklarınızla dokunmayın, çünkü üzerinde daha fazla baskı sorununa neden olacak bir iz bırakabilirsiniz. Bu nedenle, bunu yapabileceğinizden emin değilseniz, bir yazıcı onarım teknisyenine veya yetkili bir merkeze bırakın.

Yorumlar