Chat with us, powered by LiveChat

Baskı sırasında fotoğrafın kararmasının sorunu

Baskı sırasında fotoğrafın kararmasının sorunu, yazdırırken ortaya çıkan yaygın sorunlardan biridir ve yazdırılan kağıdı işe yaramaz hale getirir ve ...

ıstakını gondar

Fotoğrafların ve kağıdın siyah basılması, yazdırırken ortaya çıkan yaygın sorunlardan biridir ve yazdırılan kağıdı işe yaramaz hale getirir. Bir fotoğrafı bir veya birkaç kez bastığınızda ve baskı makinesinden siyah bir sayfa çıktığında, bir daha olmaması için hepsini hırsla elle renklendirmek istersiniz! Kötü fotoğraf baskısının nedeni, yazıcının sürekli kullanımı veya diğer rahatsızlıklar olabilir. Ancak siyah fotoğraf basmak hiç kimsenin istediği bir sonuç değildir ve kağıt ve mürekkep kaybına ve çok zaman kaybına neden olur. Bu nedenle, bu yazımızda, fotoğrafların siyah basılmasının çeşitli nedenlerini inceledik ve bunları tartıştık, belki bu sorunu okuyarak bazı temel önlemlerle çözebilirsiniz.

 

Baskı sırasında fotoğrafın kararmasının sorunu

 

Fotoğrafların siyah yazdırmanın nedeni nedir?

Yazıcı cihazı, farklı koleksiyonlarda ve organizasyonlarda çok verimlidir. Yapısı biraz karmaşık olsa da kullanımı kolaydır. Bir fotoğrafın siyah basılması, gereksiz bir kağıda basılmasına neden olur ve ayrıca baskı işleminde çok fazla kağıt ve mürekkep kaybı olur. Bu nedenle, fotoğrafın kötü basılmasının nedenini bilmek iyidir.

 

kartuşu kontrol edin

Baskı sürecinin ve kalitesinin ana rolü kartuşun sorumluluğundadır. Bu nedenle, yazıcıdaki herhangi bir sorunun nedenini belirlemek için önce kartuşa gitmelisiniz. Kartuşta sorun varsa veya içindeki malzemeler kalitesizse, fotoğrafı siyah basmak mümkündür. Toner kartuşunun düzgün takılmamış olması da mümkündür, bu nedenle çıkarıp tekrar takabilirsiniz. Kartuş hasarlıysa, çıkarmanız ve yeni bir kartuş takmanız gerekir. Kartuşun fazla doldurulması, mürekkep veya toner dağılımını bozarak siyah baskı sorununa yol açmada da etkilidir. Kartuş çöpünün doldurulması, basılı kağıtlarda yukarıdan aşağıya siyah bir bulut olarak görülebilir. Bu nedenle arada bir kartuş çöpünü boşaltmalısınız.

Ayrıca, fotokopi makinesi siyah, kullanılamaz sayfaları veya fotoğrafları teslim ettiğinde, makinenin mürekkep tüketiminin boş yere arttığının bir işaretidir. Bundan sonra hem baskı kalitesi düşüyor hem de fotoğrafların siyah basılması sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda fotokopi kartuşunun hasarlı olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.

 

Tambur temizleyiciyinin kontrol edilmesi

Tambur silgi, başarısızlığı fotoğraf ve sayfaların siyah yazdırılmasına neden olabilecek parçalardan biridir. Çünkü tambur düzgün çalışmıyorsa, mürekkebin sayfaya yayılması ve dengelenmesi işlemi doğru yapılmayacak ve bunun sonucunda sayfa ve fotoğraf yazıcıdan tamamen siyah çıkacaktır.

 

Kağıt kalitesi

Fotoğrafın yazıcıda siyah basılmasının sebeplerinden biri kağıdın düşük kalitesidir. Arka plan gölgesi miktarı çok yüksekse ve görüntü tamamen siyah ve karanlıksa, daha az ağır bir kağıt kullanabilirsiniz. Bu durumda fotoğrafların siyah basılması sorununu çözmek için cihazın durumu kontrol edilmelidir. Koşullar çok kuru veya düşük nem ve %80 bağıl nemden çok nemli olduğundan, kopyalama sırasında kağıdın kararmasında büyük rol oynar. Genel olarak, sıcaklık ve yanlış kağıt kullanımı fotoğraf ve kağıt kopyalarken çok etkilidir.

 

Yazıcıda renk yoğunluğunu ayarlaması

Renk yoğunluğu çok koyu olarak ayarlandığında, yazdırma sırasında kağıdın kararması normaldir. Bu nedenle, renk yoğunluğunu manuel olarak azaltabilir veya otomatik yoğunluk modunda bırakabilirsiniz. Elbette, siyah baskı sorununu profesyonel bir uzmana bırakmak daha iyidir çünkü beceriksiz eylemler cihazda onarılamaz hasarlara neden olabilir.

 

Yazıcı bozuk olması

Fotoğraf ve kağıt yazdırmada siyah sorunu hem lazer hem de mürekkep püskürtmeli yazıcı modellerinde ortaya çıkar. Yazıcının kararmasına neden olduğuna inanılan ilk kısım, yazıcının dahili bağlantı noktasıdır. İç bağlantı noktalarındaki kusur belirtileri, yazdırılan kağıdın kenarlarının kararmasına ve kağıdın çok çirkin görünmesine neden olur. Kartuş mıknatıslı kafa yıkayıcılardaki bozulma bu soruna neden olur. Bu sorunu çözmek için Jetonar'ın resmi acentesinin teknik uzmanlarına sorabilir ve yazıcı sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Yazdırılan sayfanın veya fotoğrafın koyulaşması nasıl düzeltilir?

Fotokopi makinesinin menüleri sayesinde kağıdın rengi ve çıktı fotoğrafı ayarlanabilmekte ve siyah baskı sorunu çözülebilmektedir. Bu ayarlar sorunu geçici olarak çözecektir. Ancak bir süre sonra fotoğraf ve metinlerin gölgelenmesi, hatta aşırı renk atması gibi diğer sorunlar kendini gösteriyor. Bu nedenle, fotoğrafların siyah yazdırılması sorununu çözmek için en iyi çözüm, cihazın ayarlarını orijinal durumuna geri yüklemektir.

Bu çözümleri yaptıktan sonra sorun devam ediyorsa, kendiniz önlem almamanız ve bir uzman ya da saygın bir fotokopi onarım merkezinden yardım almanız gerektiği vurgulanmaktadır. İran'daki en kapsamlı onarım sistemi olan Jetonar, özel yazıcı ve fotokopi onarım hizmetleri sunmaktadır. Bu problemlerin devamının daha ciddi problemlere ve cihazın çalışmasında aksaklıklara yol açabileceğini unutmayınız.

Yorumlar