Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayar pilinin nasıl açılacağının eğitimi

Dizüstü bilgisayar pilinin açılması tehlikelidir ve yeterli bilgi olmadan yapılması önerilmez. Ama bu iş bir tamirci tarafından yapılırsa, laptop pil tamiri...

ıstakını gondar

Şarj edilebilir pillerle çalışmak, dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara göre en büyük avantajıdır. Çünkü onları oraya buraya kolayca götürebilir ve bir elektrik prizine ihtiyaç duymadan bilgisayarınızı birkaç saat kullanabilirsiniz. Ama bildiğiniz gibi laptop pilinin de diğer elektronik parçalar gibi belli bir kullanım ömrü var. Sonuç olarak, bir süre sonra dizüstü bilgisayar pilini açmanız ve yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir. Ancak donanım parçalarının fiyatlarındaki ani artış, birçok kişinin pil değişimi yerine pil onarımına yönelmesine neden olmuştur.

 

Dizüstü bilgisayar pilinin nasıl açılacağının eğit

 

Dizüstü bilgisayarın pilini onarmak için dizüstü bilgisayarın açılması

Dizüstü bilgisayar üreticileri tarafından farklı tipte piller kullanılmaktadır. Geçmişte, çoğu üretici dizüstü bilgisayarlarında kullanıcı tarafından değiştirilebilen piller kullanırdı. Fakat modern laptoplarda kasanın altında pillerin varlığını görüyoruz ve bu yeni ürünlerde laptop bataryasını açmasını zorlaştı. Her iki durumda da, dizüstü bilgisayar pili, toplamı dizüstü bilgisayarı açık tutmak için önemli bir kapasite sağlayan birkaç hücreye sahiptir. Bazen bu hücrelerden bir veya ikisi zarar görür ve lityum iyon piller değiştirilerek sorun çözülebilir ve pil onarılabilir. Dizüstü bilgisayarınız tamamen şarj olmuş ancak bir saat boyunca şarj tutmuyorsa bu, pilin içindeki hücrelerin yandığını gösterebilir. Bu nedenle pili değiştirmek yerine arızalı hücreyi değiştirebilirsiniz.

 

Dizüstü bilgisayar pilin nasıl açılır

Pilleri değiştirmek için laptop pilinizi açmak istiyorsanız yeterli bilgiye ve doğru araçlara sahip olmalısınız aksi halde pile zarar verebilirsiniz. Aşağıda, dizüstü bilgisayar pilinin nasıl tamamen açılacağını tartışacağız.

 

  • Adım 1: Pilin hücre çerçevesini açın

Pili dizüstü bilgisayarın kendisinden çıkardıktan sonra, uygun aleti kullanarak pil hücresi kapağını yavaşça açmanız gerekir.

 

  • Adım 2: Hücrelerin bağlantısını kesin

Daha sonra hücreler arasındaki bağlantı, hücrelere zarar vermeden dikkatlice ayrılmalıdır. Burada devreyi ve hücreler arasındaki kabloları ayırmanız gerekir. Bu işlem sırasında elektronik ve pil kartına dikkat edin.

 

  • Adım 3: Kusurlu hücreyi bulun ve sağlıklı bir hücreyle değiştirin

Belki de bir dizüstü bilgisayar pilini açmanın ve hücrelerini değiştirmenin en karmaşık adımı, arızalı hücreyi bulmaktır. Arızalı bir pil hücresini bulmanın en kesin yolu bir multimetre kullanmaktır. Hasar görmüş herhangi bir hücre, şarjı beklenenden daha erken boşaltacaktır. Akünün akımı veya voltajı zayıfsa, akü arızalı hale gelir. Kontrol etmek için multimetre anahtarını V DC'ye ve 20 volt voltaja ayarlayın. Ardından, pilin artı ve eksi kutuplarına iki cihaz seti bağlayın. Akü 2 volttan daha düşük bir voltaj gösteriyorsa, akünün arızalı olduğu ve yenisiyle değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Not: Bazen pil hücresini kontrol ederken 1,5V'tan daha yüksek bir voltaj görebilirsiniz, ancak pil düzgün çalışmıyor. Pilin sağlığını sağlamak için paralel olarak 100 ohm'luk bir direnç kullanabilirsiniz. Pil hızlı bir şekilde boşaldığında, arızalı olduğu anlamına gelir.

Not 2: Dizüstü bilgisayarınızın pilini değiştirecekseniz, tamamen boşalmamışsa yangın çıkmasına neden olabilir.

 

pilin onarımı veya değiştirilmesi; Hangisi daha ekonomik?

Dizüstü bilgisayar pilini açmanın son derece tehlikeli olduğunu ve bunu yeterli bilgi olmadan yapmanızı önermediğimizi unutmayın. Dizüstü bilgisayarınızın pil şarjı tamamen bitmemişse ve onu açmaya çalışırsanız, yangın ve patlama olasılığı vardır. Ama bu işi bir tamirciye bırakmak isterseniz laptop bataryasını tamir etmek kesinlikle daha ekonomiktir. Hasarın pil hücrelerinden olmaması ve hücreler arasındaki bağlantıdaki küçük parçaların hasar görmesi bile mümkündür, bu da onarım maliyetini düşürür ve ayrı bir hücre sağlamaya gerek yoktur.

Yorumlar