Chat with us, powered by LiveChat

Güvenli Önyükleme özelliği

Güvenli Önyükleme özelliğini etkinleştirmek için sisteminizi yeniden başlatmanız ve sistem ayarları sayfasına girmeniz gerekir.

ıstakını gondar

Jetonar web sitesinde Windows 11 kurulum eğitimini takip ediyorsanız, muhtemelen Windows'un bu sürümünün yüklenmesinin sisteminizde Güvenli Önyükleme özelliğinin etkinleştirilmesini gerektirdiğini fark etmişsinizdir. Bu özellik, geleneksel Windows BIOS'a alternatif olarak UEFI'ye özeldir ve bunu etkinleştirmek için sisteminizin UEFI üzerinde çalışması gerekir. Aksi takdirde Güvenli Önyüklemeyi etkinleştiremezsiniz. Güvenli Önyüklemenin ne olduğunu ve Güvenli Önyüklemenin nasıl etkinleştirileceğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

 

Güvenli Önyükleme özelliği nedir?

Güvenli Önyükleme özelliği ilk olarak Windows 8 ile tanıtıldı. Bu, Windows UEFI'ye yönelik, kötü amaçlı yazılımların Windows'ta çalışmasını engelleyen ve bilgisayarınızın yalnızca anakart üreticisi tarafından onaylanan yazılımlarla çalışmasını sağlayan güvenli bir önyükleme özelliğidir. Bu özellik, varsayılan olarak Windows 8 veya Windows 10 çalıştıran bilgisayarlara yüklenebilir. Ancak bazen bir yazılım veya sürücü, önyükleme sıralayıcıyı devre dışı bırakmış olabilir ve şimdi yüklemek için Windows 11'i manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir.

 

Güvenli Önyükleme özelliği nasıl çalışır?

Dizüstü bilgisayarınızı veya masa üstü bilgisayarınızı açtığınızda, işletim sistemini önyüklemeye hazır hale getirmek için sisteminizin işlemcisini, belleğini ve diğer donanımını yapılandıran bir kod yürütme işlemi başlar. Bu işlem sırasında Güvenli Önyükleme özelliği, donanım bileşeni sabit yazılımındaki bir imzayı inceler. Güvenli Önyükleme imza veritabanındaki imzayla eşleşiyorsa, bu imzanın kodu yürütmesine izin verir. Aslında, Güvenli Önyükleme bir güvenlik ağ geçidi gibi çalışır.

 

Windows'ta Güvenli Önyükleme özelliğinin etkinleştirildiğinin kontrol etmesi

Windows'unuzda Güvenli Önyükleme özelliğinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek istiyorsanız, Windows ortamında önce klavyede Win + R tuş bileşimine basmanız, ardından açılan pencerede msinfo32 yazıp Tamam düğmesine tıklamanız gerekir. Burada bilgisayar bilgilerinizin bulunduğu yeni bir pencere açılır. Öncelikle BIOS Modu seçeneğinin önüne "UEFI" kelimesinin yazıldığından emin olmalısınız; Ardından, Güvenli Önyükleme Durumunun önünde “Açık” (On) kelimesinin görünüp görünmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bunun yerine “Kapalı” (Off) ifadesi varsa, bu, önyükleme sıralayıcının devre dışı olduğu anlamına gelir. Ayrıca BIOS Modu seçeneğinin önüne Legacy kelimesi yazılıyorsa bu, sisteminizin Secure Boot'u destekleyemediği anlamına gelir.

 

Güvenli Önyükleme nasıl etkinleştirilir

Bilgisayarınıza Windows 11'in deneme sürümünü yüklemek istiyorsanız, sisteminizde Güvenli Önyükleme özelliğini etkinleştirmelisiniz. Ancak Güvenli Önyüklemeyi etkinleştirmek için bilgisayarınızın aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir:

  • Üzerinde işletim sistemi kurulu olmalıdır.
  • Sisteminizde en son UEFI sürümü yüklü olmalıdır. Cihazınızın donanım yazılımını güncelleyin.
  • Windows 8 veya 10 gerektirir. Windows 7'de etkinleştirmek mümkün değildir.

Sisteminiz yukarıdaki koşulları karşılıyorsa, Güvenli Önyüklemeyi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  • Sisteminizi yeniden başlatın ve sistem ayarları sayfasına girin.
  • Menüden UEFI'yi seçin.
  • Güvenli Önyükleme seçeneğini bulun ve etkinleştirin.
  • Birçok bilgisayarda UEFI ekranından Önyükleme bölümüne girmeli ve Güvenli Önyükleme seçeneğini etkinleştirmelisiniz.
  • Son olarak ayarları kaydedin ve sisteminizi yeniden başlatın.

Yorumlar