Chat with us, powered by LiveChat

Lenovo dizüstü bilgisayarlarda grafik kart değiştirmesi

Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik kartı değiştirmek, Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik kartı seçmek anlamına gelir. Bir Lenovo dizüstü bilgisayarda iki ...

ıstakını gondar

Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik değiştirmenin anlamı, Lenovo dizüstü bilgisayarda bir grafik kartı seçmektir. Lenovo dizüstü bilgisayarda iki grafik kartı kullanılıyorsa, programları çalıştırmak için bu iki grafik kartından birini seçebilirsiniz. İki grafik kartı kullanmak yeni bir şey değil ve dizüstü bilgisayar üreticileri yıllardır bu yöntemi kullanıyor. Bu dizüstü bilgisayarlarda daha az güce sahip onboard veya entegre bir grafik kartı ve daha fazla güce sahip ayrı veya bağımsız bir grafik kartı kullanılmaktadır.

Genellikle bir Lenovo dizüstü bilgisayarda şu iki kombinasyondan biriyle karşılaşırsınız: Intel ve Nvidia veya Intel ve AMD. Eğer laptop ile yaptığınız iş hafif ise daha az güç tüketimi için entegre bir ekran kartı (genellikle Intel) kullanılır, daha profesyonel bir proje yapmayı düşünüyorsanız veya oyun oynamak istiyorsanız bağımsız bir ekran kartı kullanın. pil tüketiminizi aynı miktarda artırın. Ancak bu otomatik geçiş özellikle oyunlarda her zaman doğru şekilde yapılmamaktadır. Bir Lenovo dizüstü bilgisayarda grafikleri manuel olarak değiştirmenin birkaç yolu vardır. Öncelikle BIOS'ta ve ardından Windows ortamında grafik kartı panelinde istediğiniz ayarları yapmalısınız.

 

Lenovo dizüstü bilgisayarlarda grafik kart değiştirmesi

 

BIOS'ta Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik kart değiştirmesi

Lenovo dizüstü bilgisayarda grafikleri değiştirmek için dizüstü bilgisayarı kapatın. Şimdi dizüstü bilgisayarı açın ve F2 düğmesine basarak BIOS ayarlarına girin. Bazı modellerde, BIOS'a girmek için, genellikle bir iğne ile basılan F1 düğmesini veya Novo düğmesini (dizüstü bilgisayar kapalıyken) kullanın. En iyi sonucu almak için dizüstü bilgisayarı açmadan önce tercihen F2 tuşuna basmaya başlayın. Yapılandırma sekmesi ayarlarına girmek için BIOS ayarları menülerinde gezinmek için ok tuşlarını kullanın. Girmek için Giriş düğmesini kullanın ve aşağıdaki adımları izleyin:

 • Grafik Aygıt seçeneğine gidin ve Enter'a basın.
 • Şimdi Grafik Aygıtı seçeneğini seçin ve Enter düğmesine basın.
 • Düğmeye basıldığında, önünde bir açılır menü açılır.
 • Yerleşik grafik kartı (UMA) veya değiştirilebilir grafik seçeneklerinden birini seçin.

Bir Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik değiştirme sürecinde, onboard bir grafik kartı seçerseniz, dizüstü bilgisayar yalnızca bir onboard grafik kartı kullanacak ve programlarda grafik kartını değiştirmek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden Değiştirilebilir Grafikler'i seçtiğinizden emin olun. Şimdi boot ettikten sonra aşağıda anlatacağımız Nvidia Control Panel veya AMD Catalyst ekran kartı yönetim yazılımı menüsünden istediğiniz ekran kartı programını seçebilirsiniz. Bazı modellerde, BIOS menüsünde, Config menüsüne ve ardından grafik kartını seçmek için Graphic Devices'a gidin. Bu menüde kullanabileceğiniz üç mod bulunmaktadır:

 • Entegre Grafik veya yerleşik grafik kartı
 • Ayrık GPU veya bağımsız grafik kartı
 • Dizüstü bilgisayarın grafik kartını otomatik olarak seçtiği Nvidia Optimus.

Şimdi Nvidia Optimus'u seçin ve bir sonraki adımda (OS Detection for Nvidia Optimus) seçeneğini devre dışı bırakın, böylece Windows'ta grafik kartı yönetim programında grafik kartını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Nvidia Control Panelinden grafik kartın seçmesi

Lenovo dizüstü bilgisayarda grafikleri değiştirmek için bağımsız ekran kartınız bir Nvidia ürünü ise tam sürücüsünü kurduktan sonra Nvidia Denetim Masası adlı bir seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneğe erişmek için masaüstüne sağ tıklayın ve Nvidia Denetim Masası'nı seçin. Bu Nvidia kontrol panelini açacaktır. Yine de sabırlı olun, açılması biraz zaman alabilir. Şimdi aşağıdaki adımları izleyin:

 • Sol menüden 3D Ayarlarını Yönet'i seçin.
 • Sağ pencerede Program Ayarları sekmesine tıklayın.
 • Bir program seçin... açılır listesinden istediğiniz programı seçin.
 • İstenen program bu listede yoksa Ekle düğmesine tıklayın.
 • Programın veya oyunun EXE dosyasını bulun ve Tamam düğmesine tıklayın.
 • Açılır menüde (Tercih edilen grafiği seçin...), Yüksek Performanslı Nvidia İşlemci'yi seçin.
 • Bu programın yerleşik grafik kartıyla çalışmasını istiyorsanız, Genel Ayarları Kullan veya Tümleşik Grafikler'i seçin.

Bir Lenovo dizüstü bilgisayarda grafik değiştirmenin ikinci yöntemi, bir Nvidia grafik kartında daha kolaydır, ancak bazı dizüstü bilgisayarlarda mümkün olmayabilir. İstediğiniz programı bulun ve üzerine sağ tıklayın. Şimdi açılan menüde Grafik İşlemci ile Çalıştır seçeneğine gidin ve görüntülenen seçeneklerden en sevdiğiniz grafik kartını seçin.

 

AMD Radeon Ayarlarında grafik kartı seçimi

AMD Radeon grafik işlemcilerinin yönetim paneli, geçmişte Radeon Catalyst adı altında, şimdi ise AMD Radeon Settings adı altında kullanıcılara sunuluyor. Lenovo dizüstü bilgisayarda grafikleri değiştirmek için masaüstüne sağ tıklayın ve AMD Radeon Ayarları'nı seçin. Ardından şu adımları izleyin. Programın üst menüsünde Sistem'i seçin. Yeni pencerede Değiştirilebilir Grafikler'i seçin.

Açılan pencerede en son yürütülen programların listesi görüntülenecektir. Her programın okuna tıklayarak size üç seçenek sunulacak ve bu üç öğe arasından istediğiniz modu seçebilirsiniz.

 • Güç Tasarrufu modu: Bu modda yerleşik veya tümleşik grafik kartı kullanılır.
 • Yüksek Performans modu: Bu modda bağımsız bir grafik kartı kullanılır.
 • Güç Kaynağına Bağlı Mod: Bu modda laptop batarya ile çalışıyorsa onboard ekran kartını, şarj cihazı ile çalışıyorsa bağımsız ekran kartını kullanır.

İstediğiniz program veya oyun listede yoksa sayfanın üst kısmında bulunan Çalışan Uygulama seçeneğine tıklayın ve ardından Yüklü Profil Uygulaması seçeneğine tıklayın. Bu, grafik kartı sürücüsü tarafından algılanan tüm programları görüntüler. Ancak hala listede istediğiniz programı göremiyorsanız, Gözat düğmesine tıklayın ve istediğiniz modu seçmek için programı listeye ekleyin.

AMD Catalyst adlı eski sürümlerde aşağıdaki yolu izleyin:

Lenovo dizüstü bilgisayarda grafikleri değiştirmek için AMD Catalyst program menüsündeki Güç bölümüne girin ve benzer ayarları görüntülemek için Değiştirilebilir Grafik Uygulama Ayarları'nı seçin.

Yorumlar