Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanması

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının nedenleri hem donanım hem de yazılım olabilir ve çoğu durumda bu sorun ciddi değildir ve yalnızca araştırılması gerekir....

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanması, çoğumuzun karşılaştığı kötü ve stresli deneyimlerden biridir. Dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının nedenleri hem donanım hem de yazılım sorunu olabilir, ancak çoğu durumda bu sorun çok ciddi değildir ve yalnızca araştırılması gerekir. Dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının devam ettiği bir durumda, çalışmayı engellemenin yanı sıra cihaza zarar verebilir. Dizüstü bilgisayarınız aniden kapandığında, önce biraz dinlendirin ve ardından dizüstü bilgisayarınızın aniden kapanma sorununu bu makalede sunduğumuz öğelerle giderin.

 

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanması

 

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının nedenlerini incelenmesi ve Çözümleri

Dizüstü bilgisayarın sıcaklığındaki ani artışması ve aşırı ısınması

Dizüstü bilgisayar sıcaklığındaki artış birçok faktörden kaynaklanır. Bilgisayarınız ısındığında, dizüstü bilgisayarın çevresinde ısının dışarı çıkması için yeterli alan yoksa, cihaz ısınır ve aniden kapanır. Fanlar sürekli çalışıyor ve cihazı soğutuyor. Ancak cihazın fanının kirlenmesi ve hava giriş ve çıkış deliklerinin kapatılması dizüstü bilgisayarın ısınmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için önce cihazın fanını kontrol edin ve iyi ve hassas bir şekilde temizleyin.Çünkü tüm dizüstü bilgisayarlarda, bileşenlerden birinin ısınması durumunda cihazın diğer bileşenleri koruyacağı bir mekanizma vardır. tepe.

 

Dizüstü bilgisayar donanımı arızaları

Dizüstü bilgisayarınız çok ısınırsa ve dizüstü bilgisayarınızın aniden kapanma sorunu devam ederse, dizüstü bilgisayarınızda donanım arızaları olup olmadığına bakın. Yakın zamanda bir program yüklediyseniz, onu kaldırmak ve dizüstü bilgisayarınızın tekrar açılıp kapanmaya devam edip etmediğini görmek isteyebilirsiniz. Bazen dizüstü bilgisayarın gücüyle ilgili bir sorun olabilir veya dizüstü bilgisayarınıza nem girmiş olabilir. Çünkü bu olay elektrik aksamlarında sülfat oluşmasına neden olur. Dizüstü bilgisayarın aniden kapanması hala devam ediyorsa, CPU veya anakartta bir sorun olabilir. Bu nedenle, sorunu bulmak ve düzeltmek için onu özel bir dizüstü bilgisayar tamirhanesine götürmelisiniz.

 

Arızalı şarj cihazı veya hasarlı pil

Pil sorunu, dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Dizüstü bilgisayar pillerinin belirli bir kullanım ömrü olduğundan, bunun ardından pilin atılması gerekir, aksi takdirde dizüstü bilgisayar bu soruna aniden kapanarak tepki verecektir. Çünkü bu genellikle uzun süre çalıştıktan veya dizüstü bilgisayarı aşırı şarj ettikten sonra olur. Sorunun pilde olduğundan eminseniz laptop için yeni bir pil almalısınız.

 

RAM ile ilgili sorunları

Birçok dizüstü bilgisayar, hasarlı veya bozuk RAM nedeniyle rastgele kapanabilir. Dizüstü bilgisayarın RAM'i çalışmayı bıraktığında veya değiştirildiğinde, dizüstü bilgisayarın aniden kapanması meydana gelir. Bu sorunu çözmek için RAM'i dizüstü bilgisayardan çıkarın, soğumaya ve temizlemeye bırakın ve geri takın. Ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

Virüs bulaşması

Dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının en önemli nedenlerinden biri de virüs ve kötü amaçlı yazılım sorunlarıdır. Geçerli bir kaynağa sahip olmayan yazılımları kurmaktan daima kaçının. Virüsleri temizlemek için geçerli ve güvenilir bir anti-virüs yazılımı kullanın.

 

Dizüstü bilgisayarı güncellememek

Dizüstü bilgisayarınızın sürücüleri otomatik olarak güncellenmiyorsa, dizüstü bilgisayarın aniden kapanmasının nedenlerinden biri olabilirler. Driver Talent, işleri çok kolaylaştıran ve neredeyse tüm sürücü sorunlarını çözen bir sürücü güncelleme yazılımıdır. Bu sorunu çözmek için eski gerekli sürücünüzü tanımlamanız ve en son sürümünü indirmeniz gerekir.

 

Yanlış şarj voltajı

Profesyonel bir oyuncuysanız ve her zamanki gibi oynuyorsanız, ancak oyunun ortasında dizüstü bilgisayarınız aniden kapanıyorsa, muhtemelen dizüstünüzde voltaj şarj sorunu var. Çünkü birçok oyun yüksek voltaj kapasitesine ve güçlü elektriğe ihtiyaç duyar. Ancak, birçok insan bunu görmezden gelir ve daha düşük voltaj kullanmakta ısrar eder.

Birçok dizüstü bilgisayar çok sağlam ve işlevseldir. Ancak bazen verimliliklerini korumak için uygun bakım ve servise ihtiyaçları vardır. Çünkü bu hizmetleri almadan bir üst, işinizin ortasında nihayet kapanana kadar uzun süre bir sorunla karşı karşıya kalabilir!

Yorumlar