Chat with us, powered by LiveChat

Dizüstü bilgisayarın görüntüsünün gösterilmeme nedeni

Dizüstü bilgisayarın görüntüsünün gösterilmemesi adaptör arızası, boş pil vb gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmenin yollarından biri...

ıstakını gondar

Dizüstü bilgisayarın görüntüsünün gösterilmemesi, adaptör arızası, boş pil, güç sisteminin hasar görmesi, evde elektrik kesintisi vb. gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak bazen dizüstü bilgisayar açılır, ancak görüntü yoktur, bu durumda sorunun nedeni sistem BIOS'udur. Bu sorunu ve nasıl düzeltileceğini incelemek için gelecekte bizimle kalın.

 

Dizüstü bilgisayarın görüntüsünün gösterilmeme nedeni

 

BIOS'taki bir sorun nedeniyle dizüstü bilgisayarın görüntüsü gösterilmiyor

Bu işaretlere göre, dizüstü bilgisayar görüntüsünün görüntülenememesi sorununun cihazın BIOS'undan kaynaklandığını anlayabilirsiniz:

  • BIOS sorununun belirtilerinden biri, yalnızca sistem ışığının yanması, ancak aygıtın ekran ışığının kapalı kalmasıdır.
  • Sistem BIOS'unda bir arızanın başka bir belirtisi, aygıtın belirli ve net bir düzende açılmamasıdır. Örneğin, bilgisayarın birkaç gün üst üste en ufak bir sorun olmadan açılması ve sonra aniden dizüstü bilgisayarın açıldığını görüyorsunuz, ancak görüntü yok.

 

Dizüstü bilgisayar monitör ekranının arızalı olmadığını nasıl anlarız?

Bazen cihazın monitörünün teknik bir kusuru olabilir ve dizüstü bilgisayar görüntüsünün sistem BIOS'u ile ilgisi olmayabilir. İkisi arasında tam olarak ayrım yapmak için dizüstü bilgisayar monitörünüzün kablosunu başka bir monitöre bağlamak daha iyidir. Görüntünün başka bir bilgisayarda görüntülenmediğini görürseniz, BIOS'ta bir sorun var ve güncellenmesi gerekiyor demektir.

 

Dizüstü bilgisayar görüntüsüne gösterilmeme sorununu çözmesi

Dizüstü bilgisayarda BIOS'taki bir sorundan dolayı görüntü olmadığında bu yöntem yardımıyla sorunu çözebilirsiniz.

 

1- Sistem BIOS'unun yazılım tarafından yanıp sönmesi

Bunun için cihaz açıldığında F2 veya sil tuşuna basarak BIOS ortamına girebilirsiniz. BIOS'a girmek için hangi düğmeyi kullanacağınız dizüstü bilgisayar markasına bağlıdır.

Bir sonraki adımda sürücü indirme bölümünden BIOS dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Sürücünüz için yeni bir güncelleme sağlanmışsa, dizüstü bilgisayarın görüntüleri göstermeme sorununu onun yardımıyla çözebilirsiniz. Yeni bir BIOS güncellemesinin geldiğini görürseniz, en yenisini indirip yüklemelisiniz.

 Profesyonel bir kullanıcı değilseniz ve bilgisayar konularına pek aşina değilseniz, BIOS'u kendiniz güncellememenizi öneririz, çünkü küçük bir hata dizüstü bilgisayarın hiç açılmamasına neden olacaktır. Bu nedenle, bilgisayarınızı kalifiye bir teknisyene götürmeniz ve ondan BIOS'u sizin için güncellemesini istemeniz daha iyidir.

 

2- Donanım tarafından BIOS'un yanıp sönmesi

Bu yöntem, sistem hiç açılmadığında ve BIOS'u yanıp söndüğünde kullanılır. Bilgisayarlarda, kullanıcının BIOS IC'yi kolayca çıkarıp programlayıcıya yerleştirmesi ve flash işlemini kolayca gerçekleştirmesi mümkündür.

Dizüstü bilgisayarlarda IC, cihazdan kolayca ayrılmaz. Bu nedenle teknisyenler IC'yi bir ısıtıcı ile ısıtır ve BIOS'u flaş etmek için anakarttan ayırır. Flashlama işlemi tamamlandıktan sonra tekrar anakarta lehimlenir. Bu konuda önemli olan nokta, bu durumda BIOS sürümünün önceki sürümle aynı olması gerektiğidir.

 

BIOS neden takılıyor?

Genellikle, yanlış güncelleme ve ayrıca virüslerin sisteme girmesi, genellikle dizüstü bilgisayarın görüntü göstermemesiyle ilişkili olan BIOS'un arızalanmasına neden olur. BIOS'u onarmanın en iyi yolu, programcı programını üzerine koymaktır. Bu operasyon çok özel bir iştir ve çok fazla tecrübe gerektirir. Bu nedenle deneyimli ve işinin ehli bir kişi tarafından yapılması daha iyidir. Yeni başlayan biriyseniz, cihaza daha fazla zarar verebileceğinden BIOS'u asla kendi başınıza onarmaya çalışmayın.

Yorumlar