Chat with us, powered by LiveChat

HP yazıcının baskı kafası nasıl temizlenir

Püskürtme uçlarındaki mürekkep kuruduğunda, HP yazıcı baskı kafasını temizlemeniz gerekir. Yazıcı baskı kafasının temizlenmesi kartuşunuzun ömrünü uzatabilir ve ...

ıstakını gondar

HP yazıcıya yazdırılacak bir sayfa koyduğunuzda ve beklentilerinizin aksine yazdırılan kağıdı beyaz, soluk veya beyaz çizgilerle görmeniz, HP yazıcı baskı kafasını temizleme zamanının geldiğinin bir işaretidir. Bu nedenle, HP yazıcı kafasının temizlenmesi, yazdırılan sayfada görünen işaretlere sahiptir. Yazıcının değerinin çoğu yazdırma kafasına bağlıdır ve HP yazıcı kafasının temizlenmesi baskı kalitesini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle bu yazımızda mümkünse temizleyebilmeniz için HP yazıcı kafasını nasıl temizleyeceğinizi anlattık.

 

HP yazıcının baskı kafası nasıl temizlenir.jpg

 

HP yazıcı kafasının temizlenmesi ne zaman gereklidir?

Kafa, mürekkebin ekrana aktarılmasına yardımcı olan yazıcının ana parçalarından biridir. Yazıcı kafasının ince nozülleri, küçük mürekkep damlacıkları püskürterek ekranda baskı işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle, püskürtme uçlarındaki mürekkep kuruduğunda HP yazıcı baskı kafasını temizlemeniz gerekir.

Ayrıca, yeni yazdırılan sayfalar soluksa veya metinlerde beyaz yatay çizgiler varsa, HP yazıcı kafasını temizleme zamanı gelmiştir. Ancak sorun bunun ötesinde olabilir ve kartuşun renklerinden biri düzgün çalışmıyor olabilir. Dört kartuş renginin her birinin kendi püskürtme ucu serisi olduğundan ve bunlardan birinin arızalanması baskı sürecini ve kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir.

Elbette püskürtme uçlarının tıkanması ve yazıcı kafasının kirlenmesi bu parçanın otomatik veya manuel olarak temizlenmesi ile çözülebilir. Ancak yazıcı kafasını temizlemenin kartuşunuzun ömrünü uzatabileceğini ve yeni kartuş satın almayı ertelenmeyi bilmekte fayda var.

 

HP yazıcının baskı kafasını otomatik olarak temizlemesi

Otomatik HP yazıcı kafası temizleme, çoğu HP yazıcı modelinde mevcuttur. Bunun için başlat menüsünden kontrol paneli penceresine girmeniz ve yazıcıya benzer bir simge ile temsil edilen aygıtlar ve yazıcılar düğmesine tıklamanız gerekir. Bu seçeneğe tıkladığınızda, istediğiniz yazıcının adını bulabileceğiniz ve seçebileceğiniz sisteme bağlı yazıcıların bir listesi size gösterilecektir. Ardından üzerine sağ tıklayın ve özellikleri seçin

Açılan yeni pencerede donanım sekmesini seçin ve sizin için araç kutusu penceresini açmak için yazıcı adına tıklayın. Şimdi, yazıcı kafasını otomatik olarak temizlemeye başlamak için açılan menüden kartuşları temizle seçeneğini seçin. Bu işlem bir ila iki dakika sürebilir. Bu işlemi tamamladıktan sonra bir test sayfası yazdırın ve sonuçtan memnunsanız tekrarlamanıza gerek yok. Ancak baskı kalitesinin hala düşük olduğunu düşünüyorsanız, bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

 

HP yazıcının baskı kafasını manuel olarak temizlemesi

Açılan pencereler arasında otomatik temizleme bölümünde belirtilen adımları göremiyorsanız, yazıcınızın kullanım kılavuzuna kontrol edin. Çünkü yazıcınızın baskı kafasını temizleme özelliği olmayabilir. Bu durumda, HP yazıcı kafasını manuel olarak temizlemek daha iyidir.

HP yazıcı kafasını temizlemek için alkol, su, derin bir kap ve kağıt havlu gibi birkaç şeye ihtiyacınız vardır. İlk olarak, yazıcıyı kapatın ve fişini çekin. Ardından kartuş bölümünün ana kapağını açın ve tüm kartuşları tek tek bölmeden çıkarın (bunun için yazıcının kullanım kılavuzunu okumanız gerekir). Kartuşların yanlış çıkarılması durumunda cihazın parçalarının zarar görebileceğine dikkat edin. Ardından yazıcı kafasını çıkarın. Yazıcı kafası, kartuşların içine sığdığı küçük bir tepsi gibidir.

Şimdi HP yazıcı kafasını yıkayıp temizlemeye başlayın ve eşit miktarda su ve alkolü karıştırıp kuyu kabına dökün. Kafaya yapışmış tüm kurumuş mürekkebi temizlemek için yazıcı kafasını 2 dakika su ve alkol karışımına yerleştirin. Bu süreden sonra kafayı solüsyondan çıkarın ve kuruması için bir havluya koyun ve tamamen temiz olduğundan emin olun.

Ardından yazıcı kafasını yerine yerleştirin ve üzerindeki tüm kartuşları sırayla düzenleyin. Ana kapağı kapatın ve yazıcıyı açın. Bu adımdan sonra cihazınız düzgün çalışmalı ve sayfaları yazdırmalıdır. Cihazınız düzgün bir şekilde başlamalı ve sayfaları temiz bir şekilde yazdırmalıdır. Ancak HP yazıcı kafasını temizledikten sonra cihazınız hala çalışmıyorsa veya söylediklerimizi yapamıyorsanız, işi bir teknisyene bırakmalısınız.

Jetonar Türkiye’de kapsamlı bir onarım merkezi olarak olan, HP yazıcılarda herhangi bir sorun yaşanması durumunda siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye hazırdır. Ayrıca uzmanlarımızla ücretsiz danışmanlıktan yararlanmak için siteye üye olabilirsiniz.

Yorumlar