Chat with us, powered by LiveChat

Çamaşır makinesi gövdesinde elektrik olmasının nedeni

Çamaşır makinesi gövdesindeki elektriğin en önemli nedenlerinden biri sargılarının zarar görmesidir. Çamaşır makinesi gövdesinde elektrik olmasının nedeni...

ıstakını gondar

Bir de şu soruyu sorabilirsiniz, çamaşır makinesi gövdesindeki elektriğin sebebi nedir? Bu sorunun nedenlerini kontrol edebilmek için öncelikle cihazın iki fişini elektrikten ayırmak gerekir. Çamaşır makinesinin elektrik ve su ile çalıştığını unutmayın, bu nedenle elektrik çarpması olasılığı yüksektir, bu nedenle herhangi bir şey yapmadan önce bağlantılarını elektrikten ayırmalısınız. Bu yazımızda sizlere çamaşır makinesinin gövdesinin neden elektriklendiğini ve bu sorunun çözümlerini tanıtmayı amaçlıyoruz, bu yüzden lütfen yazının sonuna kadar bizi takip edin.

 

Çamaşır makinesi gövdesinde elektrik olmasının nedeni

 

Çamaşır makinesi gövdesindeki elektriğin nedeni nedir?

1- Çamaşır makinesi sargısında hasar

Çamaşır makinesi gövdesindeki elektriğin en önemli nedenlerinden biri sargılarının zarar görmesidir. Zamanla, çamaşır makinesinin bağlantıları yıpranır ve teller duvarlara elektrik iletebilir. Cihazın kablolarının kapağı tamamen sağlıklı olmalıdır, kapağın çıktığını görürseniz hemen bu sorunu çözün. Tellerin kapaklarının hasar görmesi kullanıcıya elektrik çarpması riskini getirir ve çok tehlikelidir.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise çamaşır makinesi kablolarının kanalizasyon borusuna bağlanması gerektiğidir. Mutfak su borularına yanlış bağlanırsa elektrik akımının gövdeye aktarılmasına neden olur.

 

2- Topraklama kablosunun hatalı ve orijinal olmayan bağlantısı

Çamaşır makinesinin topraklama kablosunun toprağa yanlış bağlanması duvarlarının elektriklenmesine neden olabilir. Topraklama telinin görevi vücutta oluşan elektrik akımını toprağa aktarmaktır. Bu, kullanıcının elektrik çarpması riskini azaltacaktır. Şimdi, topraklama kablosu toprağa yanlış bağlanmışsa, elektrik akımı çamaşır makinesinin gövdesine girecektir.

 

3-Su kaçağı

Çamaşır makinesi gövdesindeki elektriğin nedenlerinden biri de su sızıntısıdır. Bu durumda elektrik ve su akışı birbirine karışır ki bu çok tehlikelidir. Su kaçakları, en önemlileri aşağıda sıralanan çeşitli nedenlerle meydana gelebilir:

  • Tahliye hortumunda hasar
  • Giriş hortumunun yırtılması
  • Elektrikli valfte hasar
  • Cihaz hortumlarının tıkanması

Sorunun nedenini bulduktan sonra, cihaz gövdesinin güç akışının kaybolması için sorunu gidermeye devam edin. Emin olmak için, yetenekli bir uzmandan yardım almak daha iyidir.

 

 

4- Isıtıcı amortismanı

Bir süre sonra çamaşır makinesinin ısıtıcısı veya elemanı yıpranır ve yıpranır. Çoğu durumda, bu, cihazın gövdesinin elektriklenmesine neden olur ve kullanıcı için sorunlara neden olur. Bu gibi durumlarda çamaşır makinesi arıza tespit edilip, çamaşır makinesi tamir teknisyeni tarafından onarılmalıdır.

 

5- Elektrik prizi ve fiş arızası

Hasarlı elektrik prizi de bazen bu soruna neden olur.Hasarlı ve hasarlı prizler genellikle yanık kokusu verir, bu nedenle prizde herhangi bir hasar görürseniz kullanmayın. Bu durumlarda, istenen çıkışın bağlı olduğundan emin olmak için fişi başka bir prize takmayı deneyin. Elbette evin kablo tesisatının da sıkıntılı olması mümkündür.

Bazen çamaşır makinesine elektrik gelmesinin sebebi fişinin ve bağlantısının paslanması olabilir. Bu sorunu çözmek için istenen fiş değiştirilmelidir.

 

6-Çamaşır makinesi motorunun yarı yanması

Bazen bu sorun, çamaşır makinesi motorunun yarı yanmasından kaynaklanır. Motor, bu cihazın ana bileşenlerinden biri olarak kabul edilir ve yanması, elektriğin vücuda girmesine ve elektrik çarpması riskinin artmasına neden olur. Böyle bir durumda, profesyonel bir teknisyenden çamaşır makinesini tamir etmesini istemek daha iyidir.

 

Çamaşır makinesi gövdesinin elektriklenmesi sorunun çözümü

Sorunu çözmek için öncelikle fişi prize ters yönde takın. Çamaşır makinesinin gövdesinin hala elektriklendiğini görüyorsanız, makinenizden metal boruya bir topraklama kablosu bağlamanız daha iyidir.

Bir sonraki adımda, çamaşır makinesinin elektrikli parçalarının yanı sıra elemanı da kontrol edin. Parçalardan herhangi biri hasar görmüşse, çamaşır makinesinde su kaçağı var ise en kısa sürede tamir edilmelidir.

Yorumlar

onarım ön istek formu