Chat with us, powered by LiveChat

Çamaşır makinesinden su sızıntısı sorununu düzeltmesi

Çamaşır makinesinden su sızıntısı, bu makineyi tamir ederken en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Ama bazı durumlarda gördüğünüz su sadece...

ıstakını gondar

Çamaşır makinesinden su sızıntısı karşılaşabileceğiniz en kötü sahnelerden biridir. Çünkü bu sorun çevreyi kirletmenin yanı sıra çamaşır makinesinin gövdesine de zarar verebilir ve elektrik çarpması riskini taşıyabilir. Çamaşır makinesinden su sızıntıları genellikle uzun süreli kullanım, çamaşır makinesinin hatalı çalışması, başka bir makinenin iç aksamlarının zarar görmesi gibi çeşitli nedenlerle meydana gelir. Ancak bu sorunun nedeni ne olursa olsun, onu onarmak için hemen harekete geçmelisiniz. Çünkü yıkama suyunun sızıntısını görmezden gelmek bu makinenin iç aksamlarını etkiler. Bu nedenle bu yazımızda bu sorunun nedenlerini ve çamaşır makinesinden su sızması veya sızması sorununun nasıl giderileceğini, sorun giderme sırasında kullanabilmeniz için inceledik.

 

Çamaşır makinesinden su sızıntısı sorununu düzeltm

 

Çamaşır makinesinden su sızıntısının nedenleri

Çamaşır makinesi tahliyesi, makinenin onarımında en yaygın sorunlardan biridir. Ancak bazı durumlarda gördüğünüz çıkan su sadece basit bir tesadüf olabilir. Bu yüzden herhangi bir şey yapmadan önce çamaşır makinenizin sağlıklı olduğundan emin olmanız ve bir sızıntı varsa gerekli önlemleri almanızda fayda var. Çamaşır makinesinden su sızıntısı olup olmadığını kontrol etmek için makineyi açın ve bir yıkama programı seçin. Ardından çamaşırların arkasını ve altını, kapağın çevresini ve japodry bölmesini dikkatlice inceleyin. Sızıntı bölgesini hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak bir süre sonra tekrar su gelirse, sızıntıyı düzeltmenin veya çamaşır makinesinden tahliye etmenin bir yolunu düşünmeniz gerekir. Hortumların hasar görmesi, su giriş valfinin arızalanması, çamaşır makinesi pompasının arızalanması, tankın yanlış hizalanması ve sızdırması, kapı çevresindeki lastiğin arızalanması, çamaşır tozunun kirlenmesi ve basınç şalterinin ve hidrostatın arızalanması bunlardan bazılarıdır. çamaşır suyu tahliye sorununun sebeplerini açıklıyoruz.

 

Hortumların hasarlı olması

Çamaşır makinesi sızdırıyorsa, kontrol etmeniz gereken ilk şey hortumlardır. Çamaşır makinesinin içinde tahliye hortumları ve iyi bilinen su giriş hortumları dahil olmak üzere birkaç hortum vardır. Eğer iki hortum düzgün bağlanmışsa, çamaşır makinesinden su sızmasının nedeni hortumlar değildir. Ayrıca makinenin hortumunun yırtılmaması ve aşınmaması için çamaşır makinesinin üst kısmını kaldırıp dikkatlice kontrol etmelisiniz. Ayrıca çamaşır makinelerinde solenoid valfi toz tankına bağlayan dahili hortumlar bulunur. Bu hortum hasarlı ise çamaşır makinesini yıkarken su sızıntısı ile karşılaşacaksınız.

 

Su giriş valfi arızası

Su giriş valfi, çamaşır makinesinden su sızıntısının başka bir nedenidir. Bu valf, çamaşır makinesine sıcak ve soğuk su girişini kontrol etmekten sorumludur. Su giriş valfi, çamaşır makinesinin arka tarafında bulunur ve buna, makineye arkadan giren bir hortum bağlanır. Bu parçayı kontrol etmek için herhangi bir şey yapmadan önce cihazın gücünü kapatmalısınız. Valf ve ona bağlı hortumun çatlak veya hasarlı olmadığından emin olun. Çünkü bu durumda çamaşır makinesinin altından su sızıntısına neden olurlar. Çamaşır makinesinin susuz kalmamasının nedeni bu olabilir.

 

Çamaşır makinesi su tahliye pompasının arızalanması

Su tahliye pompası, çamaşırların en önemli parçalarından biridir ve çamaşırlardan su sızmasının en yaygın nedenidir. Bu pompa, kayışlı, doğrudan tahrikli veya elektrikli olarak farklı cihazlarda bulunur. Yıkama işlemi sırasında çamaşır makinesinden su sızdığını veya yıkama haznesine su akmadığını fark ederseniz, tahliye pompası zarar görmüş olabilir. Bu nedenle bu parçayı ve ona bağlı hortumları ve ayrıca pompa bölümündeki çamaşır makinesi kayışını dikkatlice incelemelisiniz. Drenaj pompasını kontrol etmek için önce cihaza giden gücü kapatın. Ardından çamaşır makinesinin önünü açarak pompayı kontrol edebilir, bozuksa değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için yeterli beceriye sahip değilseniz, uzman bir tamirciden yardım almalısınız.

 

Çamaşır makinesi tankının dengesizliği ve sızıntısı

Makinenin hizalanması, çoğu durumda ciddiye alınmayan çamaşır makinesinden su sızıntısının en basit nedenlerinden biridir. Çalışırken cihazın hizalanması onu dengeler. Ancak çamaşır makinesi yanlış yerde ve hizada değilse çok sallanır. Bu durumda makine, çamaşır makinesi gövdesinin çatlamasına ve delinmesine neden olan darbelere maruz kalabilir. Çamaşır makinesine çok miktarda giysi dökülmesi, kademeli olarak conta yuvasına ve yataklara zarar vererek, sonunda makineden su sızıntısına neden olur. Ayrıca çamaşır makineniz bölmeyi doldururken ve çevirirken su kaçırırsa contası zarar görebilir. Çamaşır makinesinden sızıntı veya sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için çamaşır makinesinin arka panelini dikkatlice açın ve çamaşır makinenizin tamamen boşalmasını sağlayın. Daha sonra yatağın bulunduğu kısmı kontrol ederek suyun çıkıp çıkmadığına bakın. Makinenizin contasında sorun varsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa bir çamaşırhane tamircisinden yardım almalısınız. Çünkü bu durumda çamaşır makinesinin tamamının açılması gerekir.

 

Çamaşır makinesi kapağının etrafındaki hasarlı lastikler

Çamaşır makinesinin aşırı ve günlük kullanımı çoğu durumda bu makinenin kapağının etrafındaki kauçuğa zarar verir. Bu, çamaşır makinesinden su sızmasına neden olabilir. Sizde de bu sorun varsa hemen yıkama lastiğini tamir etmeli ve makinenin kapağındaki lastiğin etrafındaki yayı değiştirmelisiniz. Çamaşır makinesi kapağının kilitlenmemesi de bu soruna neden olan bir diğer etkendir. Bu durumda çamaşır kapı kilidini değiştirmeniz gerekir.

 

çamaşır makinesi toz haznesinin kirlenmesi

Genellikle gözden kaçan şeylerden biri, tozun saflığıdır. Bu parça birikmişse, çamaşır makinesinden su sızıntısının nedeni olarak kabul edilir. Çünkü bazı durumlarda çamaşır makinesinin toz yerindeki gözenek kütlesi nedeniyle, toz haznesine giren suyun basıncı, suyun çamaşır makinesinden dışarı sıçramasına neden olur. Öte yandan, çamaşır makinesi tozu çatlarsa, çamaşır makineniz sızdırabilir. Çamaşır makinesi tozundan su sızıntısı çoğunlukla hasar ve çatlamadan kaynaklanır.

 

Basınç anahtarı ve hidrostat arızası

Basınç anahtarı, bir yıkama tankındaki su miktarını kontrol etmek için kullanılan bir bileşendir. Yıkama haznesi suyla yeterince doldurulduğunda ve hava basıncı ayar noktasına ulaştığında, basınç anahtarı açılır ve solenoid valf kapanır. Bu, yıkama tankına daha fazla su dökülmesini önler. Basınç şalteri ve hidrostat ile ilgili bir sorun varsa, makinenizde çamaşır makinesinden su sızması sorunu olabilir. Bu nedenle cihazın selenoid valfinin yanı sıra bu parçaların tamiri için bir uzmana danışmalısınız.

Yorumlar

onarım ön istek formu