Chat with us, powered by LiveChat

oyun konsolun su girmesi

Sözde Xbox ve PlayStation oyun konsolları suya dayanıklıdır; Tabii ki hemen devreye girerseniz. Aslında sorun suyun kendisi değil, ...

ıstakını gondar

Bir çok kullanıcı,oyun konsolu silmek için su veya cam sil gibi sıvıları temizlemek için doğrudan dökerek kullanıyorlar. Fakat bu şekilde oyun konsollarının paslanmasına neden olabileceğine bilmiyorlar. Ama cihaza su veya herhangi bir sivi girdikten sonra ne yapılmalı? Su girmesi cihazın çökmesine neden olur  mu?

Sözde Xbox ve PlayStation oyun konsolları suya dayanıklıdır; Tabii ki hemen devreye girerseniz. Aslında sorun suyun kendisi değil, konsolun açık kalmasıyla ilgili parçalarda suyun elektriğe karışması sorunudur. Suda elektronik cihazlara zararlı kimyasallar vardır. Yani cihaza zarar veren suyun kendisi değil, elektriği artıran içindeki kimyasallardır. Oyun konsolunun korozyonu, bileşenlerin yanmasına veya bağlantılarının kısalmasına neden olabilir. Bunlar CPU veya anakart bileşenleridir.

 

Oyun konsola su girdikten sonra ne yapmalı?

Bir su girmiş olab oyun konsolu ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey, onu fişten çekmektir. Elektriğin geçtiği kısımlara sıvıların girmesini engellemek oyun konsolunun arızalanmasını tamamen önleyecektir. Cihazın fişini çektiğinizde, sıvıların aynı alandan uzak durmasına yardımcı olmak için oyun konsolunu ters veya yan çevirmelisiniz. Tüm sıvıların makineyden çıkmasından emin olduğunuzda mümkünse konsolu açın ve birkaç gün makinenin kurumasını bekleyin. Oyun konsolunun fişini çekerseniz ve tamamen kuruyana kadar tekrar takmamanız gerekiyor.

 

HDMI oyun konsolu bağlantı noktasını onarımı

  • Oyun konsolunu hemen fişten çekin.
  • Dış çerçeveyi bir havlu veya bezle kurulayın.
  • Konsola bağlı tüm aksesuarları kurutun.
  • Oyun konsolu çerçevesini çıkarın.
  • Konsolun içindeki parçaları bir havluyla kurulayın.
  • Konsolun birkaç gün iyice kurumasını bekleyin.
  • Konsolun kuru olduğundan emin olduğunuzda açın.
  • Herhangi bir garip ses veya koku hissetmiyorsanız cihazınız güvendedir.

 

Cihazımın sağlam olup olmadığını nasıl anlarım?

Konsolun açılmasının nedeni daha hızlı kurumasıdır. Ayrıca bir havlu veya bez yardımıyla konsolun kuruma sürecini hızlandırabilirsiniz. Konsol tamamen kuruduktan sonra, onu güç kaynağına yeniden bağlamanız gerekecektir. Olağandışı bir ses veya yanık kokusu duyarsanız, fişi tekrar prize takmayın ve hemen yetkili bir servise gidin. Ancak cihazı TV'nize bağladığınızda garip bir ses veya koku yoksa ve görüntü düzgün oynatılıyorsa sisteminiz sağlıklı görünüyor. Oyunların çalıştığından ve kategorilerin uygun olduğundan emin olun.

 

PlayStation 5 ve Xbox X Serisi su geçirmez mi?

Hayır, oyun konsollarının hiçbiri su geçirmez değildir. Cihaz üzerine takılan oluklar, ısıya dayanacak ve cihazın içindeki ısıyı uzaklaştıracak şekilde olup, sadece bu amaç için tasarlanmıştır. Bu nedenle konsol üreticileri, cihazlarını mümkün olduğunca korumaya azami özen gösterirler, ancak onlar için hiçbir zaman tamamen su geçirmez bir yalıtım sağlayamazlar. Konsol üzerindeki oluklardan su rahatlıkla geçebilir ve yukarıda anlatıldığı gibi sudaki kimyasallar elektriği yükselterek aşırı gerilime neden olur ve konsol bileşenlerini tahrip eder veya kısa devre oluşturur.

 

Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı ve sorularınızı bize iletin. Jetonar'daki oyun konsolu onarım uzmanları size yanıtlayacaktır.

Yorumlar

onarım ön istek formu