Chat with us, powered by LiveChat

ps4'te güvenli moda nasıl girilir

ps4'te güvenli moda girmek için önce cihazı kapatmanız, ardından konsolun güç düğmesine basmanız ve bu modda tutmanız gerekir. Şimdi bir korna sesi...

ıstakını gondar

Güvenli mod, ps4'te sistem sorunlarını çözmek için bir özellik olarak kullanılır. PS4 konsolu bu moda getirildiğinde yalnızca önemli komutları yürütür, böylece yazılım hataları düzeltilebilir. Tavsiyemiz, Güvenli Mod'u kullanmadan önce verilerinizi yedeklemenizdir. Bu yazımızda sizlere PlayStation 4'te Güvenli Mod'u tanıtacağız. Xbox ve Playstation oyun konsollarının onarımı ile ilgili makaleye de bakabilirsiniz.

 

ps4'te güvenli moda nasıl girilir

 

ps4'te güvenli mod eğitimi

PS4'te güvenli moda girebilmek için önce cihazı kapatın. Bundan sonra konsolun güç düğmesine basın ve bu konumda tutun. Şimdi bir bip sesi duyacaksınız, ikinci bip sesini duymak için güç düğmesine yaklaşık yedi saniye basmanız gerekiyor. DualShock 4'ü bir USB kablosu yardımıyla bağlayarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

Farklı Güvenli Mod seçenekleri

Güvenli Mod'un farklı seçenekleri vardır, bunlar:

 • Sistemi yeniden başlat seçeneği

Bu seçenek ile cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Bu durumda hatalar giderildikten sonra konsol yeniden başlatılacaktır.

 • Çözünürlük değiştirme seçeneği

Bu seçenekle, PS4'te Güvenli Modda görüntünün çözünürlüğü değiştirilir. Konsol ekranı arızalandığında bu seçeneği kullanabilir ve çözünürlüğü 480p olarak değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için önce PlayStation'ı yeniden başlatın ve ardından ayarlar bölümünden Ses ve Ekran menüsüne girin. Bir sonraki adımda, çözünürlüğü istediğiniz gibi değiştirmek için Video Çıkış Ayarları seçeneğini kullanın.

 • Sistem Yazılımını Güncelle seçeneği

Sistem Yazılımını Güncelle seçeneği yardımıyla kullanıcının konsolu güncellemesi mümkündür. PlayStation'ı güncellemek için üç mod vardır: flaş, indirme ve disk. İstediğiniz güncellemeyi indirebilir veya bir diske veya flash sürücüye koyabilir ve kurulum için kullanabilirsiniz.

 • Varsayılan Ayarları Geri Yükle seçeneği

Bu seçenek, PlayStation ile ilgili tüm ayarları varsayılan durumuna döndürür. Elbette endişelenmenize gerek yok; Çünkü bu özellik kullanıldığında galeriye kaydedilen oyunlar kaybolmaz.

 • Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneği

Veritabanını Yeniden Oluştur, sabit sürücünün hızını artıracak ve ayrıca size daha fazla alan sağlayacaktır. Konsolun askıda kaldığı durumlarda bu seçenek ile sorunları giderebilirsiniz.

 • PS4 başlat seçeneği

PlayStation 4'te Güvenli Mod'dan çıkma modundaki bu seçenek, konsolda depolanan tüm bilgileri yok eder. Bu nedenle, kullanmadan önce verilerinizin yedeğini almanızı öneririz. Elbette sadece konsolun sabit diskinde saklanan bilgilerin silinmesine ve işletim sisteminin sürümünde herhangi bir değişiklik yapılmamasına dikkat edin.

 • Başlatma seçeneği (ps4Reinstall sistem yazılımı)

Bu seçeneğin yardımıyla, konsol üretici yazılımının güncellenmiş sürümünü başarıyla silebilirsiniz. Bunun için PlayStation işletim sisteminin en son sürümünü indirip tekrar yüklemek için flash sürücüye kaydetmeniz önerilir. Bu seçenek en iyi son çare olarak kullanılır, bu nedenle yalnızca başka seçeneğiniz olmadığında etkinleştirin.

 • HDCP Modu seçeneğini ayarla

Bu seçenek yalnızca PlayStation 4 Pro'da mevcuttur. TV'leri 4K olan ve HDCP 2.2'yi desteklemeyen kullanıcılar, görüntü ekranını iyileştirmek için HDCP Modunu Ayarla seçeneğini kullanabilir. Güvenli moda girip bu seçeneği seçtikten sonra, görüntü kalitesini iyileştirmek için HDCP 1.40 Only'i seçebilirsiniz.

 

PlayStation 4'te Güvenli Moddan Çıkma

PlayStation 4'te Güvenli Moddan çıkmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. PS4 konsolunu yeniden başlatın
 2. PlayStation çözünürlüğünü değiştirin
 3. Sistem yazılımını güncelleyin
 4. Ayarları varsayılan duruma getirmek
 5. Veritabanını yeniden oluşturun
 6. PlayStation 4'ü biçimlendirme
 7. Sistem yazılımını yeniden yükleyin
 8. HDCP modunu ayarla

Yorumlar

onarım ön istek formu