Chat with us, powered by LiveChat

Buzdolabının dibinde su birikmesinin nedeni

Çoğu durumda, Buzdolabının dibinde su birikmesinin nedeni yiyeceklerden gelenolabilir. Bu nedenle, önce yiyecek kapları ve su şişeleri koymak daha iyidir...

ıstakını gondar

Sıradan buzdolaplarının dibinde su birikmesinin nedeni bu donların soğumaması mı diye aklınıza şu soru gelmiş olabilir mi? Bu, birçok kişinin şikayet ettiği bir sorundur; Çünkü hoş olmayan bir koku oluşturmasının yanı sıra cihazın temiz görünmemesine de neden olur. Bu bağlamda, bu makalede, size bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını tanıtmayı amaçlıyoruz, bu yüzden lütfen bizi makalenin sonuna kadar takip edin.

 

Buzdolabının dibinde su birikmesinin nedeni

 

Sıradan buzdolaplarının dibinde su birikmesinin nedeni nedir?

Bildiğiniz gibi eski buzdolaplarında küf, cihazın dondurucu kısmında birikir. Bu küflerden kurtulmak için arada bir buzdolabının fişini çekip kalıpları dikkatli bir şekilde temizlemek gerekir. Don eridiğinde, buzdolabının dibine bir miktar su girer.

Zamanla cihazın dondurucu kısmının soğukluğu azalır, bu nedenle sıradan buzdolaplarının alt kısmında su birikmesinin nedeni, bu donların soğutma eksikliğinden dolayı erimesidir.

 

Buz tutmayan buzdolaplarının dibinde su bulunmasının nedenleri

Günümüzün donmayan buzdolaplarında su birikmesine neden olan birkaç faktör vardır. Aşağıda, bu faktörlerden bazıları incelenmektedir.

 

Tıkanmış buzdolabı tahliye borusu

Modern buzdolaplarının arka kısmında tahliye deliği adı verilen bir kısım bulunur. Bu hazne tıkanırsa cihazın alt kısmında su birikir. Ayrıca buzdolabının su arıtma hortumu düzgün ve standart olarak takılmazsa, cihazınızın alt kısmına su girerek kötü kokuya neden olabilir.

 

Hasarlı buzdolabı kapısı lastiği

Kapı lastiğinin bozulması, buzdolabının tabanında su birikmesinin bir başka nedenidir. Lastik contalar hasar gördüğünde buzdolabı kapısı aslında tam olarak kapanmaz. Sonuç olarak, cihazın içindeki soğuğun bir kısmı dışarı çıkar. Bu faktör buzdolabının iç kısmında neme neden olur ve sonunda alt kısımda bir miktar su birikir.

 

 

Buzdolabı su soğutucusu ile ilgili sorunlar

Bu sorunun buz yapıcıdaki veya buzdolabının soğutma suyundaki bir arızadan kaynaklanmış olması mümkündür. Örneğin bu hazne delinirse cihazın altına su sızacaktır. Hatta soğutma suyu hortumu veya su deposu sistemi ile ilgili bağlantılarda da sorun olabilir. Tüm bu durumlarda buzdolabının alt kısmında su birikir ve kullanıcının kafasını karıştırır.

 

Buzdolabındaki sıvı ve yiyeceklerin su sızıntı neden olması

Çoğu durumda, buzdolabında su birikmesinin nedeni yiyeceklerden gelen su olabilir. Bu nedenle önce kırılmamış gıda kaplarını ve su şişelerini kontrol etmek daha iyidir.

 

Buzdolabının evaporatöründe arızası

Buzdolabı sistemi, kompresör haznesinde eriyen kar, motorun ısısı ile buharlaşacak şekilde tasarlanmıştır. Şimdi, evaporatörde bir problem varsa, örneğin donarsa, su buharlaşamaz ve buzdolabının dibinde birikir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey evaporatör kısmını kontrol etmektir çünkü cihazın evaporatörü buzun altında kalmış ve suyu buharlaştırmak için yüksek sıcaklık oluşturmasını engellemiş olabilir.

 

Buzdolabının dibinde su birikmesi sorununu çözümleri

  • Buzdolabının alt kısmında su birikmesinin nedenini öğrendikten sonra bu sorunu gidermek için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Genel olarak, sorunu çözmek için aşağıdaki adımları takip etmek gerekir:
  • Buzdolabı tahliye yolunun tıkanması ve tıkanması ile ilgili sorunları giderin.
  • Buzdolabı kapağının etrafındaki lastik hasarlıysa değiştirin.
  • Cihazın buz çözme parçaları arızalı ise mutlaka buzdolabı tamircisi tarafından kontrol edilip tamir edilmelidir.
  • Buzdolabının buz yapıcısı ve su soğutucusu arıza durumunda tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

Eski buzdolaplarında buz çözme zamanında yapılmalı ve donların erimesinden kaynaklanan su tamamen uzaklaştırılmalıdır.

Yorumlar

onarım ön istek formu