Chat with us, powered by LiveChat

Windows 10'u ön yüklememe sorununu çözmesi

Windows 10'u önyükleme ile ilgili sorunlardan biri, Windows başlatıldığında bilgisayara bir USB aygıtı bağlamaktır. Bu sorunu çözmek için bilgisayara bağlı olan ...

ıstakını gondar

Windows 10 çalıştıran bilgisayarlarlarda birçok sorunla karşılaşabilir, ancak sözde Windows önyükleme yapmadığında bu sorunlar endişe verici hale gelir ve Windows 10'un önyükleme yapmaması sorunuyla karşılaştığınızda, önyükleme Sorun gidermek için kullanabileceğiniz neredeyse hiçbir sistem yoktur. Microsoft'un kendisi, Windows 10'un önyükleme yapmamasını düzeltmek için çeşitli yollar önerdi; bu çözümü, Windows 10'u önyükleme sorununu endişe duymadan çözmek için kullanabilirsiniz.

 

Windows 10'u yüklememe sorununu

Windows 10'un açılmamasıyla ilgili bir sorununuz olduğunda, sorunu çözme konusunda endişelenmek ve sinirlenmek yerine aşağıdaki çözümlerden birini deneyin. O zaman Windows onarımının bu işletim sisteminin dahili araçlarıyla yapılabileceğini ve ek yazılım ve donanıma ihtiyacınız olmadığını anlayacaksınız. Bu makaleyi okuduktan sonra, Windows'un önyüklemesini engelleyen herhangi bir yazılım hatasını düzeltebileceksiniz.

 

1- Windows 10'u Güvenli Mod ile başlatmama sorunun çözülmesi

Windows 10'u başlatmama sorununu çözmenin birkaç yolu vardır, ancak en kolay yollardan biri Windows'un Güvenli Modunu kullanmaktır. Bu sayfaya girmek için üç kez ara vermeli ve Windows yükleme aşamasına geldiğinde bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Ardından bilgisayarı açtığınızda Windows Recovery sayfasına gireceksiniz. Burada Sorun Gider'i, ardından Gelişmiş Seçenekler ve Başlangıç ​​Ayarları'nı seçin. Şimdi Güvenli Mod'a girin. Elbette bu sayfaya Windows kurulum CD'si ile de girebilirsiniz.

 

2- Dizüstü bilgisayar pilini kontrol edin

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Windows 10'un önyükleme yapmamasının nedeni pil sorunları olabilir. Alternatif bir şarj kablosu kullanın ve sorunu tekrar kontrol edin. Kablonuzun sağlam olduğundan emin olun. Test için başka bir dizüstü bilgisayara bağlayabilirsiniz. Son olarak, cihazın pilini çıkarın ve tekrar takın. Pilin çıkarılması, bir donanım sorunu oluştuğunda sistemin kurtarılmasına yardımcı olur.

 

3- USB'ye bağlı tüm cihazların bağlantısını kesin

Windows 10'un önyükleme yapmamasıyla ilgili en yaygın sorunlardan biri, Windows başlatıldığında bir bilgisayara bir USB aygıtı bağlamak olabilir. Bilgisayara bağlı USB cihazının bağlantısını keserek sorunu çözebilirsiniz. Hala Windows önyükleme ekranında takılıp kalıyorsa, tüm USB aygıtlarını gövdeden ayırın ve Windows'u yükledikten sonra bilgisayara yeniden bağlayın.

 

4. Hızlı Önyükleme (Fast Boot) seçeneğini devre dışı bırakın

Bilgisayarların BIOS veya UEFI yapılandırma sayfasında Hızlı Önyükleme adı verilen ve sürücüleri önceden yükleyerek sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayan bir seçenek vardır. Windows işletim sisteminde yapılan güncellemeler, bu özelliğin işlevselliğini bozar ve Windows 10'un önyükleme yapmama sorununa yol açar. Neyse ki, bu seçeneği bilgisayarınızın BIOS ayarları sayfasından devre dışı bırakabilirsiniz.

Farklı bilgisayarlarda BIOS / UEFI ekranına nasıl girilir. Genellikle DELETE tuşuna basarak bu sayfaya yönlendirileceksiniz. Ardından bu sayfadaki Gelişmiş ayarlar bölümüne gidin ve Hızlı Önyükleme seçeneğini devre dışı bırakın. 2013'ten daha eski bilgisayarların bu özelliğe sahip olmadığını unutmayın.

 

5. Kötü amaçlı yazılım tarayıcısı deneyin

Kötü amaçlı yazılım, Windows 10'un önyükleme yapmamasının ana nedenlerinden biri olabilir. Windows'un önyüklemesini engelleyen kötü amaçlı yazılımlarla başa çıkmanın iyi bir yolu, bir USB sürücüsünde veya DVD'de çalışan kötü amaçlı yazılımdan koruma programları kullanmaktır. Bazı şirketler bu yazılımları ücretsiz olarak sunar; bunlardan biri AVG Rescue CD'sidir. Bu yazılımı içeren DVD'yi taktıktan veya USB aracılığıyla bilgisayara bağladıktan sonra AVG Rescue çalışma alanına gireceksiniz ve buradan tüm sisteminizi kötü amaçlı yazılımdan temizleyebilirsiniz.

 

6. Sistem Geri Yükleme (System Restore) veya Başlangıç ​​Onarımını (Startup Repair) Kullanın

Windows 10'un önyükleme yapmaması ile mücadele ediyorsanız, bu sorunu çözmek için Windows tarafından sağlanan birçok araç vardır. Ancak en önemli iki araç, kullanmak için bir Windows 10 CD'sine ihtiyaç duyacağınız Sistem Geri Yükleme ve Başlangıç ​​​​Onarma'dır. Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak bilgisayarınızı en son tamamen sağlam olduğu zamana götürebilirsiniz. Başlangıç ​​Onarma ayrıca Windows başlatma sorunları için genel bir sorun gidericidir.

 

7- Windows önyükleyicisini kaldırın

Windows 10'un önyükleme yapmama sorununu çözmek için yukarıdaki yöntemleri kullanmak yalnızca bilgisayarınıza fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda daha fazla hasara da neden oluyorsa, eski Windows önyükleyicisini atabilirsiniz. Bunu yapmak için Komut İstemi'ni çalıştırmalısınız. Yürütme işleminiz BIOS menüsü aracılığıyla yapılmalıdır. Ardından aşağıdaki ifadeyi siyah alana girin ve Enter tuşuna basın. İşte bu kadar, artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve güvenle kullanabilirsiniz.

Yorumlar

onarım ön istek formu